Samsunlulara göre, çocuk istismarının önlenmesinde öncelik eğitim!

Son zamanlar da ortaya çıkan çocuk istismarı Türkiye’nin kanayan yarası haline geldi. Samsun’da yaşayan aileler, eğitimin önce ailede verilmesi gerektiğini ve okullar da ders olarak öğretilmesi gerektiğini belirtti

Samsunlulara göre, çocuk istismarının önlenmesinde öncelik eğitim!

Son zamanlar da ortaya çıkan çocuk istismarı Türkiye’nin kanayan yarası haline geldi. Samsun’da yaşayan aileler, eğitimin önce ailede verilmesi gerektiğini ve okullar da ders olarak öğretilmesi gerektiğini belirtti

17 Nisan 2018 Salı 10:56

Pek çok toplumda büyük rahatsızlık uyandıran çocuk istismarı, Türkiye’de de yaşanıyor. Peki, çocuk istismarının önüne geçmek için çocuklara yeterli eğitim veriliyor mu? Aileler ve çocukları bu konu hakkında ne kadar bilgi sahibi? Samsun Canlı Haber TV olarak, bu soruyu Samsun’da yaşayan ebeveynlere sorduk.

OKULDAKİ EĞİTİM DAHA ETKİLİ OLUR
Elif FİDAN: Çocuğumuzu küçük yaştan itibaren bilgilendiriyoruz. Küçük yaşlardan özel bölgelerine elletmemeyi öğrenmeli ve kendisi özel bölgelerini bilmeli. Çocuklarımıza bu yaştan itibaren okullarda eğitimi verilmeli, biz üstümüze düşeni yapıyoruz ama okulda bunun eğitimini verirse daha etkili olur ve çocuğumuz bu konu hakkında bilgi sahibi olur. 

AVRUPA’DA DA AYNI SORUN VAR
Ali TATAR: Çocuğumuza cinsel istismar hakkında öyle eğitim veriyoruz ki bunu gidip kendisi bile başkasına anlatabilir. Yabancılar ile konuşulmaması hususunda, kendisinin sınırlarını yeterince biliyor. Annesi özellikle bu konu hakkında çok önem veriyor, çocuğumuz eğitim konusunda bilinçli diyebilirim. Okullarda da bu konu hakkında eğitim verilmeli, mesela ben Avrupa’da yaşıyorum ziyarete geldim, aynı sorun Avrupa’da var. Bu konu hakkında Avrupa’da eğitim veriyorlar ve kesinlikle Türkiye’de de olması gerekir. 

BENİM EĞİTMEM DAHA SAĞLIKLI
Fadime FİDAN: Ben şimdiki çocukların büyümesini çok sakıncalı görüyorum. Çünkü kimseye güvenilmiyor, okullarda çocuğu kimseye emanet edemiyoruz, önce Allah sonra öğretmenlere emanet ediyoruz. Onu da öğretmenler ne kadar başarabilir? Elimizden geldiğince çocuklarımıza kimseyi yaklaştırmıyoruz, çocuklarımızı elimizden geldiğince bu konu hakkında bilgilendiriyoruz. Benim bu konuda onu eğitmem daha sağlıklı olur ve çocuk daha iyi anlar hem de bilgilenmiş olur.

CİNSEL EĞİTİM ÜZERİNE DERS VERİLMELİ
Yasemin ÇETİN:  Çocuğumuzu internetten olsun, televizyondan olsun elimizden geldiğince evde göstererek bu konu hakkında bilgilendiriyorum. Bu konu hakkında daha küçük yaştan itibaren bilgilendirmemiz bile gerekebilir. Bence bu konuyu okullarda cinsel eğitim üzerine ders olarak verilmesi gerekir, mahremiyete girilmeyecek şartıyla anlatılması lazım. Küçük yaştan itibaren çok seviyeli bir şekilde toplum olarak çocuklarımızı bilgilendirmemiz lazım. 

ÇOCUKLARIMIZA SAHİP ÇIKMALIYIZ
Namık ÖZDAĞ: Bizim çocuklarımız da ne böyle bir şey yaşadık ne de gördük. Çocuklarımıza sahip çıkmalıyız, daha dikkatli olmalıyız. Zaman değiştiği için artık güvenilmiyor, bundan dolayı çocuklarımıza sağlıklı ve iyi bir eğitim vermeliyiz ki çocuklarımız bu konu hakkında bilgi sahibi olsun. Hiç bir çocuk böyle bir durum karşısında kalmamalı ama zaman kötü bir zaman olduğu için çocuklarımız bu konu hakkında bilgi sahibi olması ve bu durum karşısında nasıl bir tepki vereceğini bilmesi gerekir. Özel bölgelerine kimsenin dokunamayacağını bilmesi gerekir ve bu durum hakkında iyi bir eğitim alması lazım.  

HEP BİRLİKTE EĞİTİM VERİLMELİ
Alibey İLMEK: Ailelerin küçük yaşlardan itibaren çocuklarını bilgilendirmesi gerekiyor. Ortam çok kötü olduğu için aileler  çocuğun anlayabileceği bir dilde çocuğunu bilgilendirilmesi ve uyarması lazım. Ailelere çok büyük bir görev düşmesi ile birlikte, okuldaki öğretmelere de çok büyük bir görev düşüyor. Okullarda çocuklarımız bu konu hakkında ders bile görmesi lazım ki çocuk bu konuyu çok iyi kavrayıp bilgi sahip olması gerekir. Çocuklarımız hem çocuk istismarına, hem de uyuşturucu gibi konularda bilgi sahibi olup yönlendirilmesi gerekir. Çocukların bazı insanlara yanaşmayacağını öğrenmesi gerekir. Kısacası hem aileler, hem okuldaki öğretmenler bir olup, çocukların anlayabileceği bir dilden çocuklarımızı en iyi şekilde bilgilendirmesi gerekir. 

BİR ÇOCUĞUN ANNE VE BABASI İLK ÖĞRETMENİDİR
Sevgi ÇAM: Tabii ki eğitimini ihmal etmiyorum özellikle özel bölgelerini kimseye dokundurmaması hakkında bilgilendiriyorum. Bir çocuğun anne ve babası ilk öğretmenidir. Ebeveynlerin bu konuda hassasiyet göstermesi gerekir ve çocuğunu bu konu hakkında en iyi şekilde bilgilendirmesi gerekir. Çocuğumun okulu şu anda rehberlik okulu orada eğitim veriliyor ama bunun okullarda da ders olarak çocukların bilinçlendirilmesi lazım. 

AİLELER BU KONUYU SÜREKLİ HALININ ALTINA ATIYOR
İsa ABANOZ: Ailenin çocuğunu bilgilendirmesi gerekir ve bunun yanında toplumun da duyarlılığının artması gerekir. Aslında bakarsanız toplumda topyekûn bozulma var. Küçük çocuklara istismar çok kötü bir şey telaffuzu bile kötü, buraya sürükleyen sebepler araştırılmalı. Bu konunun gündeme düşmesi, ailelerin bu konu hakkında bilgilendirmesi bile kötü bir durum, bu zamanın çok bozulduğunun göstergesidir. Aileler bu konuyu sürekli öteliyor, halının altına atıyor ve büyük patlamalara neden oluyor. Burada biraz da eğiticilerin eğitilmeye ihtiyacı var. Ailelerin bu bilince ulaştırılması gerekiyor. Çocuğa nasıl yaklaşacaklarını bilmiyorlar, konuşmayalım tarzına gidiyorlar ve bu daha da çok büyük yaralara neden oluyor. Bu sebepten dolayı çocuklar çok iyi bilinçlendirilmesi lazım ve bu konuların kesinlikle konuşulması gerekir. 

OKULLARDA EĞİTİM GEREKLİ
Emine İLTER: Çocuğumuza tabii ki eğitim veriyoruz. Bu konu hakkında çocuğun kendini tanıması gerekir ve bilgi sahibi olması gerekir. Çocuk istismarı çok kötü bir durum bu kişilere idam gelmesi lazım. Sadece bu çocuk için geçerli değil büyükler içinde geçerli bu işler zorla olmaz. Çocuklarımıza bu konu hakkında okullarda da eğitim verilmesi gerekir. Bizim yetersiz kaldığımız yerler olabilir bunu okullarda çok daha iyi eğitebilirler. Okullarda bu konu hakkında dersin olmazı lazım ki çocuğumuz bilgilenmiş olur. 

Röportaj: Atakan SAYAR- Caner AKYÜZ

Anahtar Kelimeler:
Samsunçocuk Istismarı
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.