(Görüntülü) Tarım arazilerine sahip çıkılmalı

Türkiye’nin birçok noktasına kurulması planlanan kömürle çalışacak termik santraller tarım arazilerini tehdit ediyor. Samsun’un Çarşamba İlçesi’ne kurulan Biyokütle Enerji Santrali’nin de tarım arazine kurulması büyük tepki çekmiş, uzmanlar tarafından santralin Çarşamba Ovası’nda kurulması tarıma zarar vereceği söylenmişti

15 Ocak 2020 Çarşamba 10:41
banner223

Samsun Medya Grubuna bağlı olan Samsun Canlı Haber TV olarak Samsunlu vatandaşlara, “Tarım arazileri üzerine kurulan santrallerin ve tarım arazilerinin yanlış kullanılması ile ilgili ne düşünüyorsunuz?” diye sorduk.  Birçok vatandaş bunun doğru olmadığını ve çiftçiye sahip çıkılması gerektiğini ifade etti.

TARIM ARAZİLERİNİ YOK EDER

Mehmet YÜCEL: Ülkenin kalkınması için, termik santrallerin kurulması gerektiğini düşünüyorum. Fakat tarım arazilerini katletmeye gerek yok. En basit örneği Çarşamba Ovası’na yapılması planlanan ve şuan inşaat halinde olan santral hem yaşam alanının çok yakınında hem de tarım arazilerinin tam ortasında. Bu hem insan sağlığına zararlı hem de tarım arazilerinin yok edilmesine sebep olacaktır.

SAĞLIĞA ZARARLI

Emrah KILIÇ: Bir Samsunlu olarak santral istemiyoruz. Özellikle tarım arazilerine kurulmasına kesinlikle karşıyım. İnsanların hem sağlığına zararlı hem de büyük bir tarım arazisi boşa gidiyor. Bu kadar verimli bir araziye santral kurulmasından ziyade araziye tarım ürünleri ekilip, üretim yapılmalı.

TARIM İÇİN KULLANILMALI

Mustafa YILMAZ: Çarşamba’da tarım arazisine yapılan santrali desteklemiyorum. Tarım arazilerinin bu şekilde kullanılması çok yanlış. Çarşamba Ovası, Bafra Ovası gibi tarım konusunda Samsun’un gözdesi olan yerlere bu şekilde çalışmalar yapılması hem Samsun’un hem de Türkiye’nin ekonomisini etkiler. 

TARIM ARAZİLERİ CANLANDIRILMALI

Berat KALKAN: Üretim anlamında Samsun’da büyük bir rol oynayan Çarşamba Ovası’na santral yapılmasına kesinlikle karşıyım. Tarım arazileri canlandırılmalı ama ne yazık ki birçok tarım arazisi boş. 

TARIM YOK OLUYOR

Murat ÇETİNER: Samsun’da tarım arazisine yapılan santrali yanlış buluyorum. Hem çocuklarımızın sağlığı, hem tabiatın bozulması hem de Tarım arazilerinin bu şekilde kullanılmasına karşıyım. Tarıma dayalı birçok fabrikamız kapatıldı. İnsanlar artık tarım yapmıyor. Bunun sonucunda da tarım ürünlerini başka ülkelerden almaya başladık.

TARIM ARAZİLERİNE SANTRAL YAPILMAMALI

Melahat ŞAHİN: Tarım alanına santral yapılmamalı. Hem orada tarım yapılamayacak hem de insanların sağlığı ile oynanacak. En basit örneği santralin yakınında tarım yapmaya çalışan çiftçi ektiği mahsulden verim alamayacak. 

TARIM ARAZİLERİNE SANAYİ YAPTILAR

Muhammet AKMAN: Ben çiftçiyim. Çarşamba’da ki santralden tutun Azot ve Bakır fabrikaları gibi birçok sanayi elverişli tarım arazilerinin üstüne kurulmuş durumda. Tekkeköy’de sanayi bölgesi çok yanlış yerde. Çiftçiye sahip çıkılarak üretim yapmaya teşvik edilmeli. Tarım ve üretim olmazsa ülke gelişemez.

ÇİFTİÇİYE SAHİP ÇIKILMALI

Hasan BİÇKİN: Sanayisiz bir ülkenin başına gelecek şey sürünmektir. Bizim amacımız üretmek olmalı. Bafra Ovası, Çarşamba Ovası, Konya Ovası gibi alanlarda ürün üretmeyip, fabrikalar kurmak çok yanlış. Yurt dışında çiftçiye sahip çıkılıyor. Ama bizim ülkemizde çiftçiye sahip çıkılmadığı gibi bir de tarım arazilerine santral kuruluyor.

OLUMSUZ ETKİLENİYOR

Necati KILIÇ: Tarım arazileri boş bırakılmamalı. Ne zamanki tarım arazileri boş bırakıldı ya da başka amaçlar için kullanıldı biz dışa bağımlı ve gıda ürünlerini dışarıdan alan bir ülke olduk. Tarım yapacak çiftçi, benzine, gübreye yapılan zamdan dolayı üretemiyor. Tekkeköy’e yapılan Azot ve Bakır’dan dolayı hava kirliliği hat safhadaydı ve tarım arazileri olumsuz etkilenmişti. Şimdi ise Çarşamba Ovası konuşuluyor. Biz bunlara karşıyız.  

TARIM ARAZİLERİ SANAYİ ALANI DEĞİL

Necati İnan: Çarşamba’ya kurulması planlanan santrale karşıyız. Bu girişim, tarım alanlarını katletmekten başka bir şey değil. Tarım olmazsa bir ülke geçinemez. 

TARIM ARAZİLERİ YANLIŞ KULLANILMAMALI

Fatma Çakır: Çarşamba’da yapılması planlanan santrali doğru bulmuyorum. Tarım arazilerinin bu şekilde kullanılması yanlış. Hem üretim alanı azalacak hem de üretim yapan kişinin mahsulleri zarar görecek. Böylelikle çiftçi elindeki ürünü satamayıp kazanç sağlayamayacak. Bundan dolayı tarım arazileri yanlış kullanılmamalı. 

Cemal Said KAPTAN

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner228

banner226