Samsunlulardan 'Deprem' itirafı

Samsunlu vatandaşlar olası bir deprem hakkında, "Hiç hazırlıklı değiliz. Yapıların yüzde 70'i tehlikeli. Eğer böyle yakalanırsak çok ciddi zararlar görebiliriz" yorumunda bulundu.

Samsunlulardan 'Deprem' itirafı

Samsunlu vatandaşlar olası bir deprem hakkında, "Hiç hazırlıklı değiliz. Yapıların yüzde 70'i tehlikeli. Eğer böyle yakalanırsak çok ciddi zararlar görebiliriz" yorumunda bulundu.

11 Mayıs 2018 Cuma 10:52

Türkiye üzerinde Kuzey Anadolu Fay Hattı, Doğu Anadolu Fay Hattı ve Batı Anadolu Fay Hattı olmak üzere 3 farklı fay hatları bulunuyor. Türkiye nüfusunun yüzde 60’a yakınının faal olan ve zarar verebilen deprem alanları üzerinde yaşanıldığı biliniyor. 

Samsun ise Kuzey Anadolu Fay Hattı’na 55 kilometre mesafede güneyinde yer alıyor. Yapılan sınıflandırmaya göre, Ladik, Havza ve Vezirköprü ilçeleri 1'inci derece, kent merkezi 2'nci derece, Alaçam, Bafra, Terme, Çarşamba ovaları ise üçüncü derece deprem bölgeleri olarak gösteriliyor. 

SAMSUNLULAR TEDİRGİN
Peki olası bir depremde Samsunlular depreme hazır mı? İşte Samsun Canlı Haber TV ekibi bu sorunun peşine düştü ve Samsunluların görüşlerini aldı. Aldığımız görüşlerin birçoğunda vatandaşlar depremde ciddi kayıpların yaşanabileceğini Samsun’un hazırlıksız olduğunu söyledi.

ÇOK CİDDİ KAYIPLAR YAŞAYABİLİRİZ
Dursun DURMUŞ: Samsun bence deprem için hazırlıklı değil. Çünkü karşılaşabileceğimiz herhangi bir depremde, zarar görmememiz için yapılan bir yatırım yok. Böyle devam ederse ki ne zaman deprem olacak bilemeyiz, Samsun vatandaşları için kötü sonuçlar doğuracaktır. Şehirleşme olarak hiç hazır değiliz. Mesela ben kendi oturduğum binanın çok eski olmasından dolayı deprem anında dayanıklı olacağını kesinlikle düşünmüyorum. Samsun’da deprem çok nadir veya hafif yaşandığı için özel olarak bir koruma yapılmadığını düşünüyorum.  Eğer böyle bir durum yaşanırsa, Samsun vatandaşları ve bende dâhil olmak üzere ciddi zararlar göreceğimizi, birçok maddi ve manevi kayıplar yaşayacağımızı düşünüyorum.

EN AZ ZARARLA ATLATMAYA ÇALIŞMALIYIZ
Süleyman KARAİSMAİL: Samsun 2. Bölge olduğuna göre zemininin sakat, dayanıksız olduğunu biliyorum. Fakat dış kesimlerinde sağlam bölgeler olduğunu düşündüğüm için depremi yaşayan vatandaşlarımızın fazla etkilemeyeceğini veya en az zararla atlatabileceğini düşünüyorum.  Ben yaşadığım binanın 79. Yıl veya 80. Yılda yapıldığını biliyorum. Eski olduğunu düşündüğüm için dayaklı değil diyorum. Yeni sisteme göre şimdi ki binalar depreme dayanıklı yapılıyor diyorlar. Fakat yine de ben Samsun’un binalarının sağlam ve dayanıklı olduğunu düşünmüyorum. Bende meslek olarak inşaat ile uğraşıyorum ve benim gözümde depreme dayanıklı diyebileceğim tek bir bina bile ne yazık ki yok.

BİNALARIMIZ DEPREME DAYANIKLI DEĞİL
Belgin CÖMERT: Kesinlikle depreme dayanıklı binalarımızın olmadığını düşünüyorum. Çünkü öğrendiğim bilgiye göre deprem kuşağında olduğumuzu biliyorum. Bu konu ile ilgilenen kişilerin denetim yapması aynı zamanda konu hakkında özel olarak bir çalışma yapılması ve her ihtimale karşı bir önlem alınması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü her an ne olacak, bizi neler bekliyor bilemiyoruz. Ciddi kayıplar vermeyi hiçbir insan istemez. Mesela ben 25 yıllık bir binada oturuyorum. Depreme dayanıklı olduğu konusuna pek ihtimal veremiyorum. Eski olmasından ve depremin Samsun’da çok fazla rastlanmamasından kaynaklı diye düşünüyorum. 

SAMSUN'DA ALT YAPI YOK
Serdar GİRMEÇ: Samsun Şehrinin depreme kesinlikle dayanıklı olmadığını düşünüyorum. Çünkü yöneticilerin bu konu ile ilgili bir çalışmaları ne yazık ki yok. Depremin olma ihtimaline karşılık bunu sorun haline getirmeli ve bu sorunla ilgilenilmeli diye düşünüyorum. Zaten baktığımız zaman da hiçbir yerde eğitim yok.  Yaşadığım evi dayanıklı bulmuyorum. Çünkü alt yapı yok. Konu hakkında çalışmalar yok. Mesela bugün samsunun bazı bölgelerinde yürürken lağım kokusunu hissediyoruz ve çalışma olmadığını buradan da anlayabiliyoruz. Bunların dikkate alınmasını ve önlemler alınmasını isteriz. Beklemediğimiz olaylarla karşılaştığımızda deprem gibi, en azından hazırlıklı olmuş oluruz.

GERÇEKTEN OLDUĞUNDA İŞ İŞTEN GEÇMİŞ OLACAK
Sami Nami CİĞER: Deprem ile ilgili Samsun’da bir kuruluş veya dernek olmadığı için dayanıklı binalarımız ya da her hangi bir hazırlığımızın olduğunu düşünmüyorum.  Deprem hiç kimsenin aklına gelmiyor. Fakat bir gün böyle bir durum yaşanılırsa eğer iş işten geçmiş olacak. O yüzden eğitim, bilgilendirme gibi eksikliklerimiz oldukça fazla. Bu konu hakkında yöneticilerin bir çalışma yapması gerekiyor. Kuruluş gelip evleri ölçmüyor ya da dayanıklılığına bakmıyor.  Buna rağmen Samsun Vatandaşları ev alırken kapı, pencere veya binanın dış cephesine bakıyorlar. Mesela binanın kolonu nasıldır gibi sorular akıllara gelmiyor. Yapı Denetim Şirketlerinin isimleri oluyor sadece ama kimse deprem hakkında ne düşünüyor ne de bilgi veriyor. Binanın ne şekilde, hangi zemine ve nasıl yapıldığı hakkında bilgiler alınmıyor veya söylenmiyor. Mesela ben geçerken 30 katlı binalar dikkatimi çekiyor. Çok alakasız yerlere çok yüksek binalar yapılıyor. Büyük Şehir Belediye Başkanından, Samsun’a ihanet ettik dediğini kulaklarımla bizzat duydum. Hatta böyle bir çarpık kentleşme olmaz diye kendisi söyledi. Baktığımız zaman görüntüden bunu bizlerde anlayabiliyoruz. Samsun’da deprem beklentisi olmadığı için genelde gündemde diğer konular yer arıyor. Toprağın ne şekilde olduğunu bilmediğim için ve konuyla ilgilenen kimse olmadığı için oturduğum binanın dayanıklılığı bilmiyorum. Fakat binanın yanından dere geçiyor ve sel yaşandığı oluyor. 

OTURDUĞUM BİNANIN DAYANIKLI OLDUĞUNA İNANIYORUM
Mediha ÇAVUŞ: Karadeniz Bölgesinde yaşadığımız için Bölgeden kaynaklı deprem olma ihtimalinin düşük olduğunu düşünüyorum. Yine de ilerleyen zamanlarda deprem yaşanır mı bilemiyorum. İnşallah böyle bir doğal afet yaşamayız. Akdeniz, Ege Bölgesinde yaşıyor olsak mutlaka tedirgin olurduk. Karadeniz Bölgesi çok fazla deprem yaşanmayan bir Bölge olduğu için önlemlerinde alınmadığını düşünüyorum.  Kendi oturduğum binanın depreme dayanıklı olduğunu biliyorum. Çünkü Deprem Sigortası var. Bence insanlar oturdukları binaların gerekli kontrollerini ve bakımlarını yaptırmalı çünkü ihtimal düşük bile olsa, deprem olmayacak diye kesin bir bilgi yok. 

KESİNLİKLE HİÇ HAZIR DEĞİLİZ
Muharrem ÖZKAN: Depreme kesinlikle hazır değil. Çünkü yapılaşma var. Ayrıca risk düşük olduğundan kaynaklı bu iş ile ilgilenen çoğu kişi ciddiye alıp bir çalışma yapmadı, yapılmıyor. Ben kendi oturduğum binanın depreme dayanıklı olduğunu düşünüyorum. Dairemi alırken binayı detaylı inceledim. Buna dayanarak binanın deprem dayanıklılığı olduğunu biliyorum. Tabi yine de depremin şiddetine veya süresine göre binanın dayanıklılığının nasıl olduğu konusunda kesin bir bilgimiz olamaz. Yıkılır mı, yıkılmaz mı veya sarsılır mı bunu yaşamadan bilemeyiz. Biz tedbirimizi alarak incelememizi yaptık gerisi Allah’a kalmış diyebilirim.  

BİNALARIN YÜZDE 70'İ ESKİ VE DAYANIKSIZ
Enver KARACA: Samsun’da eski yapının çok olmasından dolayı her hangi bir deprem anında, binaların dayanıklı olmayacağını düşünüyorum. Hatta depreme dayanıklı binalar, deprem anında fazla sarsılmazken, eski binalar ya da dayanıksız diğer binalar yıkılabilir, çökebilir diye düşünüyorum. Tabi bu depremin şiddetine göre değişebilecek olasılıklardır. Samsun yapılarının yüzde 70’i eski olduğu için ve bu eskilerin içinde kendi oturduğum bina da dâhil olmak üzere, depreme dayanıklı olmadığını düşünüyorum. Ayrıca tahminlerime göre diğer vatandaşlarda benim gibi düşünüyor. Sahil kenarında olduğumuz için ve genellikle eski yapı olduğu için dayanıklı olmadığını düşünüyorum. 

NE ÇALIŞMA VAR NE HAZIRLIK
Hüseyin MIRIK: Samsun’un birçok bölümü Kentsel Dönüşümde ve hala bir faaliyet yok. Samsun’da her hangi bir deprem anında hiçbir hazırlığımızın olduğu zannetmiyorum. Bununla ilgili bir çalışma, ilerleme, yenilenme gibi projeler maalesef yok. Yaklaşık 3-4 senedir oturduğum bina, Kentsel Dönüşümde olduğu için ve bir faaliyet olmadığı için depreme dayanıklılığının kesinlikle olduğunu düşünmüyorum. Eğer deprem olursa ki inşallah olmaz işte o zaman Samsun’un çok büyük bir bölümü bundan hem maddi hem de manevi olarak etkilenecektir. Umarım Deprem konusu hakkında gerekli kişiler ilgilenirler. 

DEPREM İHTİMALİNİ DÜŞÜNMEDİĞİMİZ İÇİN RAHATIZ
Necdet KARAKAYA: Bana göre insanlar depremin olma ihtimalini düşünmüyor. Düşünmedikleri içinde bir hazırlıkları, önlemleri yok. Fakat beklenmedik durumlarla her an karşılaşmamız ne yazık ki olabiliyor. Alt yapının olmadığını düşünüyorum. Bu yüzden Samsun’da deprem olursa eğer hazırlıklı değiliz. Binalarımızın eski olması ve alırken depreme dayanıklılığını sormadığımız, depremin olabilmesi ihtimali ile ilgili bir inceleme yaptırmadığımızdan için ve denetim gibi yapılması gereken incelemelerde yapılmadığından kaynaklı deprem anında ciddi kayıplar yaşanılabilir diye düşünüyorum. Kendi oturduğum binanın da çok sağlam olduğunu söyleyemem bu konuda benimde bir araştırmam ne yazık ki olmadı. Fakat her an her şey olabilir. 

BİNALARI DENETLEME DİYE BİR ŞEY YOK
Rıdvan ŞAHİN: Yerleşim olarak ve yapı olarak iyi tercihler olduğunu düşünmüyorum. Ayrıca denetleme olayı gibi bir şey yok. Çoğu vatandaşın aklına da incelemek sanırım gelmiyor veya önemsenmiyor. Çünkü Samsun Deprem Bölgesi arasında pek yer almıyor diye düşünüyorum. İnşaat sektöründe, önümüzde ki yıllarda hem deprem hakkında, hem de diğer konularda daha fazla gelişme olacağını zannediyorum. Ayrıca ben, eski binalara kıyasla, şimdi ki binaların dayanıklılığının daha iyi olduğunu düşünüyorum. Oturduğum binanın alt yapısını daha önce incelemediğim için dayaklı olup olmadığını bilmiyorum ama bina eski olduğu için dayaklı olmadığını düşünüyorum. Hatta deprem olursa eğer, yıkılacağına eminim diyebilirim. 

Röportaj: Caner AKYÜZ- Hande ONAT

Anahtar Kelimeler:
SamsunDepremHaberCanlı
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Cemal UĞURTAY 2018-05-12 12:49:01

Röportajı yapan arkadaşların Deprem konusunda bilgi verebilecek Jeofizik ve jeoloji Mühendislerinden biriyle konuşmasını dilerdim. C.Uğurtay (Jeofizik Yük. Müh.)