Samsun

Samsunlu esnaftan yürek yakan sözler

Samsun'da pandemi nedeniyle zor günler yaşayan bir esnafın ağzından dökülen sözler yürek yaktı. CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel, esnafın isyanı karşısında diyecek söz bulamadı ve sadece “Allah yardımcınız olsun” diyebildi.

 

Samsun’da pandemi nedeniyle zor günler yaşayan bir esnafın ağzından dökülen sözler yürek yaktı. CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel, esnafın isyanı karşısında diyecek söz bulamadı ve sadece “Allah yardımcınız olsun” diyebildi.

Pandemiden dolayı zor günler geçiren ve ekonomik problemleri gün geçtikçe artan esnafın içler acısı hali sürerken Samsun’da bir esnaf pandeminin başından bu yana yaşadığı sıkıntıları dile getirdi. “İşler bitik, nefes alamıyorum” diyen Samsunlu esnaf, verilen desteklerin yetersiz olduğunu vurgulayarak, “Devlet bizim elimizi bağladı, ayağımızı bağladı. Geçen ki pandemide de böyle yaptı, en azından suya atmadı. Şimdi bir de okyanusun ortasına attı. Kira desteği vereceğim dedi. Benim kiram 6 buçuk milyar. 750 TL vereceğim dedi, 300 TL onaylamış o da hala yatmadı. 1000 lira esnafa destek yardımı vereceğim dedi. hala vermedi. Vergimi de veriyorum, sigortamı da ödüyorum, bağkurumu da yatırıyorum. Devlet zaten benden alacağını alıyor. KDV mi de alıyor. Babalık yapma zamanı sende, analık yapma zamanı sende. Hani? Yok!” dedi.

En azından elektiriğin kesilmemesini istediğini söyleyen esnaf, aylık 3 bin lira elektrik faturası ödediğini belirterek, “Elektrik kesilmesin en azından bu dönemde 2-3 ay, dedik. Öteleme yaptırabilirsin dedi. 2 aylık elektrik faturamı ötelemeye yaptırmaya gittim. 5 bin 270 tl lira para aldı” ifadelerini kullandı. Pandemiden önce dükkanında 9 kişi çalıştırdığını söyleyen esnaf, şu an 3 kişiyle çalıştığını belirterek cirosunun 5 bin liradan 1000 liraya düştüğünü belirtti. Durumunun kötü olduğunu vurgulayan Samsunlu esnaf, mal sahibiyle arasında geçen diyaloğu anlatarak, pandemi sürecinin başında mal sahibinin kendisine destek olduğunu ancak şu an da onun da durumunun buna elverişli olmadığını söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
× Whatsapp İhbar Hattı