Ramazan iftarları Bir arada olmamızı sağlıyor

Ramazan ayına girmemizle birlikte, Belediyelerin düzenlediği ücretsiz iftar yemekleri hakkında, " Sofrasında yemeği olmayanlar için çok iyi bir organizasyon. İftarlarda bir arada olmak çok güzel" yorumunda bulundu.

Ramazan iftarları Bir arada olmamızı sağlıyor

Ramazan ayına girmemizle birlikte, Belediyelerin düzenlediği ücretsiz iftar yemekleri hakkında, " Sofrasında yemeği olmayanlar için çok iyi bir organizasyon. İftarlarda bir arada olmak çok güzel" yorumunda bulundu.

17 Mayıs 2018 Perşembe 17:18
banner167

Samsun Canlı Haber TV olarak, Ramazan Ayı'nın gelmesiyle birlikte vatandaşlarla röportajlarımıza devam ediyoruz. Samsunlulara, Belediyelerin düzenlediği iftar yemekleri hakkında ne düşünüyorsunuz? diye sorduk. İşte aldığımız cevaplar...


RAMAZAN İFTARINDA BİR ARADAYIZ

Selahattin GÜNDOĞDU: Ramazan ayında yapılan Belediye iftarları çok güzel oluyor. İnsanlar hep birlikte iftarını açıyor ve evinde yemeği olmayan için daha iyi oluyor. Bu etkinlikten herkes memnun. İhtiyacı olanda katılıyor, ihtiyacı olmayanda katılıyor. Bazen benim oturduğum mahallede Belediye iftar veriyor. O zaman bende katılıyorum ve seve katılıyorum. Yemeklerinden de ayrıca bir memnuniyetim var. Yemekleri gayet ayarında oluyor ve lezzetli oluyor. Ben emekliyim benim içinde çok güzel oluyor. Hükümetten Allah razı olsun. Ramazan ayında insanları bir araya topluyor ve güzel bir iftar yemeği düzenliyor. Vatandaşların katılımıyla ortam güzelleşiyor.

BELEDİYE İFTARLARINI SEVİYORUZ

Lütfiye COŞKUN: Ramazan ayında Belediyeler tarafından düzenlenen iftar yemekleri çok güzel oluyor. Her sene düzenlenen Ramazan iftarına, çoğu vatandaş katılıyor. Samimi bir ortam oluyor. İnsanlar muhabbet eşliğinde iftarını açıyor.Bende bu düzenlenen yemeğe katılıyorum. Yemekleri çok güzel oluyor fakat biraz yağlı yapıldığını düşünüyorum. Biz çok fazla yağlı yiyecekler tüketemediğimiz için yağı biraz daha az kullanmaları gerektiğini düşünüyorum. Eğer yağını biraz daha az koyabilirlerse her vatandaşın yiyebileceği lezzette olabilir diyebilirim. Bende dahil olmak üzere birçok insan katılıyor bu iftar yemeğine. O yüzden Belediyenin düzenlemiş olduğu Ramazan iftarı tüm vatandaşlar tarafından seviliyor diye düşünüyorum.

ORUÇ TUTMADIĞIM İÇİN KATILMIYORUM

Ufuk TANDOĞAN: Her sene düzenlenen Ramazan ayında Belediyelerin yapmış olduğu iftar yemeğine kendim katılmıyorum. İftar yemeği etkinliğini gördüğüm zamanlar oluyor fakat ben oruç tutmadığım için açıkçası hem katılmıyorum hem de pek ilgilenmiyorum. O yüzden Ramazan iftarı hakkında söyleyebileceğim başka bir şey yok.

VATANDAŞLARIN HEPSİ KATILABİLİYOR

Mehmet KAYA: Belediyenin düzenlemiş olduğu iftar yemeğine bende katılıyorum. Çok güzel ve samimi bir ortam oluyor. Yemeklerinden de memnunum fakat orada yemekleri güzel mi değil mi diye bakmıyorum. Yoldan geçen bile gelip yemek yiyebiliyorsa ve tüm vatandaş bu düzenlenen Ramazan iftar yemeğine katılabiliyorsa herkes memnun olur. Bizim için önemli olan vatandaşın düzenlenen yemeğe gelip yemeğini herkes gibi yiyebilmesi. Orucunu açtığında karnının doyması. Çok iyi bir şey yapılıyor. Kimse gitsem mi gitmesem mi diye tereddüt etmeden katılabiliyor. Ayrımcılık yok ve herkes eşit. O yüzden ben her sene düzenlenen bu etkinliğe memnun olarak katılıyorum.

RAMAZAN İFTARLARI GELENEK HALİNDE YÜRÜTÜLÜYOR

Ali GÜMÜŞ: Ramazan ayında verilen Belediye iftarları her sene düzenli bir şekilde yapılıyor. Gelenek olarak yürütülen bir etkinlik diye düşünüyorum. Mesela dar gelirli bir vatandaş ailesi de alıp iftar yemeğine katılıyor. Özellikle onlar için çok güzel oluyor. Bunun haricinde normal vatandaşlarımız da iftar yemeğine katılıyor. Yani söylemek istediğim, tüm vatandaşlar için çok güzel bir yemek oluyor. Herkesin tereddüt etmeden katılabileceği ve güzel yemekler yiyebileceği bir etkinlik. Gerektiği zamanlarda bizlerde katılıyoruz bu düzenlenen yemeğe. Yemeklerinden memnunum. Orada ki ortamda bulunmaktan da memnunum. Her seneyapıldığı gibi önümüzde ki senelerde de yapılmasını umuyorum. Çünkü gerçekten düzenlenen Belediye iftarları herkes için güzel oluyor.

BELEDİYE İFTARLARI VATANDAŞIN MADDİ MANEVİ YARARINA

Ali GÜNDÜZ: Ben bu etkinliğin herkes tarafından sevildiğini düşünüyorum. Sonuçta garibanlar, yoksullar, o gün evinde yemeği olmayanlar yararlanıyorlar. Ayrıca sadece ihtiyacı olanlar değil diğer vatandaşlarda katılıyor. Çünkü ortam çok sıcak. İnsanlar orada kalabalık bir ortamda yemek yiyebiliyorlar. Yalnız yaşayanlar, kimsesizler, yaşlılar, gençler ve çocuklar da dahil olmak üzere herkesin katılabileceği üstelik kimsenin sen niye geldin diyemeyeceği bir ortam. Ben yemeklerden ve düzenlenen etkinlikte ki ortamdan çok memnunum. Çok güzel düşünülerek uygulanıyor. Her sene düzenli bir şekilde yapılan Ramazan ayı iftarı tüm vatandaşlar için maddi manevi yararına oluyor.

RAMAZANIN OLMAZSA OLMAZI BELEDİYE İFTARI

Çağrı PARLAK: Ramazan ayının olmazsa olmazı olan iftar yemeği programları çok güzel oluyor. Daha önce katılmadım ama birçok kez gördüm. Henüz düzenlenen iftar yemeği ne zaman olur bu konu hakkında bir bilgim yok. Fakat bu sene düzenlenen yemek etkinliğine bende katılmayı düşünebilirim. Sonuçta tüm vatandaşa açık bir program. Gencinden, yaşlısına kadar her türlü insanın katılabildiği bir program. Ben de yararlanabilirim diye düşünüyorum. Gördüğüm ve duyduğum kadarıyla insanlar memnun. Kalabalık bir şekilde oruçlarını açıyorlar. Çocuklar koşuştururken, insanlar sohbet ediyor ve kaynaşıyorlar. Böyle bir ortamda bulunmak isterim. O yüzden her sene olduğu gibi bu sene de düzenlenen Ramazan ayı iftarına bende katılacağım.

HERKES EŞİT ŞEKİLDE DAVET EDİLMELİ

Necati YUSUFOĞLU: Belediyelerin gelirleri vatandaşların ödediği vergilerdir. Beledilerin herhangi bir gelirleri yok. O yüzden ben Halktan aldığını Halka geri verdiğini düşünüyorum. Fakat Beledilerin düzenlediği Ramazan etkinliğine gidemeyen, davet edilmeyen diğer insanların orada hakkı var. O yüzden ben doğru olduğunu düşünmüyorum. Eğer Belediyeler böyle etkinlikler yapmak istiyorlarsa, mahalle muhtarlarıyla görüşmelidirler. Muhtarın tespit ettiği yoksulların hepsine, ayrımcılık yapmadan yardımcı olmalıdırlar. Ne Sivil Toplum Kuruluşlarının verdikleri o yemeklere, ne de Belediyelerin düzenlediği o gösterişli yemeklere ben düşünce olarak katılmıyorum. Bunların doğru olduğunu düşünmüyorum. Bir yardım gibi görünseler de haktır bu. Yoksulları tespit edip davet etmelidirler. Ya da herkesi eşit bir şekilde davet etmelidirler diye düşünüyorum.


BELEDİYE İFTARINDA ÖNCELİK İHTİYACI OLANLARA

Melahat UZUNER: Ramazan ayında düzenlenen iftar yemeğine evinde elli çeşit yemeği olanların gelmesine kızmıyor değilim. Fakat öncelik her zaman yoksul vatandaşların olmalıdır diye düşünüyorum. Ben onlar katıldığında mutlu oluyorum. Çünkü bu gibi etkinliklerden en çok ihtiyaçları olanlar yararlanmalıdır. Çok şükür benim evimde, bize yetecek kadar yemek pişiriliyor. O yüzden ben verilen iftar yemeklerine, ihtiyacım olmadığı için katılmıyorum. Diğer insanlarında böyle düşünmesini isterdim. Çünkü o etkinlikler evinde yemeği olanlar için yapılmıyor. İhtiyacı olanlar için yapılıyor. Önceliklerimizi onlara vermeliyiz. Böyle yardımlaşma etkinlikleri olduğu için ben ihtiyacı olan insanlar adına çok memnunum.

Röportaj: Caner AKYÜZ-Hande ONAT

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner165

banner163

banner171