SamsunGenel

Samsun’da hurma satışları düştü

Samsun'da koronavirüs salgını, Ramazan ayına az bir süre kala hurma satışı yapan esnafın işlerini olumsuz etkiledi. Tayyar Çalık, satışların düştüğünü geçen seneleri arar hale geldiklerini söyledi.

Samsun’da koronavirüs salgını, ramazan ayında sofraların vazgeçilmezi olan hurmada satışları olumsuz etkiledi. Aktar Tayyar Çalık, “Biz daha önce hurmayı ton bazında satıyorduk. Şimdi ise 10-15 kilolara kadar düştü” dedi.

40-110 LİRA ARASINDA SATILIYOR
Ramazan Ayı’nın vazgeçilmezlerinden biri olan ve Medine Mebrun, Medine Meşruk ve İran Hurması gibi çeşitliliğiyle göz boyayan hurma, 40 ila 110 lira arasında satışa sunuluyor.

”ARAR HALE GELDİK”
Her sene olduğu gibi bu sene de hurmalarını hazırladıklarını ve satışa sunduklarını dile getiren Çalık, ”Ramazan öncesinde yavaş yavaş alışverişler başlamış durumda ama her sene bir önceki seneyi arar hale geldik. Biz daha önce hurmayı ton bazında satıyorduk. Şimdi ise 10-15 kilolara kadar düştü. Vatandaşların alım gücü düştü. Fiyatlar her yıl yükseliyor. Ramazan Bayramı’nın ilk 10 günü satışlarımız artar” ifadelerini kullandı.

”RAMAZANIN VAZGEÇİLMEZİ’
”Hurmayla oruç açmanın bir sevabı var” diyen Çalık, sözlerine şöyle devam etti: ”Sünnet olduğundan dolayı, insanlar Ramazan Ayı’nda hurma alma gereksinimi duyuyor. Hurma Ramazan Bayramı’yla özdeşleşti. Bunu yıla yayarak kullanan insanlar da var. Gıda takviyesi, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve diyet amacıyla kullanan insanların sayısı da fazla. Hurmanın mineral derecesi çok yüksek. Günde 3 hurma yiyerek bir insan yaşayabilir. Bunu bilen insanlar yıl içerisinde alışverişini yapıyor.”

Emre ÖNCEL

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu