banner204

İlkadımlılar, 15 Temmuz'un arifesinde haykırdı: 'Bu vatan için her şeyi yaparız'

15 Temmuz 2016 tarihinde yaşanan hain darbe girişimin üzerinden 2 yıl geçti. Samsun Canlı Haber TV ve Samsun Gazetesi ekibi, darbe girişimin yaşandığı o geceyi ve ardından yaşanılanları Samsun halkına nasıl değerlendirdiklerini ve o geceye dair neler hatırladıklarını sordu.

İlkadımlılar, 15 Temmuz'un arifesinde haykırdı: 'Bu vatan için her şeyi yaparız'

15 Temmuz 2016 tarihinde yaşanan hain darbe girişimin üzerinden 2 yıl geçti. Samsun Canlı Haber TV ve Samsun Gazetesi ekibi, darbe girişimin yaşandığı o geceyi ve ardından yaşanılanları Samsun halkına nasıl değerlendirdiklerini ve o geceye dair neler hatırladıklarını sordu.

11 Temmuz 2018 Çarşamba 10:18
banner206

15 Temmuz hain darbe girişiminin 2. yıldönümünde İlkadım halkı, “Yine olsa yine sokaklara dökülürüz. Vatanımız için her zaman omuz omuza birlikteyiz” dediler
 

15 Temmuz 2016 tarihinde yaşanan hain darbe girişimin üzerinden 2 yıl geçti. Samsun Canlı Haber TV   ve Samsun Gazetesi ekibi, darbe girişimin yaşandığı o geceyi ve ardından yaşanılanları Samsun halkına nasıl değerlendirdiklerini ve o geceye dair neler hatırladıklarını sordu.

İşte Aldığımız cevaplar;

O AKŞAM KÖTÜ OLAN HER ŞEYİ HİSSETTİK
Dursun BİLGİN: Kötü olan her şeyi hissettik. Polise, askere kimseye güvenimiz kalmadı. FETÖ askeriyeye kadar girdi. Kimseye güvenimiz kalmadı. Darbe girişiminin olduğu akşam halk ve özellikle yaklaşık 200 kişi kırıldı. Ben 15 Temmuz akşamı meydandaydım. Vatan aşkı için bir sürü insan ile meydanlarla toplandık. Günlerce korkularımız gitmedi. Biz gerçekten çok kötü şeyler hissettik ve yaşadık. Allah bir daha yaşatmasın. 

VATANIMIZIN VE REİSİMİZİN CANI SAĞOLSUN
Hakkı Demirci: Kötü bir geceydi. Meydanlara gittik ve hatta meydanda sabahlara kadar yattık. Vatanımız elden gidecek diye çok korktuk. Zaten kim olsa korkardı. O akşam herkes endişeliydi. Bugün yine kötü bir şey olsa ya da yine darbe girişimi olsa, hemen meydanlara giderim. Recep Tayyip Erdoğan dediği zaman akan sular durur. Reisimizin canı sağ olsun. Vatanımız sağ olsun. Bizler Türk vatandaşları olarak üzerimize düşen her türlü görevi yapmaya hazırız. 

CUMHURBAŞKANIMIZ HELAL SÜT EMMİŞ 
Fahri YILMAZ: Ben vatandaş olarak onların en ağır cezaları görmelerini istiyorum. Yani bu vatana bunlar yapılır mıydı? Biz bunları hak ettik mi? Demek ki esas düşman bizim içimizdeymiş. Ben 27 Mayıs'ın kitabını gördüm, sıkıyönetimi gördüm ve en ağırları olan 12 Eylül'ü gördüm. Haksız yere insanlara yapılanları gördüğüm için, aklıma geldikçe sinirlerim bozuluyor. 15 Temmuz darbe girişimi akşamı resmen hapis olduk. Ben esnaf adamım. Ne işim olur onlarla? Bugün Recep Tayyip Erdoğan meydanlara gidin derse yine gideriz. Cumhurbaşkanımız helal süt emmiş birisi. Ben onu çok seviyorum. Allah başımızdan eksik etmesin. 

CUMHURBAŞKANIMIZ NE DERSE ONU YAPARIZ
Rıfat CANYAVUZ: Sayın Recep Tayyip Erdoğan, vatandaşlara seslenir seslenmez hep birlikte dışarıya çıktık. 15 Temmuz günü darbe girişimi olmasaydı iyiydi. Şehitlerimiz, gazilerimiz oldu. Biz zaten evlerimizdeydik bir anda meydanlara koştuk. Bugün yine öyle bir girişim olsa cumhurbaşkanımız ne isterse onu yaparız. Sonuçta vatan, bizim vatanımız. Eğer girişim gerçekleşseydi Türkiye için hiç iyi olmazdı. Fakat ben bu saatten sonra öyle bir şey olacağını zannetmiyorum. 

VATANIMIZ İÇİN ÜZERİMİZE NE DÜŞERSE...
Hamza İPEK: O 15 Temmuz girişimi yapan adamları kesmek, asmak gerek. Ben o akşam Recep Tayyip Erdoğan, herkes meydanlara insin dediği için meydana gittim. Bugün öyle bir girişim tekrarlansa yine koşa koşa hemen meydana giderim. Eğer meydana gidilmesi gerekiyorsa, gidilir. Başka bir şey yapmamız gerekirse o da yapılır. Biz vatanımız için üzerimize düşen görevi yapmaya hazırız. 

MEYDANLARA AKIN ETTİK
Ahmet TÖRE: Biz zaten dakikasında meydana indik. Recep Tayyip Erdoğan’ın söylediği an koştuk. Ayrıca darbe girişimi denildiğinde evlerin önünde araba kalmadı. Herkes meydanlara akın etti. Bugün olsa derhal giderim. Türkiye’yi elimizden alacaklar, bizi Suriyeliler gibi yapacaklar diye çok korktuk. Bugün herhangi başka bir Parti başa gelmiş olsa, Türkiye kötü şeyler yaşar. Sel gibi üzerimize gelirler diye düşünüyorum. 

ÇOCUKLARIMIZIN YERLERE YATTIĞINA, ÇIĞLIKLARA ŞAHİT OLDUK
Sevgi YEYİN: Ben o sıra İstanbul’daydım. Ayrıca bulunduğum yer Havaalanına çok yakındı. O kadar çok korkmuştuk ki şuan duygularımı ifade etmekte zorlanıyorum. Allah bir daha fırsat vermesin diyorum. İstanbul’da çocuklarımızın yerlere yattığını, çığlıklara, korkulara şahit olduk. Gerçekten orası, buralara benzemiyordu o akşam. Tekrar bir darbe girişimi olur mu bilemiyorum. Asla böyle bir şeyi kabul etmiyoruz. Bizden ne istiyorlar? Allah onlara fırsat vermesin bizim yardımcımız olsun. 

TÜRKİYE’NİN ÜZERİNDE BÜYÜK OYUNLAR OYNANIYOR 
Necati KILIÇ: 15 Temmuz, düşünülecek ya da kabul edilecek bir durum değil. Türk vatandaşlarının nasıl olduklarını bilmeleri lazım. Ben o gün ilk etapta acaba devlet istihbarat aldı da önlem mi alıyor diye düşündüm. Sonradan çözdüm işi. Türkiye’nin üzerinde büyük oyunlar oynanıyordu. Neyse ki bizim cumhurbaşkanımızın çok akıllı bir önder olduğunu gördük. Ben tekrar bir darbe girişimi olacağını zannetmiyorum. Çünkü başımızda çok bilinçli, akıllı bir hükümet var. Halkımız da sayelerinde bilinçlendiler. Devletimiz ve halkımız ile birlikte bu tür konuları önlemiş olacağız. 

BU KONU İLE İLGİLENMİYORUM
Aslan Bakırcı: O hususta hiç bir şey düşünmüyorum. Ben bu tarz şeylerle ilgilenmiyorum. Beni ilgilendirmiyor. Mutlaka fikir sahipleri olanlar vardır. Herkesin düşüncesine saygım sonsuz. Fakat ben o gün darbe girişimi denilen konu ile ilgilenmedim. Gerçekten darbe olsaydı neler olurdu bilemiyorum. Onu gerçekten kestirmek oldukça zor. Bazı insanları onlar kendileri yetiştirdiler. Ondan sonra da kendilerini geliştirip başımıza bu felaketi getirdiler, bizi kandırdılar dediler. Ben böyle bir şeyi kabul etmiyorum. O yüzden konuyla ilgilenmiyorum. 

TÜRKİYE’Yİ KAYBEDİYORUZ ZANNETTİM, ÇOK KORKTUM
Mustafa AYDIN: Önceden planlanmış bir durum olduğunu düşünüyorum. Bittiğini zannetmiyorum hatta kötü gelişmeler olacağını düşünüyorum. Çünkü FETÖ’nün her yerde olduğunu düşünüyorum. Herkesin kendilerine göre davası var. Onlar da kendilerine göre davalarının peşinden gidecekler diye düşünüyorum. O yüzden ben bittiğine inanmıyorum. Ben 80 darbesini gördüğüm için bir an Türkiye’yi kaybediyoruz zannettim ve çok korktum. Fakat belli bir saatten sonra halkın sokaklara çıkmasıyla durum değişti. Muaffak olmadılar ama detaylı incelemeleri lazım diye düşünüyorum. 

HER AN HER ŞEY OLABİLİR
Fehime ZENGİN: Ben ilk dakikalar olayın ciddiyetini anlayamadım. Gerçekten bir an neyin ne olduğunu bilemedim. 15 Temmuz akşamı köydeydim o yüzden darbe girişiminden geç haberim oldu.  İlerleyen zamanlar da tekrar darbe girişimi olabilir ya da olmayabilir her an her şey olabilir gibi geliyor bana. Allah yardımcımız olsun diyorum. 

İŞTE BİZ BÖYLE YÜREKLİ TÜRK MİLLETİYİZ
Mehmet AYDIN: Büyük bir felaket olduğunu düşünüyorum. Vatandaşlarımız sokaklara, meydanlara dökülmeseydi şuan da aynı Suriye gibi olurduk diye düşünüyorum. Tam olarak darbe olup olmadığını hemen anlayamadık ama daha sonradan FETÖ’nün parmağı olduğunu anladık. Bende meydanlardaydım. Bundan sonra darbe olacağını zannetmiyorum. Çünkü halkın tavrını gördüler. Rahmetli Adnan Menderes zamanında sokağa çıkılamadı ve Menderes asıldı. Şimdi halk öyle değil bunu herkes gördü. Bizim insanlarımız tankların önüne yattılar. Bu yürek işidir, cesaret işidir. Halkın elinde bayrak vardı. Silahları yokken, yürekleri vardı ve bayrakları vardı. İşte biz böyle yürekli Türk milletiyiz.

TÜRKİYE BİZİM EVİMİZDİR, KİMSEYE VERMEYİZ
Sefer KORKMAZ: Allah’a şükürler olsun bize bu günleri gösterdi. Ülkeleri sistemler yönetir. Şahıslar ise sadece sistemin çalıştırıcısıdırlar. Ben darbe girişimi akşamı yurt dışındaydım ama ben Türkiye’deyken böyle bir şey olsaydı mutlaka meydana bende giderdim. İnsanın evi yanıyorsa mutlaka müdahale eder. Türkiye bizim evimizdir. Evimizi kimseye vermeyiz, yaktırmayız. Darbenin altında Recep Tayyip Erdoğan’ın olduğu iftiraları, yalanları çıktı. Öyle bir şeyin olması mümkün değildi. 

Röportaj: Hande ONAT- Mustafa TOGUR

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner205

banner163

banner171