Çarşambalılar Yeşilırmak Üniversitesi İstiyor!

Samsun'a yapılacak olan 2’nci üniversitenin, Çarşamba'ya yapılması için muhtarlar, hayırseverler ve halk birlik oldu. Vatandaşlar, "Çarşamba 40 ilden daha büyük. Alt yapımız hazır, 'Yeşilırmak Üniversitesi'nin kurulmasını istiyoruz" dedi

20 Nisan 2018 Cuma 11:29

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın verdiği 2. Üniversite müjdesiyle Samsunlular büyük sevinç yaşadı. Kapanan Canik Başarı Üniversitesinin yerinde yapılması planlanırken, Çarşambalılar Üniversitenin ilçede yapılması için seferberlik başlattı. Çarşambalılar, Fakülte ve yüksekokulun bulunduğu ilçenin, üniversiteyle taçlandırılmasını istiyor.

ÇARŞAMBA 40 İLDEN BÜYÜK
Özkan YİĞİT: Bence yapılmasına ihtiyaç var. Çarşamba, Türkiye'deki 40 ilden daha büyük bir ilçe. Böyle bir zamanda, hazır fakülteler varken, neden yapılmasın? Hem gençlerimiz açısından, hem sosyal açıdan, hem de Çarşamba ilçemizin kalkınması açısından çok iyi olur. Büyüklerimizden ve siyasilerimizden yardım istiyoruz. Umarım, bu üniversite buraya yapılır ve Çarşambamız daha çok gelişir.

ÇARŞAMBA EKONOMİSİ İÇİN ÇOK İYİ OLUR
Ahmet DUMAN: Çarşamba'nın kapasitesi belli. Burada bir kampüs var ama ne kadar yeterli bilmiyorum. Bu kampüs ilçemize ufak da olsa hareketlilik kazandırdı, sosyal faaliyetler açısından artışlar sağlandı. Üniversite öğrencileri turist gelmesine benzer. Nasıl yurt dışından bir turist buraya geldiğinde para getiriyor, başka bir ilden bir öğrenci de bu ile geldiği zaman peşinde para da getiriyor. Çarşamba ekonomisi için çok güzel olacak. Öğrenciler buraya gelsin, gelen her zaman kardır.

ALT YAPIMIZ MEVCUT
Yavuz YILMAZ: Öğrencilerin ihtiyacını ve toplumun ihtiyacını karşılıyorsa tabii ki de yapılsın. Sadece bir yönden değil her türlü imkanı değerlendirmek lazım. Üniversitenin yerinin çok iyi seçilmesi gerekiyor. Samsun'da nerenin böyle bir yapıya ihtiyacı varsa, nerenin gelişmesi gerekiyorsa oraya yapılmalı. Bunun için de Çarşamba çok iyi bir fırsat. Hem büyüklüğü hem de bulunduğu konum itibarı ile hem de alt yapısının olmasından dolayı, Çarşamba'ya yapılabilir. Samsun'un diğer tarafında var, bir de bu tarafta olsun.

ÇARŞAMBA'YA YAPILMASI VASİYETTİR
 Erol AYDIN: İlçemizde bundan sonra sadece üniversite değil, diğer birçok yatırımın yapılması lazım. Yakında şeker fabrikamız da kapatılıyor. Böyle bir ilçeye, Türkiye'deki çoğu ilden büyük olan bir ilçeye üniversite yapılmayacak da, nereye yapılacak? Fabrikamızı kapatıyorsanız, üniversite yapın. Şu anki fakültelerin bulunduğu yer, üniversite için hem hazır bir yer, hem de alt yapı olarak müsait. Bence de Çarşamba'da yapılması gerekiyor.

'YEŞİLIRMAK ÜNİVERSİTESİ' İSTİYORUZ
Selçuk BAŞAR: Üniversitenin Çarşamba'ya yapılması, merkezde yapılmasına göre daha uygundur. Hazır burada Fakülte varken buraya yapılsın. Adı bile hazır, adını "Yeşilırmak Üniversitesi" koysunlar. Bu üniversite buraya yapılacaktı, öyle de dendi ama neden yapılmadı anlamıyorum. Samsun merkez de her şey var, burası öksüz bir yer mi? Çarşamba sahipsiz kalmasın. Lütfen buraya da sahip çıksınlar.

