banner204

Samsunlu Vatandaş Hakkını Arıyor mu?

Tüketici hakem heyetleri tüketicilerin satın aldığı ürünle ilgili yaşadığı sorunların çözüme kavuşması noktasında önemli bir görev üstleniyor. Samsun’da 2017 yılında tüketici hakem heyetlerine 10 bin 307 başvuru yapıldı.

Samsunlu Vatandaş Hakkını Arıyor mu?

Tüketici hakem heyetleri tüketicilerin satın aldığı ürünle ilgili yaşadığı sorunların çözüme kavuşması noktasında önemli bir görev üstleniyor. Samsun’da 2017 yılında tüketici hakem heyetlerine 10 bin 307 başvuru yapıldı.

13 Mart 2018 Salı 15:16
banner211

Samsun’da tüketici hakem heyetlerine yapılan her 4 başvurudan 3'ü tüketici lehine sonuçlandırıldı. Tüketici hakem heyetleri hızlı çalışarak, kısa zamanda karar verdi. Biz de Samsun Canlı Haber TV olarak Samsunlu vatandaşlara aldıkları ürünün ayıplı olması karşısında Tüketici Haklarına gidiyor musunuz? diye sorduk. İşte aldığımız cevaplar

HERKES HAKKININ PEŞİNE DÜŞMELİ

Mehmet ÖZTORUN: Genelde aramaya çalışıyorum. Bu biraz da aldığımız ürünün maliyeti ile  alakalı.  Düşük maliyetli bir ürün olduğunda, bir sorun çıktığı zaman çoğu insan gibi ben de üstüne düşmüyorum. Ama böyle olmamalı. Bizim toplumumuzda pahalı ürün olduğu zaman hakkını arama gibi bir anlayış var. 50 TL 100 TL'ye bir ürün aldığımız zaman mahkeme, avukat, dava, en az 1 ay bekleme gibi sıkıntılarla kimse uğraşmak istemiyor. Ama bunlarla uğraşmadığımız zaman, firmalar da ona göre daha kötü ürünler satıyor. Tüketicinin hakkı korunmuyor. İhmal ettiğimiz zamanlar mutlaka oluyor. Tüketici Haklarına bir dilekçe verdiğimiz zaman, onu biz unutuncaya kadar bir cevap gelmiyor. İşin prosedürüyle alakalı net bir açıklama yok. Bunlar da vatandaşı caydırıyor.

HER BAŞVURUDA HAKKIMI ALDIM
Necdet CINGARA: Ben gidiyorum. Hakkımı arıyorum. 2 sefer de gittim ve hakkımı aldım.  Kimse başvurmadıkça, tüketici hakları korunmuyor ve olan vatandaşa oluyor. Maddi açıdan da bir sıkıntı olmuyor. Kullandığım üründe sıkıntı olduğu zaman yenisini vermek zorundalar. Tüketicilerin bu konuda daha duyarlı olması lazım. Problemler mutlaka oluyor. En büyük problem zaman sıkıntısı ama para verdiğimiz malın da sağlam olması için zamana katlanmamız gerekiyor.

MAHKEMELER MAĞDURDAN YANA
Emrah VARAY: Mutlaka arıyoruz. Genelde mahkemeler mağdurun yanında oluyor. Bu da tüketiciye, mahkemeye başvurması için bir güç veriyor. Haklı olduğumuz durumlarda zaten başvuruyoruz. Haksız olduğunu düşünüp, mahkemeye başvuran o kadar zaman bekleyen tüketici olur mu? Ben de ayakkabı aldığım bir firmadan sıkıntı yaşadım ve tüketici haklarına başvurdum. 1 ayda sonuçlandı ve hakkımı aldım. Hakem heyeti kararıyla gittiğimiz zaman daha da yardımcı oluyorlar. Bunları vatandaş olarak herkesin yapması gerekiyor.
 

TÜKETİCİYİ ENAYİ YERİNE KOYMASINLAR
Sevim ÇETİNKAYA: Öyle bir durumla şu ana kadar hiç karşılaşmadım. Ama başıma gelirse kesinlikle giderim. Para kazanmak kolay değil. Bozuk ürüne para neden vereyim? Tüketiciyi enayi yerine koymaya çalışmasınlar. Bozuk çıkarsa mutlaka ararım. Akrabamın başına böyle bir durum geldi, 5 ay önce aldığı buzdolabı 2 sefer bozuldu. Hiçbir sonuç alamayınca, lanet olsun artık diyerek yenisini aldı. Ben kesinlikle öyle bir durumda hakkımı yedirmem.

TÜKETİCİ HER ZAMAN HAKLIDIR
Hatice YAKUT: Bu hususta ben çok titizimdir. Önce alışveriş yaptığım, ürün aldığım mağazada hakkımı ararım. Kesinlikle uğraşmazlık yapmam. Eğer hakkımı vermezlerse o zaman müracaat ederim. Tüketici her zaman haklıdır. Asla bozuk malı kabul edemem. Kendi paramızla aldığımız ürünün tabii ki iyi olmasını isteyeceğiz. Ama diyelim bir cep telefonu aldık, mahkemeye verdik. O mahkeme sonuçlanana kadar yine cep telefonu almamız gerekiyor. Bu da bir sorun, mahkeme sonuçlanma süresinin de azalması lazım.
 

TÜKETİCİLER HAKKINI YEDİRMEMELİ
Rüştü HECİN: Benim başıma bir kaç defa bu sıkıntı geldi. Cep telefonu aldım. Yeni aldığım telefonda bir çok sıkıntı çıktı. Servise gönderdim. Servis gerekli ilgiyi göstermedi. Aynı durumdan tekrar bozuldu. Bu sefer servis kullanıcı hatası diyerek hakkımı yemeye çalıştı. Ben de tüketici haklarına başvurdum ve sonuç aldım. Kimisi uğraşmadığı için o telefona para vermesine rağmen, bozuk olarak kullanırdı. Çünkü mahkemeler uzun sürüyor. Ama yoğunluk olmadığında 1 ay gibi bir sürede sonuçlanabiliyor. Hiç bir tüketici hakkını firmalara kaptırmamalı.
 

HAKKIMI SONUNA KADAR SAVUNURUM
İncilay KURT: Satıcılar ürünü satana kadar bizimle yağlı ballı konuşuyorlar. Ondan sonra üründe sıkıntı olduğu zaman ilgilenmiyorlar. Başka yerlere yönlendiriyorlar. Her şey satana kadar. Ceplerine para girince tüketicinin daha hakkını düşünen yok. Günümüzde çoğu yerde aynı sorun var. Biz de ilgilenmedikleri için mecbur mahkemeye başvuruyoruz. Onlar öyle davranıyorsa, bizim de çaremiz kalmıyor. Kimsenin parasını cebinden almaya çalışmasınlar. Tüketiciler de haklarını sonuna kadar savunmalı. Yasalar tüketicinin yanında olmalı, bu durumlarda daha ağır yaptırımlar olmalı ki böyle sorunlar yaşanmasın.
 

BİLİNÇLİ TÜKETİCİ OLMALIYIZ
Derya YELTÜRK: Benim de başıma böyle bir durum geldi. Firma ismi vermiyorum ama bir ürün aldım ve hatalı çıktı. Firma bu ürünün hatalı olduğunu kabul etmeyince ben de Tüketici Haklarına başvurdum. Bazı zorlukları var ama sonuçta hakkımızı arıyoruz. Başvurudan 3 ay sonra geri dönüş yaptılar ve hakkımı aldım.  Zaman konusunda biraz sıkıntı oluyor ama haklı olduğumuz bir durumda zamanın bir önemi yok. Herkes bilinçli bir tüketici olmalı.
 

Mustafa ARAN-Caner AKYÜZ

Son Güncelleme: 13.03.2018 16:07
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner205

banner163

banner171