Samsun'da ilçe minibüs şoförlerinin de, yolcularının da ortak derdi: ŞEHİR MERKEZİ 'Artık yeter, duyun sesimizi!..'

Samsun'da ilçe dolmuş ve minibüs hattı sahipleri şehir merkezine kadar yolcu taşımak istiyor. İlçe merkezine girememelerindeki sorunu anlayamadıklarını ifade eden şoförler, “İşlerimiz düştü, hem yolcularımız mağdur hem de bizler mağduruz. Bu sorun derhal düzeltilmeli” diyor

Samsun'da ilçe minibüs şoförlerinin de, yolcularının da ortak derdi: ŞEHİR MERKEZİ 'Artık yeter, duyun sesimizi!..'

Samsun'da ilçe dolmuş ve minibüs hattı sahipleri şehir merkezine kadar yolcu taşımak istiyor. İlçe merkezine girememelerindeki sorunu anlayamadıklarını ifade eden şoförler, “İşlerimiz düştü, hem yolcularımız mağdur hem de bizler mağduruz. Bu sorun derhal düzeltilmeli” diyor

09 Temmuz 2018 Pazartesi 10:46
banner223

Samsun’da raylı sistemin gelişi ile uzun yıllardır adeta şehir merkezinden uzaklaştırılarak merkezin dışındaki depolama alanlarında yolcu bekleyen doğu ve batı ilçe minibüs hattı sahipleri mağduriyetlerinin giderilmesini bekliyor. 

‘MERKEZE GİRMEMİZE İZİN VERİLSİN’
Dolmuş şoförleri mağdur olduklarını ifade ederken, gelen akaryakıt zamlarını dahi taşımalarına zam olarak ekleyemediklerini söyledi. Kendilerine şehir merkezinde yer veya 2-3 araçlık durak verilmesini isteyen araç sahipleri, “Şehir merkezinde o kadar araç varken, biz mi trafiği yoğunlaştırmış olacağız? Bizim merkeze girmemize izin versinler” dedi.

VATANDAŞLAR DA ŞİKÂYETÇİ
Öte yandan uzak ilçelerden merkeze gelen vatandaşlar da aynı şikâyetler de bulunurken, “Minibüs şoförlerinin yanındayız. Hastanelere gidiyoruz, zaten hastayız bir de ulaşım çilesi çekiyoruz. Bir arabadan inip diğerine biniyoruz. Eskiden daha rahattık. Acil olarak çözüm bekliyoruz. İşe gitmek için 2-3 vasıta değiştiriyorum. 2.5 saat önceden kalkıyorum. Eve de geç gidiyoruz” diye konuştu
 
Şehrin batı bölgesinden yolcu taşıyan dolmuş şoförleriyle yaptığımız röportajda şu ifadelere yer verildi:

SESİMİZİ DUYSUNLAR
Yaşar KURUMAHMUTOĞLU: Batıdan gelen minibüsler şehir merkezine artık girmeliler. İnsanlar şehir merkezine gitmek için en iyi iki en kötü dört vasıta değiştiriyorlar. Vatandaşlara, halkımıza ve Samsun halkına o kadar üzülüyorum. Maddi olarak nasıl bir sıkıntı çektiklerini sizler düşünün. Eskiden olduğu gibi ilçe araçları bir arada toplanmalı şehir merkezinde. Kısaca vatandaş merkezin en kolay yerinde toplanacaklar. Ben burada yirmi beş yıldır minibüs şoförlüğü yapıyorum. Arabalarımız Ondokuz mayıs ilçesinden üniversite durağına kadar geliyor. Burada bize durak yeri vermediler. Arabalarımız dışarda duruyor. İçeri girdiğimiz zaman da üç lira para veriyoruz. Arabalarımızı dışarı bıraktığımızda ise zabıtalar ceza yazıyorlar, çektirmemizi istiyorlar arabalarımızı. Dört senedir zam bile yapamıyoruz. Çok mağdur durumdayız. Hem biz hem vatandaşlar. Sesimizi sizler aracılığıyla yetkili birimlere duyurmak istiyoruz.

