Samsunlulardan 'Emniyet Kemeri' uygulamasına tam destek

Samsun Canlı Haber TV ve Samsun Gazetesi olarak sokağın nabzını tutmaya devam ediyoruz. Samsunlu vatandaşlara “Trafikte sürücü ve yolcuların emniyet kemeri kullanması konusunda sıklaşan denetimler hakkında ne düşünüyorsunuz?” diye sorduk

Samsunlulardan 'Emniyet Kemeri' uygulamasına tam destek

Samsun Canlı Haber TV ve Samsun Gazetesi olarak sokağın nabzını tutmaya devam ediyoruz. Samsunlu vatandaşlara “Trafikte sürücü ve yolcuların emniyet kemeri kullanması konusunda sıklaşan denetimler hakkında ne düşünüyorsunuz?” diye sorduk

11 Eylül 2018 Salı 09:41
banner223

Trafik kazası sonrası meydana gelen ölüm ve yaralanma sayısını azaltabilmek adına arka koltuktaki yolcular için de emniyet kemeri takmak zorunlu. 9 Eylül Pazartesi gününden itibaren Samsun'da bu yönde sıkı denetim yapılıyor.  itibarıyla denetimler başladı. Samsunlu vatandaşlar, “Denetimlerin arttırılması lazım. İnsan hayatı bu kadar ucuz olamamalı” dedi.

İşte Samsunluların konuyla ilgili görüşleri:

GENELLİKLE EMNİYET KEMERİ TAKILMIYOR
Selçuk YILMAZ: Böyle bir uygulamanın başlatılması gerçekten çok iyi olmuş, İnsanların can güvenliğinin düşünülmesi güzel bir şey. Araba kullanan insanlar genellikle emniyet kemerlerini takmıyorlardı. Bu konunun insanlara belli bir hassasiyet getireceğini düşünüyorum. İnşallah bütün insanlar duyarlı olur ve emniyet kemeri takarlar. Bende arka koltukta oturduğumda kemer takmıyordum, bundan sonra gerekli hassasiyeti göstererek, emniyet kemerimi arka koltukta da takmaya özen göstereceğim. En azından alışkanlık haline getirmeye çalışacağım.

CAN GÜVENLİĞİNE ÖNEM VERİLMESİ GEREKİYOR
Ercan KUTBAY: Bu konunun gündeme gelmesi gerçekten çok güzel bir olay. Sonuç itibarıyla can güvenliğine önem verilmesi gerekiyor. Can güvenliğinin korunması adına yapılacak olan bu çalışmayı takdir ediyorum. Bizim sağlımızı düşünüp, ön koltuk, arka koltuk fark etmez böyle bir çalışma başlatmaları çok güzel. Yerinde bir karar olduğunu düşünüyorum.

BU DENETİMLER HEPİMİZ İÇİN
Hasan TORAMAN: Kanunlar bizim için var. Bu kurallara uymaya özen göstermeliyiz. Sonuçta bizim can güvenliğimiz düşünülerek ortaya konulan kurallar bunlar. Sonuçta kaza olduğu esnada emniyet kemeri takıyor olmamız bizi ölümden kurtaracaktır. Açıkçası bende arka koltukta emniyet kemeri takmıyordum ama bundan sonra emniyet kemeri takmaya özen göstereceğim. Bu kurallar bizim için, insanlar belli bir zaman sonra buna alışacaktır. Yapılan denetlemelerin insanları emniyet kemeri takmaya yönlendireceğine inanıyorum.

DİKKATE ALMAYANLAR OLACAKTIR
Ahmet İNAL: Bence bu tarz denetimlerin yapılması iyi olur. Böyle bir denetlemeye gerek duyuluyorsa, gerekenin yapılması lazım. Bu denetlemelerin insanları emniyet kemerlerini takmaya yönlendireceğine inanıyorum. Ancak yine de bu denetlemeleri dikkate almayan insanlar da olacaktır. Arka koltukta bende kemer takmıyordum, bundan sonra arka koltukta da emniyet kemeri takmaya dikkat edeceğim. Yapılan denetlemeleri çok doğru buluyorum ve destekliyorum.

KONTROL DAİMA İYİDİR
Aydın AKÇAY: Bu denetlemelerin yapılması iyi olur, kontrol daima iyidir. Vatandaşın sağlığı için gerekli önlemlerin alınıyor olmasını destekliyorum. Bu tür denetlemelerin yapılması gerektiğini düşünüyorum. Arka koltukta emniyet kemeri takmıyorduk, bu denetlemelerle birlikte bundan sonra emniyet kemeri takacağız demektir. İnsanların bu kurallara uymaları gerektiğini düşünüyorum. Sonuçta bu kurallar bizim sağlımız için ortaya konuluyor. Trafik kazalarında ki ölüm ve yaralanmaların azalacağına, bu tür denetlemelerin bunda etkisi olacağına inanıyorum.

ÖLÜM VE YARALANMALAR AZALACAK
Saliha AKÇAY: Denetim yapılacak olması güzel bir şey.  Trafik denetimlerinin kazaları azaltacağına ve insanları emniyet kemerlerini takmaya yönlendireceğine inanıyorum. Bizim zamanımızda arka koltukta kemer takılmıyordu, bundan sonra ben de arka koltukta emniyet kemeri takmaya özen göstereceğim. İnsanlar bu kurallara zamanla uyacaklardır. Bu denetimler trafik kazalarında ki ölüm ve yaralanmaları inşallah azaltacaktır.

SIKLAŞTIRILMASI GEREKİYORDU
Metin ARAN: Bu denetimlerin daha da sıklaştırılması gerekiyordu. Denetimlerin yapılacak olması çok güzel olmuş. Emniyet kemeri takmak insanların sağlığı için çok önemli. Ufak bir kaza bile olsa emniyet kemeri takmadığımız takdirde yaralanabiliyoruz. Bu açıdan emniyet kemeri önemli ve bu denetimlerin yapılması emniyet kemeri kullanımını artıracaktır. Kazalarda ki ölü ve yaralanma sayılarını azaltacaktır. Bu denetimlerle birlikte kazalardaki ölüm ve yaralanmalar yüzde 50’nin altına düşecektir. Şimdiye kadar bende arka koltukta emniyet kemeri takmıyordum, bundan sonra arka koltukta emniyet kemeri takmaya gereken özeni göstereceğim.

KISA MESAFE DİYE TAKMAMAK OLMAZ
Hüseyin KARASOY: İçişleri bakanımız Süleyman Soylu en iyi açıklamayı yaptı. Emniyet kemeri takılması için çok sıkı denetlemeler yapılacağını duyurdu. Sonuçta herkes için dikkate alınması gereken bir konu, Bence bu denetimler her zaman yapılmalı. Ben de kısa mesafede emniyet kemeri çok sık takmıyorum genellikle uzun mesafeli yolculuklarda emniyet kemeri takıyorum. Bundan sonra kısa mesafeli yolculuklarda da emniyet kemeri takmaya özen göstereceğim. Bu denetimlerden sonra bence ölü ve yaralanma sayısı azalır.

EMNİYET KEMERİ VÜCUDUMUZUN CAN DAMARI
Mecit ÖZGENÇ: Çok iyi bir karar alınmış. İnşallah uygulaması olur. Gerçekten emniyet kemeri hayat kurtarıyor. Mutlaka herkesin emniyet kemeri takması gerekiyor ama illaki uygulama olması gerekmiyor bunun için. Uygulama olmadan da araç içerisindekilerin emniyet kemerlerini takmaları gerekiyor. Bu denetimlerle kazalarda ki ölüm ve yaralanma sayıları azalacaktır. Çünkü insanlar emniyet kemeri takmaya özen göstereceklerdir. Emniyet kemeri vücudumuzun can damarı gibi, arabaya binildiğinde hem öndekilerin hem arkadakilerin emniyet kemerlerini mutlaka takmaları gerekiyor. Ben de arka koltukta emniyet kemeri takmıyordum, bundan sonra mutlaka takmaya özen göstereceğim.

ARKA KOLTUKTA GENELDE ÇOCUKLAR OTURUYOR
Ahmet DEMİRBAĞ: Çok doğru bir uygulama. Arka koltukta genellikle çocuklarımız oturuyor, ufak bir çarpmada büyük yaralanmalar hatta ölümler olabiliyor. Emniyet kemeri takmak hayatımız için önemli, bu uygulamanın geç kalındığını bile düşünüyorum. Emniyet kemeri takmanın önemini insanların kavrayabilmesi gerekiyor ancak denetimlerin yapılmaya başlamasına geç kalındığını düşünüyorum. Yapılan işlem doğru bir işlemdir ve istikrarlı bir şekilde devam etmesi gerekir. Denetimlerin yapılmasıyla büyük ihtimalle trafik kazalarındaki ölüm ve yaralanmalar azalır. Emniyet kemeri her zaman faydalıdır. Doğrusu arka koltukta bende emniyet kemeri takmıyordum. Bundan sonra arka koltukta da emniyet kemeri takacağız.

DENETİMLER İYİ OLACAKTIR
Turgut ÇEVİKEL: Bence doğru bir şey. Sonuçta insanın kendi can güvenliği için emniyet kemeri takması gerekli bir şey. Yapılan denetimler sonrası kazalarda ki ölüm ve yaralanmaların azalacağını düşünüyorum. Herkesin kendi can güvenliği için emniyet kemeri takması gerekiyor. İnsanların çoğunun emniyet kemeri takmadığını düşünüyorum. Yapılacak denetimlerin artmasıyla birlikte insanlar artık zamanla emniyet kemeri takmayı alışkanlık haline getireceklerdir.

Röportaj: Emre ÖNCEL - Uğur ATICI
 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner227

banner226