Samsun

Sağlığınızı riske atmayın

Samsun Eczacı Odası Başkanı Onur Ferhat Karacan, internette üzerinden satılan vitamin ve proteinlere güvenilmemesi gerektiğini ifade ederek, vatandaşları uyardı

Koronavirüs vakalarının artmasıyla bir çok vatandaşın vitamin ve protein takviyeleri almaya başlaması üzerine, bu tür takviyelerin internet üzerinden satışı sıklaştı. Gıda takviyelerinin kullanılmadan önce mutlaka bir hekime ya da eczacıya danışılması gerektiğini belirten Samsun Eczacı Odası Başkanı Onur Ferhat Karacan, “İnternetten satışı yapılan vitamin ve protein gibi ürünlere güvenilmemesi gerek” diyerek vatandaşları uyardı.

İNTERNETE GÜVENMEYİN
Sağlığı etkileyecek gıda takviyelerin internetten alınmaması gerektiğini belirten, Karacan, “Bu tü ürünlerin denetimi yapılıyor mu belli değil. Nerede ne şekilde yapıldığı da belli olmadığı için sağlığınızı riske atmış olursunuz. Ürünleri doğru yerden tedarik etmeniz gerekiyor. Pandemi döneminde fırsatçılarla karşı karşıya kalabiliriz. Bunun içinde kendi hür irademizi ve aklımızı kullanarak hareket etmemiz lazım” dedi.

SEBEP OLABİLİR
Koronavirüs sürecinde insanların vitamin ve protein kullanımını arttırdığını fakat doktora danışmadan vitamin ve protein tüketmenin başka hastalıklara sebep olabileceğini belirten Karacan, “Olası bir virüsle karşı karşıya kalırsak diyerekten vücut direncini dik tutmaya çalışıyoruz. Elimizden geldiğince beslenmeye ve vitamin almaya dikkat ediyoruz. Fakat çok fazla vitamin, protein gibi takviyeleri almamak gerekiyor. Vücudunuzda bilmediğiniz en ufak hastalığın bile büyümesine yol açabilir. Kendi vücudunuzu tanıyın ezbere ilaç veya vitamin almayın. Alırken ise doktorunuza ya da eczacınıza mutlaka danışın” diye konuştu.

Esra VURAL

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
× Whatsapp İhbar Hattı