Samsun

Samsun’da Üreticiler Dikkat! O Süre Uzatıldı 

Samsun’da Üreticiler Dikkat!O Süre Uzatıldı 

Samsun’da Çarşamba Ziraat Odası Başkanı Muammer Aydemir, Büyük Ova’nda çeltik ekim alanı yüzde 25 arttığını belirterek, “Çeltik ekimi için yapılacak olan başvurular 25 Haziran tarihine kadar uzatıldı” dedi.

11 DÖNÜM ALANDA EKİLDİ
Aydemir, “Geçen yıl, yaklaşık 11 bin dönümlük alanda çeltik yapıldı. Bu sene de geçen seneye göre biraz daha fazla. Yaklaşık 14 bin dönümlük çeltik yapıldı. Geçen yıl çeltik ekiminde fiyat bakımından çiftçilerimizin yüzü güldü. 4 TL’nin üzerinde fiyat verilmişti. Bunun yanı sıra çiftçilerimize, dönüm başı 66 TL destek verildi. Ayrıca ton başı 100 TL destek verildi. Bu durumdan çiftçilerimiz memnun” dedi.

samsun uretici dikkt 14 haziran 1 scaled Ana Manşet

TARIMA İLGİ ARTTI
Kimi çiftçinin çeltik yerine soya da yetiştirdiğini bildiren Muammer Aydemir, “Soya ile çeltiği karşılaştıracak olursak, soyanın kilosuna 60 kuruş destek verildiği zaman çiftçiler biraz daha soyaya yöneldiler. Bir de pandemiden dolayı çiftçilerimizin tarıma ilgisi arttı” diye konuştu.

samsun uretici dikkt 14 haziran 2 scaled Ana Manşet

BEKLENTİ VAR
Aydemir, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da güzel bir rakam beklediklerini çeltik, mısır, soya gibi birçok ürünlerde güzel haber umduklarını belirterek, özellikle fındık fiyatında iyi bir fiyat olacağını tahmin ettiklerini dile getirdi.

EKİME HAZIR GELDİ
20 yıldır çeltik ekimi yapan Aşağı Kavacık Mahallesi Muhtarı Yaşar Aslan, çeltiğin yapım aşamasından ve hasat döneminden bahsederek, “20 yıldır çeltik yapıyoruz. Geçen yıl 100 dönüm yaparken, bu yıl 15 dönüm yaptık. Önceden çeltiğin ekimi çok zordu. Şimdi lazerle yapılıyor ve bu çok basit. Yeri sürüyoruz, lazerliyoruz ve ekime hazır oluyor. Hasadını da biçerdöver ile yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

samsun uretici dikkt 14 haziran 3 scaled Ana Manşet

 

ÇİFTÇİNİN YÜZÜ GÜLÜYORAslan şunları söyledi: “Geçen sene çeltiğin verimi çok iyiydi. Şimdi çeltik yaptığımız araziler hep fındık oldu. Çeltiğin ekim alanı daraldı. Örneğin, geçen sene 100 dönüm yer vardı. Bu sene ise 15 dönüm yerimiz var. Dönüm başına yaklaşık 900 kilo elde ediyoruz. Toplam ise 14-15 ton civarı çeltik alıyoruz. Geçen yıl da 100 dönümlük yerden 88 ton çeltik aldık. Fiyatları da çok iyiydi. Yaklaşık 3 bin kilo çeltik alınıyor. Fiyatlarda 4 TL’nin üstünde olduğu zaman çiftçinin yüzü gülüyor. Bu yüzden çeltik, boş arazilerde yapılacak en iyi mahsul.”ı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu