Genel

Samsun’da vatandaş isyan etti! “SANTRAL İHANETTİR”

Samsun’un Çarşamba İlçesi Dikbıyık Mahallesi’nde kurulan Biyokütle Enerji Santrali’nden Abdal Irmağı’na su boşaltılmasıyla ilgili tepkilerini dile getiren yöre sakinleri adeta isyan etti. Mahalle sakinleri, “Santralin buraya atık su vermesiyle birlikte kokmaya ve bataklık haline gelmeye başladı” diyerek santrali istemediklerini ve geleceğin tehlikede olduğunu ifade etti.

IRMAK KULLANILAMIYOR
Samsun Canlı Haber TV mikrofonlarına konuşan yöre sakinlerinin birçoğu, Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali’nden Abdal Irmağı’na verilen pis suyun, ırmağı kullanılmaz hale getirdiğini ve Çarşamba Ovası’na ihanet edildiğini söyledi.

 

Samsun'da vatandaş isyan etti! "SANTRAL İHANETTİR" - Genel

“KÖKTAŞ’I DAVET EDİYORUM”
Çarşamba Çevre ve Çiftçiler Derneği Başkanı Mustafa DENİZ: Suyu daha önceden toprak üzerinden veriyorlardı ama çıkan haberler sonrasında toprak altına aldılar. AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, santralden ırmağa verilen suyun ırmaktaki sudan daha temiz olduğunu söyledi. Biz milletvekilimize inanıyor ve güveniyoruz. Bu akan sudan bir çay yapalım ve çay içsin. Kendisini buraya davet ediyorum.

 

 

 

 

 

 

Samsun'da vatandaş isyan etti! "SANTRAL İHANETTİR" - Genel

“BU BİR ZULÜMDÜR”
Ayhan ÇATALSAKAL: Çocukken suyunu içtiğimiz ırmağın zehirlendiğini ve soluduğum havanın zehirlendiğini görüyorum. 3-5 kişinin rantı için bizim soluduğumuz hava zehirleniyor. Bu zulmü bize yapan insanların ölülere de dirilere de saygısı yok. Cam gibi akan bir ırmağımız vardı. Santral suyunun ırmağa verilmesinden sonra değişik bir hal almaya başladı.

 

 

 

 

Samsun'da vatandaş isyan etti! "SANTRAL İHANETTİR" - Genel

BATAKLIK HALİNE GELDİ
Cemal ÖZDEMİR: Biz çocukken annelerimiz bizleri Abdal Irmağı’nda yıkıyordu. Eskiden herkes buraya arabalarıyla balık tutmaya gelirdi. Santralin buraya atık su vermesiyle birlikte kokmaya ve bataklık haline gelmeye başladı. Yatırıma karşı değiliz. Ancak burası limana yakınlığını ile rant düşünülerek yapıldı. Tarım arazileri çöp yığını haline geldi. Santralin burada kalmasını istemiyoruz.

 

Samsun'da vatandaş isyan etti! "SANTRAL İHANETTİR" - Genel

BU BİR İHANET
İbrahim TÜRKER: Abdal Irmağı çok kötü bir durumda. Çocukluk yıllarımızda evimizin içme suyunu buradan temin edebiliyorduk. Santral kurulduktan sonra bunu yapamaz olduk. Artık bu ırmaktan faydalanamıyoruz. Santralden önce burada bir güzellik vardı. Artık yok. Bu bir ihanet.

Samsun'da vatandaş isyan etti! "SANTRAL İHANETTİR" - Genel

SUYUN ÜSTÜ KIPKIRMIZI OLDU
İsa BATÇI: Abdal Irmağı’nda çocukluğumuz geçti. Geçtiğimiz günlerde suyun üstü kıpkırmızı oldu. Bu katliamdan başka bir şey değil. Buna neden olan şey santralin vermiş olduğu pis su. Duman ve gürültüden evimizde oturamıyoruz.

Samsun'da vatandaş isyan etti! "SANTRAL İHANETTİR" - Genel

İNANILMAZ ZARARI VAR
Hasan SENDİNÇ: Bu suyun hayvanlara inanılmaz derecede zararı var. Çocuklarımız yaz aylarında ırmağa giriyordu ama artık giremeyecek. Devlet de millet de bunun zararlı olduğunu biliyor. Hatta zararlı Zararlı olduğunu ırmakta akan sudan bile anlayabiliyoruz. Bu santral burada kaldığı sürece rahat edemeyeceğiz.

Samsun'da vatandaş isyan etti! "SANTRAL İHANETTİR" - Genel

NASIL YAŞAYACAĞIM?
Yaşar ÖZGÜR: Santralin dibinde yaşıyorum. Geçtiğimiz günlerde odun öğüttüler evde nefes bile alamadık. Tarlam toz içinde, para verip gübre attım. Ben o evde nasıl duracağım? Böyle bir ovaya o santrali nasıl yakıştırmışlar?

Emre ÖNCEL

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
× Whatsapp İhbar Hattı