Samsun’da Çarşamba Ziraat Odası Başkanı Muammer Aydemir, Türkiye’nin en verimli ovalarından biri olan Çarşamba Ovası’nda dikkat çeken ürünün fındık olduğunu ve sebze üretiminde gerileme yaşandığını di...

Samsunspor Eski Kulüp Başkanlarından Hakkı Tomaç divan başkanı oldu! Samsunspor Eski Kulüp Başkanlarından Hakkı Tomaç divan başkanı oldu!
Samsun’da Çarşamba Ziraat Odası Başkanı Muammer Aydemir, Türkiye’nin en verimli ovalarından biri olan Çarşamba Ovası’nda dikkat çeken ürünün fındık olduğunu ve sebze üretiminde gerileme yaşandığını dile getirdi. HER YIL DÜŞÜYORSamsun’un Çarşamba İlçesi’nde yetiştirilen ürünlere ilişkin bilgiler veren Aydemir, “Çarşamba Ovası’nda fındık ve kivinin dikimi gün geçtikçe artıyor. Boş alanlarda devamlı fındık ve kivi dikiminden dolayı sebze dikim alanları her yıl düşüş yaşanıyor” dedi. KİVİ ÜRETİMİ ARTIYOR Başkan Aydemir, “İlçenin geneline baktığımızda fındığın fazla olduğunu görüyoruz. Kivi de son dönemde artarak devam ediyor” diye konuştu. MEYVE DE AZ YETİŞİYORDiğer ürünlerin alanda ne kadar yetiştirildiği noktasında değerlendirmelerde bulunan Başkan Aydemir, şunları söyledi: “Fasulye çeşitlerinden, barbunya, taze, boncuk, Ayşe kadın. Biber çeşitlerinden, dolma, çarliston, kapya, salçalık, turşuluk, üçburun. Domates çeşitleri, salkım, sefirah, sakalık, hıyar, ıspanak, brokoli, kabak, karnabahar, karpuz, karpuz, kavun, lahana, marul, maydanoz, patlıcan, pazı, pırasa, roka, sarımsak, soğan yetiştirilen alanlar 10 bin 216 dekarlık bir alandır. Arpa, ayçiçeği, buğday, çeltik, mısır (dane, silaj), ryegrass( süt otu), soya, şeker pancarı, tritikale, yem bezelyesi, yonca, yulaf 75 bin 935 dekarlık bir alanda yer alırken armut, ayva, ceviz, çilek, elma, erik, kiraz, kivi, mantar, nektarin, salep, şeftali, Trabzon hurması ise 6 bin 202 dekarlık bir alanda yetiştiriliyor.”