Samsun

Samsun’da çiçekçi esnafı ‘Sevgililer Günü’nden umutsuz

Samsun'da 14 Şubat Sevgililer Günü'nün sokağa çıkma kısıtlamasına denk gelmesi çiçekçileri memnun etmedi.

Samsun’da çiçekçi esnafı Hüseyin Albayrak, geçen sene 14 Şubat Sevgililer Günü’ne göre çiçek satışlarında büyük ölçüde düşüş yaşandığını belirterek, henüz kayda değer bir hareketlilik yaşamadıklarını söyledi.

‘HAREKETLİLİK YOK’
Samsun Canlı Haber TV mikrofonlarına konuşan çiçekçi esnafı Hüseyin Albayrak, Sevgililer Günü’nün sokağa çıkma kısıtlamasına denk gelmesi nedeniyle umduklarını bulamadıklarını ifa etti. Albayrak, ”Vatandaşlar pandemi dolayısıyla çiçek almıyor. Hazırlıklarımızı yaptık fakat bir hareketlilik yaşanmadı” dedi.

SATIŞLAR DÜŞTÜ
Geçen seneye göre ciddi bir düşüş yaşandığını kaydeden Albayrak, ”Bu düşüş yüzde 20’lik veya 30’luk bir düşüş değil. Şu ana kadar herhangi bir sipariş almadık. Yarın 14 Şubat Sevgililer Günü olmasına rağmen insanlar çiçek alma konusunda temkinli davranıyor. Yarın da ne olacağı belli değil. Pek umutlu da değiliz. Gül biraz pahalı. Bu sebepten dolayı çiçek alan müşteriler orkideye yöneliyor. Çift dal orkideler 150 lirayken tek dal orkideleri 110 liraya satıyoruz. Gülün tanesi 15 lira” şeklinde konuştu.

‘AYAKTA KALALIM YETER’
”Genel anlamda işlerimizi geçmişle kıyaslamak gibi bir şansımız yok” ifadelerini kullanan Albayrak, sözlerine şöyle devam etti: ”Sadece günü bitirip bir şeyler yapmak için çaba gösteriyoruz. Eskisi gibi dükkanımızı büyütelim veya işlerimizi çoğaltalım gibi bir arayış içerisine giremiyoruz. Biz artık bunlardan vazgeçtik. Sadece ayakta duralım ve kimseye muhtaç olmayalım düşüncesindeyiz. Bir personelin bile dağıtıma yettiği duruma geldik. Düğün salonları kapalı olduğundan dolayı yaz aylarını boş geçirdik. Günde 200-300 düğün çiçeği yaparken bu sayı 30-40’lara kadar düştü. Pandemiden dolayı hastanelere de çiçek götüremiyoruz.”

Emre ÖNCEL

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
× Whatsapp İhbar Hattı