NE GEREKİYORSA YAPALIM
Yüksel SERÇE: Çarşamba'ya üniversite yapılsın isterim tabii. Biz 19 Mayıs'daki üniversiteye gidene kadar bir saat trafikte kalıyoruz. Burada üniversite olsa bir öğrenci günde 5-10 lira bıraksa bu Çarşamba kalkınır. Buradan çocuğu üniversiteye gönderdik Trabzon'a, para Trabzon da olur. Ama üniversite burada olursa para burada kalır. Kim istemez böyle bir şey yapılmasını. Üniversite'nin yapılmasında biz de yardımcı oluruz. Kum istiyorsa kum, çakıl istiyorsa çakıl. Ayrıca önemli olan bir şey de üniversite açmak değil orada ki eğitimcinin de kaliteli olması. Üniversite yapılır iki bina dikersin üniversite olur önemli olan içeride nasıl eğitim verildiğidir.

HEM MADDİ HEM MANEVİ AÇIDAN İHTİYAÇ VAR
Ali UZUN: Çarşamba'ya üniversite olursa hem maddi hem manevi olarak çok iyi olur, İlçemizin gelişmesinde çok önemli bir rol oynar, hem de üniversite için Ondokuz Mayıs üniversitesine kadar gitmek zorunda kalmayıp, zamandan da kazanmış oluruz. Çarşambamız 40'a yakın ilden büyüktür. Ondan dolayı Çarşamba her şeye layıktır.  Çarşamba ilçemiz gelişmekte olan bir ilçedir, bu yüzden üniversite de çok iyi olur.

GENÇLERİMİZ ÇARŞAMBADA KALSIN
Fatih KÖSE: Üniversite'nin buraya yapılmasını isterim. En azından arkadaşlarımız gurbete gitmez. Çarşamba gelişir büyür, bence geç bile kalınmış diyebiliriz. Çarşambanın ekonomisinin gelişmesi açısından da çok iyi olur, hem de çarşamba da okumak isteyenler için uzaklaşmamış olur. Bu sebeplerden dolayı, üniversite tabii ki de Çarşamba'ya yapılsın.

YETKİLİLER BU ÇAĞRIYA KULAK VERSİN
Mehtap ÇAĞLAR: Ben de burada muhasebe okudum. Böyle bir imkan varken, hazır yüksekokul, fakülte yapılmışken bir üniversite de yapılırsa çok iyi olur. Çarşamba bence gün geçtikçe gelişen bir ilçe. İlerleyen zamanlarda daha da iyi olacak. Çarşambalılar için de çok güzel olur. Umarım yetkililer de bunu duyar ver kulak verir.

SOSYAL VE KÜLTÜREL AÇIDAN ÇOK İYİ OLUR
Erol ZENGİN: İkinci üniversite Çarşamba'ya yapılsın. Çarşamba'nın artık daha çok gelişmesine ve ilerlemeye ihtiyaç var. Eğer üniversite buraya gelirse ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan çok iyi olur. İlçemiz gelişmeye  açık bir ilçe. Önceden, hayırsever bir vatandaşın öncülük ederek yaptığı yüksekokul ve fakülteler bir de üniversiteyle taçlandırırsa mükemmel olur.

ÇARŞAMBA KAZANSIN, SAMSUN KAZANSIN
Salih KOCATAŞ: Çarşamba'ya yapılsa iyi olur, yapılması da gerekiyor zaten. Hem ilçe gelişir, hem de burada ki insanlara iş kapısı açılır. Yabancı öğrenci buraya geldiği zaman Çarşamba kazanacak, Çarşamba kazanırsa devlet kazanacak, devlet kazanınca bize hizmet edecek. Bu üniversite burada kurulursa çok şey değişir. Biz sürekli yetkililerden istiyoruz bunu. Bırakın bizi bacak kadar çocuğa sorsan o da üniversite ister. Çünkü herkes ekmek kapısı ister, gelişmiş bir yerde yaşamayı ve daha iyi şartlarda yaşamayı ister.

DOĞU KARADENİZ'E YAKIN OLMASI ÇOK İYİ OLUR
Ayşe YENER: Üniversite'nin Çarşamba'ya yapılması çok güzel olur. Buranın çocukları burada okur, gençlerimiz başka bir yere gitmek zorunda kalmaz. Hem ekonomik açıdan hem de sosyal ve kültürel açıdan bir üniversite yapılması çok anlamlı olur. Karadeniz'e yakın olsun, Ordu, Ünye, Salıpazarı, Terme gibi ilçeler için de çok güzel olur.


ESNAFLAR ÜNİVERSİTEYİ ÇARŞAMBAYA İSTİYOR
Murat EROL: Ben esnaf olarak yapılmasını istiyorum. Hem sosyal, hem de ekonomik olarak çok yararı olur. Hem de burada ki esnafa da katkısı olur. Bizim yapacağımız da bu faaliyete destek olmak ve Çarşamba'ya üniversite getirmek. Bizim gelişmemiz için çok iyi olur. Çarşambalı siyasetçilerimiz, büyüklerimiz bu işe ön ayak olsunlar.

Caner AKYÜZ- Atilla PIÇAK

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner227

banner222