Genel

Samsunlu balıkçılar ‘Vira Bismillah’ dedi

Samsun’da balıkçılar, av mevsiminin başlamasıyla birlikte yeni sezona dualarla başladı. Törene katılan Vali Zülkif Dağlı, “Samsun, balıkçılığın merkezi. Şehrimize 20 milyon avronun üzerinde bir katkı sağlıyor” dedi


Samsun Balıkçı Barınağı’ndaki törende edilen bolluk, bereket dualarının ardından tekneler Karadeniz’e açıldı. Av yasağının kalkmasını heyecanla bekleyen balıkçılar, ‘Vira Bismillah’ diyerek, Karadeniz’e ağlarını attı.

AV SEZONU BAŞLADI
Denizlerde 15 Nisan’da başlayan dip trol ve gırgır ağları ile avcılık için genel av yasağı, 1 Eylül itibarıyla sona erdi. Balıkçılar da yeni av sezonu için son hazırlıklarını tamamladı. Samsun Balıkçı Barınağı’nda düzenlenen programla yeni av sezonu da başladı. Samsun Valisi Zülkif Dağlı, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Samsun Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Atıf Malkoç ve balıkçılar ‘Vira bismillah’ diyerek sezonu açtı.

20 MİLYON AVROLUK KATKI
Samsun Valisi Dr. Zülkif Dağlı, yeni av sezonunun hayırlı uğurlu olmasını dileyerek, “Gerçekten güzel bir ana şahitlik ediyoruz. Tüm balıkçılarımızla birlikte aylar sonra ‘Vira bismillah’ dedik. Balığın faydaları herkes tarafından biliniyor. Özellikle pandemi sürecinde bağışıklığımızı artırması konusunda da önemli bir yeri var.Samsun da balıkçılığın merkezi. Balıkçılıktan 600’ün üzerinde tekne ve gemimiz faydalanıyor. Balıkçılarımız istihdama katkı veriyor. Balıkçılık, şehrimize 20 milyon avronun üzerinde bir katkı sağlıyor. Bu azımsanamayacak bir rakam. Ayrıca 15’in üzerinde de su ürünleri çiftliğimiz var. Tabi ‘mavi vatan’ dediğimiz de aslında bu. Mavi vatanın her türlü nimetlerini insanımızın hizmetine sokacağız. Zor bir süreç bu manada balıkçılarımızı kutluyorum” dedi.

SAMSUN ÇOK ÖNEMLİ
Şehrin balıkçılıkta önemli bir yeri olduğunu ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Samsun, balıkçılığın en önemli merkezlerinden birisi. Bereketli geçecek inşallah. Tüm arkadaşlarımıza başarı ve bereket diliyoruz. Deniz ürünleri en önemli beslenme kaynaklarından birisidir. 20 milyon avronun üzerinde bir ihracat söz konusu. İnşallah 30 milyon avroyu görürüz. Bol ve berekli bir yıl diliyoruz” ifadelerini kullandı.

Yasin YILDIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
× Whatsapp İhbar Hattı