BU İŞİN ORTA YOLU BULUNMALI
Ahmet ÇAKAT: Biz Belediyede çalışan yetkili kişilerle görüşemiyoruz. Seçimlerde de biz tepkimizi gösterdik. Biz batı ilçeler olarak Büyükşehir belediyesi için çok değerliyiz. Ama bizim dertlerimizle ilgilenilmiyor. Görmemezlikten geliniyor. Bizleri geçtik vatandaşında istekleri göz önüne alınmıyor. Bizim merkeze gidemediğimiz her durum şehrin güzelliğini kaybettirir. Zaten eski belediye başkanı yüzünden bu ilçelerde AK Parti oy oranı kaybetti. Bizler ve vatandaşlar mağduruz. Bizler orta bir nokta bulmak istiyoruz.  Devlet büyüklerinden bir el bekliyoruz, adalet bekliyoruz. Bize şehir içinde bir yer göstersin belediye, biz orayı satın almaya hazırız. Yolcularımız hep bir şikâyet içindeler. Bu arabaya yaşlısı, hamilesi, yanında küçük bebeği ile binen insanlar var. Bunlara sadece üzülerek bakıyorum. Şehir içine hastanelere giderken üç veya iki dolmuş yapıyorlar ilçedeki insanlar. Artık belediyenin bu olaya el atması gerekmektedir. 

HERKESE AYNI HAK VERİLMELİ
Muhsin BEY: Doğu tarafından gelen minibüslere eğer bu hak verildiyse bizlere de bu hak tanınmalıdır. Bizi şehir merkezine almamalarının sebebi ise araç trafiğinden. Yola engel olacağımızı düşünüyorlar. Biraz da tramvaya insanları yönlendirmek için yapılan bir çalışma. Mağduriyetimiz şehir merkezine dolmuşlarımızla yolcu taşıyamamamız. Böylece ticari kazancımız bile zarar görmektedir. 

MERKEZE YOLCU TAŞIMAK İSTİYORUZ
Murat DAKİSOĞLU: Minibüslerimizle artık şehir merkezine yolcu taşımak istiyoruz. Eskiden ne güzel girebiliyorduk. Fakat baktığımızda 3’üncü sınıf vatandaş gibi geride kaldık. Artık buna bir çözüm istiyoruz. Ben kendim dolmuşçu olarak bile Samsun merkeze gideceğim zaman dolmuşa binmiyorum. Gideceğim zaman kendi özel aracımla gidiyorum. Dolmuşa bineceğim parayla, yakacağım mazot aynı tutuyor. En çok üzüldüğümüzde vatandaşlarımıza hizmet bile veremememiz. 

RAYLI SİSTEMİN GETİRDİĞİ SORUNLAR
Muammer MERT: Şehir merkezlerine minibüslerimiz girmeli artık. Biz şoförler istiyoruz, yolcularımız istiyor. Ama hala bir şey yapılmadı bu konuyla ilgili. Yetkililerden gerçekten ortak bir çözüm bekliyoruz. Bütün hastaneler şehir içinde. Vatandaşlarımız neden hastaneye giderken bile çile çeksinler. Köylü diye mi ayrım yapılacak. Hem vatandaşlarımız saatten kayıp yaşayacaklar hem de maddi olarak da sıkıntıya düşecekler. Sadece onlar değil bizlerde evimize ekmek götüren insanlarız. Bizlerde onlar kadar etkileniyoruz. Bunların hepsi raylı sistemin getirmiş olduğu itici durumlardır. Bize orada bir katlı otopark verebilirler. Böylece kimseyi rahatsız etmeden hizmetimizi sağlamış oluruz. Şikâyet vatandaştan çok. Ama en mutlu tarafı bizleri destekleyende çok. Hani hep beraber bir şeyler yapalım diyende çok. Ama acil olarak çözüm istiyoruz gerekli yerlerden. 

Batı bölgesinden gelen yolcular da minibüs hattı sahiplerine destek çıkarken şu ifadeleri kullandı:

YETKİLİLERE SESLENİYORUZ
Mustafa İNANIR: Biz yolcular olarak şoförlerin her zaman yanındayız. Ve ne yazık ki şehir içine ineceğimiz zaman çok zorluk yaşıyoruz. Bu kadar sitem bulunmamıza rağmen hala bir çözüm bulamadılar. Ben işe gitmek için iki veya üç vasıta değiştiriyorum. Zaman olarak da benden çalıyor. Normal bir insan bir saat önce kalkarken, bizler iki buçuk saat önceden kalkıyoruz. Eve de geç gitmek zorunda kalıyoruz. Çarşamba tarafı arabaları merkeze kadar gelebiliyormuş. Bizlerde ise bir ayrım olmaktadır. Kısaca vatandaş olarak şoförler ne kadar mağdur ise bizlerde onlar kadar mağduruz. Alaçam’dan geliyorum ben mesela vatandaşlar durağın yerini bilmiyorlar. Buna acil bir çözüm bulunmalı. Yetkililere sesleniyoruz. 

HEM KESEMİZ HEM ZAMANIMIZ GİDİYOR
Ümmühan BAYSAL: Evet fazlası ile mağduruz. Hem kesemiz hem zamanımız gidiyor. Çözüm getireceklerini söylediler. Daha bir şey göremedik. Alaçam’a gidiyorum. Orada köprü var karşıya geçebilmemiz için bize o bile sıkıntı yaratmaktadır. Bu mağduriyetlerimizi en kısa zamanda giderilmesi gerekmektedir. Sonuçta yaşlısı, hastası olanlar var. Ben bunları gördükçe çok üzüntü içerisindeyim. 

HEP VASITA DEĞİŞTİRİYORUZ
Samet SAATÇİ: Biz şehir içine giderken çok sıkıntı yaşıyoruz. Mesela ben Yakakent’ten geliyorum. Belli bir ücretle üniversite durağına kadar gelebiliyoruz. Ne ise farkı verelim ama şehir merkezine kadar gitmiş olalım. Burada iniyoruz, tramvaya biniyoruz. Neden vasıta değiştirelim ki. Paramızla mağduriyet yaşıyoruz. 

İLÇE ARABALARI MERKEZE GİREBİLSİN
Sezer ALAGÖZ: Bir yerden bir yere gitmek için Samsun gibi metropol bir şehirde iki vasıta değiştirmek zorunda kalıyorum. İlçe arabalarının merkeze kadar gitmesi en mantıklısı. Önceden ne güzeldi. Şimdi ise durakları git gide geriye doğru çektiler. En büyük sorunumuz şehir içine gidememek. 

KÖYLÜYÜZ DİYE İSTEMİYORLAR
Yusuf YILMAZ: Merkeze gitmekte tabi ki zorluk yaşıyorum. Ben şimdi bir arabadan indim ellerimle poşetle. Elimdeki bu yükle şimdi başka bir dolmuşa daha bineceğim. İlçelerdeki insanları sanırım şehir içinde görmek istemiyorlar. Bize bunları reva gören insanları Allah ıslah etsin. Biz köylüyüz diye mi istemiyorlar bizi. Ben bunları yaşamak istemiyorum. Şehir içine artık tek bir minibüsle şehir merkezine inmek istiyoruz. Paramızı da zamanımızı da çalmasınlar. 

Röportaj : Mustafa Togur - Deha İşler

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mustafa güleryüz 2018-07-20 21:28:46

Minibüs sorunu yolcu sorunu siyasi sorunu 3 sac ayak bu uygulama herkeze kaybettiriyor

banner227

banner222