Samsun

Samsun’da Engelliye Merdiven Eziyeti

Samsun Eğitim Araştırma Hastanesi Onkoloji Servisi'nde yaşanan merdiven sorunu hem hastaları hem de vatandaşları çileden çıkarıyor

Samsun Eğitim Araştırma Hastanesi Onkoloji Servisi Nükleer Tıp Merkezi binasına girmek kanser hastaları ve engelliler için adeta bir eziyet. Asansörü ve engelli rampası olmayan merkezde hastaların kucakta veya sedyelerle çıkarıldığı iddia edildi.

ÇİLE ÇEKİYORLAR
Samsun’un İlkadım ilçesi Yenidoğan Mahallesi’nde bulunan Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne bağlı hizmet veren Onkoloji Servisi Nükleer Tıp Merkezi, bakımsızlıkla boğuşuyor. Özel bakıma muhtaç kanser hastaları, tedavi görebilmek için adeta çile çekiyor.

KUCAKTA TAŞINIYORLAR
Tedavi görmek için merkeze gelen hastaların kucakta veya sedye ile çıkarıldığı öne sürüldü. Mağdur olan vatandaşlar ise bu çileyi çekmek istemediklerini belirterek yetkililere çağrıda bulundu. Bazı vatandaşlarda sosyal medyadan tepkilerini dile getirdi.

İNSANLAR PERİŞAN HALDE
Defalarca durumu şikayet ettiğini dile getiren Orhan Köseoğlu, “Burası Karadeniz Bölgesi’nin sağlık üssü ve sintigrafi çekilecekleri alan. Buradaki rezilliği görüyorsunuz. Hastalar merdivenlerden ya kucakta ya da sedyeler ile çıkarılıyor. Yetkililerden bir çözüm istiyoruz. Buradaki insanlar perişan halde. Buraya dışarıdan yük asansörünün yapılması sağlanmalı. Hastaların birçoğu kanser. Belki de yaşamlarının son zamanlarında çekilen eziyetler gerçekten diz boyu. Bu konu ile ilgili hastane yönetimine şikayette bulundum. Gerekirse İçişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı’na iletilmesini istiyorum. Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı’nın da bu işe bir el atmasını rica ediyorum” dedi.

İHTİYAÇLARINI GİDEREMİYORLAR
Merkezdeki tuvaletlerinde engelli ve hastaların kullanabileceği şekilde yapılması gerektiğini kaydeden Köseoğlu şunları söyledi: “Erkek tuvaletinde klozet mevcut. Rahatlıdkla ihtiyaçlarını giderebiliyorlar. Ancak kadın tuvaletinde tam tersi. İhtiyaçlarını gideremiyorlar. Bu konunun da çözüme kavuşturulması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Dilber BAHADIR

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu