Samsun

Vatandaş kuruyemişten vazgeçmedi

Samsun’da, yılbaşına sayılı saatler kala vatandaşlar kuruyemişe yoğun ilgi gösterdi

Yılbaşının vazgeçilmezlerinden biri olan kuruyemiş, bu sene de sofralardaki yerini alacak. Yılbaşında uygulanacak 4 günlük sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle de alışveriş telaşına düşen vatandaşlar, yoğun bir şekilde alışveriş merkezlerine, pazarlara ve kuruyemiş dükkanlarına akın etti.

YILBAŞININ VAZGEÇİLMEZİ
Kuruyemişe olan ilgiden memnun olduklarını belirten esnaf fiyatlarda bir değişiklik olmadığını ve satışlarının iyi olduğunu belirtirken, vatandaşlar ise kuruyemişin yılbaşı akşamlarının vazgeçilmezi olduğunu söyledi.

SATIŞLARIMIZ İYİ DURUMDA
Vatandaşların en çok tuzlu fıstık ve siyah çekirdeğe ilgi gösterdiğini belirten esnaf “Oğuzhan Özdemir, “Vatandaşlar fiyatlardan dolayı tuzlu fıstık ve siyah çekirdeğe rağbet gösteriyor. Bu ürünlerin fiyatları diğerlerine göre daha uygun. İthal ürünlerde ne yazık ki artışlar oluyor ama yerli ürünlerde artışımız yok. Fiyatlar uzun zamandır aynı. Hatta yılbaşından dolayı fiyatları biraz daha indirdik. Satışlarımız çok iyi durumda. Yılbaşından dolayı yoğunluğumuz var. Yoğun bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Vatandaşlar yılbaşından önce evlerine kuruyemiş alıp çerez olarak tüketmek isterken bir yandan da kuruyemişler protein bakımından oldukça zengin” dedi.

FİYATLAR PAHALI
Devran ARSLANTÜRK: Evimizde televizyon izlerken oturup yiyebilmek için kuruyemiş alıyoruz. Malum yasaklardan dolayı dışarıya çıkamıyoruz. Bu da bizi ister istemez evde bir şeyler yapmaya zorluyor. Leblebi, çam fıstığı ve badem alıyorum. Fiyatlar çok pahalı. Yılbaşı dolayısıyla pahalı yapmışlar.

MAKSAT VAKİT GEÇİREBİLMEK
Bekir TAHTA: Her şey pahalı. Yarım kilo leblebi alabiliyorum. Başka da bir şey alamıyorum. O da 1-2 gün anca yeter. Bir şekilde geçinmeye çalışıyoruz. En azından eve boş gitmek istemiyoruz. Maksat televizyon karşısında vakit geçirebilmek.

FİYAT HEMEN HEMEN AYNI
Seval KARADENİZ: Evdeyiz, bol bol oturup kuruyemiş yiyeceğiz. Yapacak başka bir şeyimiz yok. Koronavirüs olduğu sürece durum böyle. Karışık çekirdek ve tuzlu fıstık aldım. Fiyatlar hemen hemen aynı ama biraz fark var.

ZOR BİR YIL OLDU
Kezban KARACA: Hayırlısıyla 2020’nin bir an önce bitmesini istiyoruz. Çok zor bir yıl oldu. Çocuklar kuruyemiş istedi. Onların isteği doğrultusunda alıyorum. Şimdilik bir şey almadım. Ne bulursam onu alacağım. Fiyatlar pahalı gibi duruyor.

Emre ÖNCEL, Mustafa İNAN

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
× Whatsapp İhbar Hattı