SamsunSokak Röportajları

Samsun’da Gülsan esnafının umudu: Erdoğan

Samsun'da Gülsan esnafı, Toybelen Sanayi Sitesi'ndeki fiyatlara dükkan sahibi olamayacaklarını belirterek, çareyi Cumhurbaşkanı Erdoğan'da aradıklarını söyledi

Samsun’da Gülsan esnafı, TOKİ tarafından Toybelen’de yaptırılan sanayi sitesindeki dükkan fiyatlarının altından kalkamayacaklarını belirterek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan destek beklediklerini ve seslerini duyurmak için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

‘DEMİR GİBİ GİRDİK ALÜMİNYUM OLARAK ÇIKTIK’
Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ile görüşmelerin devam ettiğini fakat olumlu bir sonuç alamadıklarını belirten esnaf “Başkan Demir’in yanına çelik gibi girdik fakat alüminyum olarak çıktık’ deyimini kullanarak çaresizliğini dile getirdi.

SON ÇARE CUMHURBAŞKANI
Mustafa AY: Bizim amacımız asla bir olumsuzluk yaratmak değil. Biz küçük esnaf olarak bize yardımcı ve destek olunmasını bekliyoruz. Bizi sahipsiz bıraktıklarını düşünüyoruz. Dükkanların fiyatları buradaki esnaf için çok yüksek. Sesimizi son çare olarak Cumhurbaşkanımıza duyurmak istiyoruz. Cumhurbaşkanımız bu meseleyi öğrenmiş olsa, bizim yanımızda olacağına inancımız tam. Biz sadece yetkililerin yanımızda olmasını istiyoruz.

OLUMLU SONUÇ ALAMADIK
Tunay UÇAR: Biz zaten esnaf olarak mağdur durumdayız. Biz fiyatların düşürülmesini istiyoruz. Başkan Demir ile görüşmelerden olumlu bir sonuç çıkmadı. Biz ümit ediyoruz ki ileri de iyi bir sonuç çıkacak. Cumhurbaşkanımıza iletmek için de bir imza topladık. Büyüklerimiz tarafından bize kolaylık sağlanacağını düşünüyorum.

BU KADAR YÜKSEK OLAMAZ
Yücel AKBAY: Esnafın belirtilen rakamlarda dükkan sahibi olamayacağını Başkan Demir’e ilettik. Fakat Başkan Demir ise, şartların bunlar olduğunu ve bundan ötesine geçilemeyeceğini söyledi. Başkanımızın yanına demir olarak girdik, alüminyum olarak çıktık. Küçük esnaf bu ödemeleri yapamaz. Türkiye’de hiçbir sanayici, bir dükkana bu kadar yüksek bedel ödememiştir.

DEMİR’DEN RİCAMIZ VAR
Erdoğan DIRAMAN: Başkan Mustafa Demir’den bir kez daha rica ediyoruz. Fiyatlar çok yüksek. Bu fiyatları düşürsün. Esnaf, bu fiyatlara dükkan alamıyor. Görüşmelerden olumlu bir yanıt alamadık. Fiyatları aşağı düşüremeyeceğiz diyorlar. Sayın Cumhurbaşkanımıza sesimizi duyurabilmek için imza topladık. Onun da yardımlarını bekliyoruz.

ESNAF YARARLANAMIYOR
Rasim UÇAR: Esnaf arkadaşlarımızla mücadele ediyoruz. Biz, yüksek olan dükkan fiyatlarının aşağı çekmeye çalışıyoruz. Fiyatların düşürmeme konusunda diretiyorlar. Başkan Demir ile görüşmelerimizden olumlu bir sonuç alamadık. Gülsan sanayisi için site kuruyorlar ama buradaki esnaf yararlanamıyor.

BU ŞARTLARDA ALAMAYIZ
Mustafa KÖKSAL: Bu şartlar altında dükkan alma şansımız yok. Fiyatlar biraz daha uygun olursa dükkan alabiliriz. Başkan Demir’in bizim yanımızda olmasını istiyoruz. Bütün şartlar göz önünde bulundurulmalı.

BİZİ BURADAN ÇIKARAMAZLAR
Enbiya BİLGEN: Sorunlar hız kesmeden ve şiddetli bir şekilde devam ediyor. Bizi şehrin göbeğinden çok ucuz bir fiyata kaldıracaklar, fahiş fiyata şehrin dışına yerleştirecekler. Biz 100 metrekare dükkanının 250 bin lira, 200 metrekare dükkanın ise KDV dahil 500 bin lira olmasını istiyoruz. Buradaki esnafın şimdiki şartlarda dükkan alması mümkün değil. Bizi bu şartlarda buradan çıkaramazlar.

ÖNÜMÜZÜN AÇILMASI GEREK
Oğuzhan ODACI: Bugünkü şartlarda bizi zorlamayacak bir imkan sunulmasını ve rakamların aşağı çekilerek, önümüzün açılmasını istiyoruz. Esnafın zaten parası yok. Nasıl alacağım ben oradan dükkanı ? Dükkan almak istiyoruz fakat engellerden dolayı yol alamıyoruz.

FİYATLAR ULAŞILABİLİR DEĞİL
Yasin VAR: İlk duyduğumuzda dükkan sahibi olabileceğimiz için sevindim fakat bu şartlarda bu ücretler karşısında ezik durumdayız. 100 metrekare dükkan almak isterim ama dükkan fiyatları ulaşılabilir değil. Fiyatlar cazip olmalı ki, biz de dükkan alabilelim. Sesimizi duyurmak için bir pankart astık fakat ne yazık ki kaldırdılar ve bizi duymamazlıktan geliyorlar. Cumhurbaşkanımızın sesimizi duyacağına inanıyorum ve ona güveniyorum.

ANLAYIŞ BEKLİYORUZ
Ercan AYNA: Oradaki dükkanlar pahalı, bizim durumumuz belli. İşlerimiz iyi olsa borç ödenir ama iyi değil. Kirasını ödeyemeyen arkadaşlarımız var. Böyle bir ortamda bize destek olunması gerekiyor. Bu fiyatlarla bu işin olması mümkün değil. Anlayış bekliyoruz.
İNANDIK AMA OLMADI
Nurhan KUZGUN: Biz Başkanımızdan en az 12 sene vade bekliyor ve fiyatların düşmesini istiyoruz. Başkanımız ‘Kira öder gibi iş yeri sahibi yapacağız’ dedi. Biz de inandık ve oy verdik fakat ne yazık ki öyle olmadı. Son çare Cumhurbaşkanı Erdoğan olacak. Zengine değil, esnafa yatırım istiyoruz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu