Gülsan esnafının umudu Erdoğan'da, 'Cumhurbaşkanım, duy sesimizi!..'

Samsun'da 24 Mart'ta düzenlenecek AK Parti İl Kongresine katılacak olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a Gülsan Esnafı, "Cumhurbaşkanımıza ulaşıyoruz, belediye başkanına ulaşamıyoruz. Cumhurbaşkanımız sesimizi duysun" diye seslendi

Gülsan esnafının umudu Erdoğan'da, 'Cumhurbaşkanım, duy sesimizi!..'

Samsun'da 24 Mart'ta düzenlenecek AK Parti İl Kongresine katılacak olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a Gülsan Esnafı, "Cumhurbaşkanımıza ulaşıyoruz, belediye başkanına ulaşamıyoruz. Cumhurbaşkanımız sesimizi duysun" diye seslendi

23 Mart 2018 Cuma 10:47
banner223

Samsun’da uzun bir süredir yıkımı ve taşınmasıyla ilgili gündemden düşmeyen Gülsan Sanayi Sitesi esnafı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gelişiyle birlikte yeniden hareketlendi. Gülsan esnafı, Cumartesi günü Samsun’da olacak olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslenerek, “Gülsan’a kalıcı çözüm istiyoruz. Kaç yıldır mağdur durumdayız. Cumhurbaşkanımız mağduriyetimizi duysun” dedi.

İşte Gülsan Sanayi Sitesi Esnafı’ndan Cumhurbaşkanı’na mesajlar:

GÜLSAN’A KALICI ÇÖZÜM İSTİYORUZ
Hüseyin TUNÇER: “Cumhurbaşkanımızdan şunu istiyoruz. Bir Samsunlu ve Samsun esnafı olarak bazı sıkıntılarımız var. Buradaki sanayide uzun zamandır süren yıkım konusu var. Bize garanti olarak bir yer gösterilmesini, daha toplu bir yer belirlenmesini istiyoruz. Devletin yaptığı TOKİ gibi bize de planlı bir sanayi yapılsın istiyoruz.Tek amacımız, kalıcı ve güzel olması. Ayrıca Cumhurbaşkanımızdan, Samsun için yeni iş alanları yaratmasını ve fabrikalar kurmasını temenni ediyorum. Umarım gelişi, Samsuna ve Samsun halkına faydalı olur.”

BELEDİYE BAŞKANI ESNAFI KÜÇÜLTMEYE ÇALIŞIYOR 
İsmail UZUN: “Cumhurbaşkanına iletmek istediğimiz birçok konu var. Öncelikle buradaki sanayi esnafı olarak büyük bir mağduriyet yaşıyoruz.Belediye Başkanı bizim hayatımızı düşünmeden, kendi planlarını uygulamaya çalışıyor, bu da bizi çok üzüyor. Sürekli sanayiyi yıkacağından bahsediyor. Biz de tedirgin bir halde bekliyoruz. Önümüzü göremediğimiz için, neyin ne olacağını bilmediğimiz için işlerimizi rayına oturtturamıyoruz, dükkânlarımıza tadilat yapamıyoruz. Cumhurbaşkanımız zaten ülkeyle ilgili birçok sorunla uğraşıyor, bu konuyla ilgileneceğini pek fazla düşünmüyorum ama bir el atsa çok mutlu oluruz. Çünkü burada hakkımız yeniyor. Yeni yapılacak yerde 30-40 metrekarelik dükkânlardan bahsediyor. Biz 100 metrekareye sığamıyoruz, daha güzelini isterken, esnafı hala küçültmeye çalışıyor. Hakkımızın yenmemesi için Cumhurbaşkanımıza bu konunun iletilmesini istiyorum.”

YERLERİMİZİ BEDAVAYA ALMAYA ÇALIŞIYOR
Zeynel LAFÇI: “Şimdi burada Yusuf Ziya adında bir zatımız var. Bu arkadaşımız, bizim buradaki yerlerimizi bedava almanın peşinde. Biz böyle bir olaya karşıyız. Yusuf Ziya Yılmaz'a, gel buraları zorla al demedik. Bizi bir araya toplayıp, hiçbir görüşme veya toplantı yapmadan,kendi başına plânlar programlar yapıyor. Birileri ile bize haber yolluyor. Bize 40-50 metre karelik dükkân verecekmiş. Bizim buradaki dükkânlarımız zaten 100 metrekare. Bize 100 metrekare bile yeterli değil. Bizim yerlerimizi alsın ama değerinde alsın veya bize eşdeğer yer versin. Bize yer verecekse 200-300 metrekare yer vermesi gerekir ve burada bizim yerimizi alacaksa metrekaresine 10 bin lira vermesi gerekir. Ama istemiyorsa o kendisinin bileceği bir iş, biz burada kendi yerimizi kendimiz değerlendiririz ama Yusuf Ziya Yılmaz komik rakamlar ile buraları almaya çalışıyor. Buraların bir değeri kalmadı diyerek buraları almaya çalışıyor, madem bir değeri kalmadı o zaman bıraksın bizi kendi başımıza çaremize bakarız. Benim Cumhurbaşkanımızdan isteğim, geldiği zaman Belediye Başkanına ders vermesi. Zamanında oylarımızı hep onlara verdik, mükâfatı bu mu? En kısa sürede buranın halledilmesi için çalışmalar başlatırsa çok memnun oluruz.”

ESNAFLAR OLARAK ARKASINDA OLACAĞIZ
Ferhat CANİKLİ: “Gelsin, biz Cumhurbaşkanımızdan memnunuz. Dört gözle de onu bekliyoruz. İşlerimiz iyi ama ufak tefek sorunlarımız var tabii. Bu sorunlar mutlaka her yerde var.  Ama bizim konumuz biraz farklı. Yıkılacak mı yıkılmayacak mı meselesi artık çok uzadı. Cumhurbaşkanımız geldiği zaman inşallah bu konuya değinir. Yıkılacak olursa da başka bir yerde düzen kurarız. Bizim için sıkıntı değil. Bu sorunumuz halledildiği zaman çok güzel günler göreceğiz. Cumhurbaşkanımıza da Samsun'dan mutlu ve iyi bir şekilde uğurlayacağız.”

CUMHURBAŞKANIMIZ MAĞDURİYETİMİZİ DUYSUN
Bilal AÇICI: “Kendisine ilk olarak selamlarımızı sunuyoruz. Samsun onu bekliyor, biz de bekliyoruz.  Kendisine Gülsan Sanayi esnafı olarak iletmek istediğimiz bir mesajımız var. Şu an bir mağduriyet yaşıyoruz. Bizim hemen dibimizdeki yerde bir alışveriş merkezinin aldığı fiyatla, burası hiç aynı fiyat değil. Bunun sebebi nedir? Biz de burada bizim hakkımızın yenmemesini istiyoruz.  Belediye bize yer belirlesin, fiyat değerini versin biz gidelim diyoruz yıllardır. Esnaf zaten borçlu, bizi hala borçlandırmayı planladıkları için bu işler olmaz. Artık bu sorunun Cumhurbaşkanımız tarafından çözülmesini istiyoruz. Samsun'a geldiği zaman bize bu konuda yardımcı olursa Gülsan esnafı olarak çok mutlu oluruz. Zaten kendisini çok seviyoruz, ama Samsun Belediye Başkanı ile bir türlü bu konuda anlaşamıyoruz. Buradaki insanların durumu ne olacak? Zaten iş yok. Kaldırın gitsin demekle hiç bir şey olmaz. Burası Samsun için gelişmeye açık, devletimiz tabii ki büyüsün ilerlesin istiyoruz ama bizim de mağdur edilmememiz gerekiyor. İnşallah Cumhurbaşkanımızdan bir çözüm müjdesi alırız.”

CUMHURBAŞKANINA ULAŞIYORUZ BELEDİYE BAŞKANINA ULAŞAMIYORUZ
Mustafa CEBESOY: “Sayın Cumhurbaşkanım, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, bizi buradan kaldırıp, 30-40 metrekarelik dükkânlara sığdırmaya çalışıyor. Hakkımızı yemeye çalışıyor. Gülsan için yapılması gereken dükkânlar en az 100 metrekare olmalı. Buradaki dükkânların vatandaşa normal değerinden verilmesini istiyoruz. Reisimize şunu demek istiyoruz. Biz Samsun'da Gülsan esnafı olarak, Cumhurbaşkanına ulaşabiliyoruz, Yusuf Ziya Yılmaza ulaşamıyoruz. Böyle bir şey olur mu? Burada esnaf derneğimiz var,lokalimiz var. Cumhurbaşkanımız ne olur gelsin çayımızı içsin, bizi dinlesin.”

CUMHURBAŞKANIMIZ SAMSUN’A YAKIŞAN BİR SANAYİ YAPSIN
Savaş ALTIKATOĞLU: “Sayın Cumhurbaşkanım, gelin bizim sanayimizin durumunu görün. Bizi bu ikilemden artık kurtarın. Samsun'un çehresini bozuyor bu sanayi. Kimse inkâr etmiyor ve yıkılmasın diyen de yok. Ama bizim dükkânlarımızın değerlerini tam anlamıyla karşılamadıktan sonra, olan bize oluyor. Buradan kaç aile ekmek yiyor, gelin görün. Kısa bir süre önce toplantı yapılmış fakat bizim isteklerimize cevap verecek bir toplantı değil. 100 metrekareye küçük olan dükkânları 30 metrekareye sığdırmaya çalışıyor Belediye Başkanı. Biz istiyoruz ki bütün esnaflar bir arada olsun ve işimize elverişli yerler yapılsın. Belediye Başkanının yaptığı projeyi bize gösteriyor, 30 metrekare. Bir araba girmez oraya. Biz nasıl çalışacağız orada? Samsuna yakışan bir sanayi yapılsın artık Cumhurbaşkanım. Gelince lütfen bu konuyla ilgilenin. Burası taşındığı zaman, insanların aklında soru işareti kalmasın. Bütün esnaf yine bir arada olsun. Sayın Cumhurbaşkanımızdan istediğimiz bu.”

BİZ BURADA MUTLUYUZ
Ersin ACAR:” Sayın Cumhurbaşkanımıza saygılarımızı sunuyoruz. Esnafımızın durumu kötü. Bu konuyla ilgilenmesini temenni ediyorum. Yer konusu var, taşınma süreci var. İşler eskisi gibi yolunda gitmiyor. Sanayi esnafını ayağa kaldıracak hamleler bekliyoruz Cumhurbaşkanımızdan. Şehir merkezinde olan sanayide bile insanlar hemen gelebiliyor ama şehir dışına sanayi taşındığı zaman bu esnafın büyük bir kaybı olacak. Acil işi olanlar için kötü olacak. Ben sanayinin taşınmasını istemiyorum. Biz burada çok mutluyuz. Hem gidiş geliş sorunumuz olacak, hem de işlerimizde büyük oranda azalma olacak. Cumhurbaşkanımıza buradan sesimizi duyurmak istiyoruz, umarım bizi dikkate alır.”

Röportajlar: Caner AKYÜZ - Atakan SAYAR

Son Güncelleme: 25.03.2018 14:46
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner227

banner222