https://www.youtube.com/watch?v=ixrRGFx7-6k

Eski Atakum Belediyesi Başkanı Metin Burma'nın babası Osman Burma son yolculuğuna uğurlanıyor

Eski Atakum Belediyesi Başkanı Metin Burma'nın babası Osman Burma hayatını kaybetti. Burma'nın cenazesi Kıranköy Camiinde kılınacak cenaze namazının ardından Kıranköy Mezarlığına defnedilecek. 

METİN BURMA KİMDİR?

Metin Burma (d. 1950, Trabzon), eski Atakum belediye başkanı. 1950 Trabzon doğumlu olan Burma 1961 yılında ailesi ile birlikte Samsun'a yerleşti. Ortaokul ve lise öğrenimini Samsun'da tamamladıktan sonra, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesini kazandı. 1974 yılında mimar olarak mezun oldu. Aynı yıl, İller Bankası Samsun 6. Bölge Müdürlüğü'nde Teknik Sorumlu olarak göreve başladı. Belediyelere proje üreterek bu görevi 9 yıl boyunca sürdürdü. Memuriyetten ayrılarak iş yaşamına serbest çalışmalarıyla devam etti. Bu dönemde pek çok mimari projeye imza attı, birçok bina inşaatı ve altyapı çalışmalarını tamamladı. Kontrollük ve danışmanlık yaptı.

Samsun'da hayvan pazarında denetim sürüyor! Samsun'da hayvan pazarında denetim sürüyor!

Belediyeciliğe 1984 yılında Sosyal Demokrasi Partisi'nden Samsun belediye meclis üyeliğine seçilerek başladı. 1994 yerel seçimlerinde Sosyaldemokrat Halkçı Parti'den Atakum kurucu belde belediye başkanı oldu.

1999 yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi'nden ikinci kez Atakum belediye başkanı seçildi. Atakum'daki İkinci 5 yıllık çalışma döneminde çağdaş kentleşme çalışmalarına daha da hız verdi. 10 yıllık icraatlarla dolu bir dönemin sonuna gelindiğinde, Atakum, sayısız projeleriyle ve özellikle sahiliyle, birçok il ve belde için örnek bir turizm çekim merkezi ve çağdaş bir kent haline geldi. Belediye başkanlığından ayrıldıktan sonra tekrar serbest çalışmaya başladı. Birçok dernek ve vakıf üyelikleri ile sosyal hayatta da etkin rol oynadı. 2008'de yeni yasa ile 6 belediye birleştirilerek Atakum'a katılarak ilçe belediyesi oldu. 2009 yerel seçimlerinde, CHP'den aday olarak tekrar Atakum belediye başkanı seçildi. 2014 yerel seçimlerinde ise yine CHP'den aday olduğu belediye başkanlığı seçimini kaybederek yerini İshak Taşçı'ya bıraktı.