Samsun’da Esnafta Dertli Vatandaş Da!

Samsun’da Esnafta Dertli Vatandaş Da!
A+
A-
08.05.2021
ABONE OL

Samsun’da Esnafta Dertli Vatandaş Da!

Samsun’da pazar esnafı, koronavirüs nedeniyle oldukça zor durumda olduklarını belirtirken vatandaşlar ise pazar fiyatlarının yüksek olmasından yakındı.

Samsun Canlı Haber TV mikrofonlarına konuşan pazar esnafının birçoğu, pandeminin başından bu yana zorluk çektiklerini belirterek İçişleri Bakanlığınca yayımlanan genelge doğrultusunda tezgah açmaktan memnuniyet duyduklarını söyledi. Vatandaşlar ise  meyve ve sebze fiyatlarından yüksek olduğunu söyledi.

GENEL ANLAMDA KÖTÜ

Faruk FINDIK (Esnaf): Cumartesi günü tezgahımızı açtığımız için mutluyum. Sağlığı ön planda tutarsak yeterli bir karar. Bugün işler biraz daha iyi. Durumlar genel anlamda kötü. İşlerimiz düştü. Pandeminin başından bu yana zorluk çekiyoruz. Eski işlerimizi özlüyoruz. Her şeye pahalılaştı. İnsanların alım gücü düştü.

ZORLUK ÇEKİYORUZ

Hasan TUĞRUL (Esnaf): Köyde kalıyorum. Tarlamda yetiştirdiğim ürünleri burada satmaya çalışıyorum. Bugün tezgahlarımı açmamız biraz daha iyi oldu. Geçimimi tarladan kazanıyorum. Tezgah açamadığımızda zorluk çekiyoruz. Kendi ayaklarımızın üstünde durmaya çalışıyoruz.

ESNAFIN DURUMU İYİ DEĞİL

Barış KARAOSMANOĞLU (Esnaf): Pazarcı esnafının durumu kötü. Köylünün ürünü elinde kaldı. Çöpe dökülüyor. Allah yardımcımız olsun. Bugün biraz daha iyi durumdayız. Köylünün ürünü para etmiyor. Bu akşama kadar tezgahı bitiremezsek hayvanlara yem olarak vereceğiz.

PAZAR ATEŞ PAHASI

İlyas AKTAŞ: Pazarlar ateş pahası. Meyve ve sebze alacak gücümüz yok. Hükümetin verdiği ufak bir yardım var, o da eriyip gitti. 50 lirayla geldim ama henüz bir şey alamadım. 1 ekmek aldım, 1 kilo da domates alıp gideceğim. Daha fazla gıda alışverişi yapmak isterdim ama yapamıyorum.

FİYATLAR ÇOK YÜKSEK

Dursun Ali ÇIKIŞ: Fiyatlar çok yüksek. Epey zamandır pazar açılmadığı için fiyatlarda artış yaşanmış durumda. Sosyal mesafe kuralına da uyulmadığını düşünüyorum. Biraz daha mesafeli olursak pazarların açılmasına pişman olmamış oluruz. Birçok ürün aldım ama eksiklerim var. Bu kadar alışveriş yapabildim.

FİYATLAR ALMIŞ BAŞINI GİDİYOR

Cemal TEKTAŞ: Fiyatlar almış başını gidiyor. Bizi içeri kapattılar. Bu yasağın bize ne faydası var. Herkes dışarda. Sadece patatese 20 lira para verdim. Daha domates, salatalık ve limon alacağım. Verdikleri bin 200 lirayla hangi birini alacağım, bilmiyorum. Benim halim ne olacak?

Emre ÖNCEL

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.