Samsun’un kent merkezindeki tek koleji Yükseliş Okulları!

Yükseliş Okulları Genel Müdürü Sezen Kılıç “Yükseliş Okulları geçmişi temiz, çok başarılı ve bugün Samsun’da ki iş adamı ve birçok akademisyenin yetiştiği bir okuldur” dedi

Samsun’un kent merkezindeki tek koleji Yükseliş Okulları!

Yükseliş Okulları Genel Müdürü Sezen Kılıç “Yükseliş Okulları geçmişi temiz, çok başarılı ve bugün Samsun’da ki iş adamı ve birçok akademisyenin yetiştiği bir okuldur” dedi

11 Ağustos 2017 Cuma 10:04

Samsun’da ilk açılan özel okullardan biri olan Yükseliş Okulları, Atatürk’ün İlke ve İnkılapları doğrultusunda geleneksel kültürünü özümsemiş, Cumhuriyetin değerlerini önemsemiş, çağdaş ve evrensel kimlikli bireyler yetiştirmeyi amaçlıyor. Sorgulamaya dayalı, ezbersiz eğitim sistemiyle öğrencilere ders dışında da birçok sosyal aktivite sunan Yükseliş Okulları başarılı eğitim kadrosuyla da isminden söz ettiriyor.

SORGULAMAYA DAYALI VE EZBERSİZ

Yükseliş Okulları’nın başarılı ve kanıtlanmış bir geçmişi olduğunu ifade eden Genel Müdür Sezen Kılıç, “550 öğrenci kapasitemiz var. Geçen yıl bunun 430’u tam dolu olarak çalıştık, bir grup öğrenci 2. dönem geldi. Şimdi de doluluk oranı yüksek bir okuluz. Samsun merkezde olmamız, Samsun’un yerel okulu olmamız ve de kanıtlanmış başarılı geçmişi olmasından dolayı kayıt sıkıntısı yaşamıyoruz. Vizyonumuz; bilgeli, ilkeli, risk alabilen, Türkçede kendini çok iyi ifade edebilen, yabancı dili konuşabilen, geleneksel kültürüne sahip ve önemini fark etmiş, Cumhuriyet değerlerini koruyan, evrensel değerlere açık kimlikli bireyler yetiştirmek. Öğrencilerimizde öncelikli eğitim mi, öğretim mi diye sorarsanız ikisine de eşit değerde önem veriyoruz. İç içe girmiş girift bir durum. Bundan dolayı hem geleneksel kültürünü koruyup değer veren hem de evrensel değerlere açık çalışmak istiyoruz. Hedeflediğimiz öğrenci kitlesi sorgulamaya dayalı ezbersiz eğitim programının profilidir. Bu programda çocuklarımızı uygulayarak hayata hazırlamaya çalışıyoruz” dedi.

SAMSUN’DA BİR İLK

Ders dışındaki aktiviteleri çok önemsediklerini belirten Kılıç, “Başarılı insanların öz geçmişleri incelendiğinde özgüvenleri yüksek olan insanların yaşam başarısının, iş başarısının yüksek olduğunu görüyoruz. Özgüven becerilerini geliştiren de sosyal aktivitelerdir. Sosyal aktivitelerden hepsi mevcuttur. Keman, bale, drama, satranç, yüzme, voleybol, basketbol, robotik kodlama, binicilik, saz ve tüm müzik aletlerinin kullanıldığı aktiviteleri yapıyoruz. Bunlara ayırdığımız zaman dilimi ile eğitim-öğretim için ayırdığımız zaman dilimini birbirine karıştırmamaya özen gösteriyoruz. Bir de ilk olarak (Samsun’da hiç yok) hafıza teknikleri ve zarafet dersimiz var. Bir de sadece resim alanında karikatür dersimiz var. Karikatüre odaklanmış bir şekilde uzman bir öğretmenle çalışacağız bu yıl. Tabi ki özel okulculukta fark yaratmak çok önemli. Teknolojiyi de iyi kullanmalarını da önemsiyoruz. Ayrıca voleybol ve basketbol dallarında da iddialıyız. Voleybol takımımız bu yıl Türkiye 4.’sü oldu” diye konuştu.

TEMİZ VE BAŞARILI BİR GEÇMİŞ!

Birçok iş adamı ve akademisyenin yetiştiği bir okul olduğunu ifade eden Kılıç “Yükseliş Okulları’nın en önemli özelliği geçmişinin temiz, çok başarılı ve bugün Samsun’daki iş adamının, akademisyenin yetiştiği bir okuldur. İlk önce Özel Ar olarak kurulmuş, daha sonra Şahinoğlu Koleji olarak devam etmiş. Şuanda da Yükseliş Okulları olarak devam ediyor. Çocuklarınızı neden bize vermeniz konusunda ise; çocuklarımız için 1’incisi güvenlik, 2’ncisi hijyen, 3’üncüsü akademik başarı, 4’üncüsü sosyal başarı ve yaşam başarısıdır. Bunları sağlayabilmek için çocuğun bireysel takibi gerekir. Türkiye eğitim konusunda giderek endüstriyelleşti, oysaki eğitim mutlaka zirai olmalıdır. Her çocuk özel, tek ve biriciktir. Aynı

parmak izi gibi. Dolayısıyla fabrikalaştırılmış eğitim modelleri Türkiye için olumsuz sonuçlar doğurmaktadır” dedi.

ŞEHİR MERKEZİNDEKİ TEK KOLEJ!

Şehir merkezindeki tek kolej olmasının büyük avantajları olduğunu belirten Kılıç, “Yükseliş okulları Samsun’un eğitim ihtiyaçlarını, sosyal, ekonomik, sosyokültürel, sosyopolitik açıdan çok iyi bilir. Şehir merkezindeki tek kolejdir aynı zamanda. Her yere yakın, güvenliği sağlamdır. Mesela öğrencimiz velinin onayı olmadan asla dışarı çıkamaz. Babaannesi bile gelse velinin izni alınmadan görüştürülemez. Bunu dışında çocukların her şeyiyle ilgilenen lider öğretmenlerimiz vardır. Özel okulun bir diğer ayrıcalığı ise sık geri bildirim olmasıdır. Bizde öğrencilerin bireysel tanınması çok önemlidir. Aynı programı bana da, size de uygularsanız ikimizden de aynı sonucu alamazsınız. Zaten eğitim kurumlarının amacı her çocuğu kendi Everest tepesine çıkarmaktır. Her çocuğun yolu ve gelebileceği en iyi yer farklıdır. Yükseliş Okulları da çocukların gelebilecekleri en iyi yerleri tespit eder ve hedefe giden yolu en kısa yoldan kat ettirmeye çalışır. Rehberlik hizmetlerimiz bizim en büyük desteğimizdir. Akademik başarısı çok yüksek bir kurumuz. Ortaokulda 36 öğrencimizden 3 tanesi özel eğitim öğrencisi olmak üzere, TEOG sonuçlarında 7 tane full, 5 tane de 1 yanlış çıkarmış bir okuluz. Yani eğitim başarısı açısından da güvenilirliğimiz vardır. Kurucularımız eğitim kökenli öğretmenlerdir. Kurucuların öğretmen olması da yöneticilerin işini kolaylaştırıyor” diye konuştu.

BAŞARI BURSLARI!

Kayıtlarda herkese eşit davranmaya çalıştıklarını belirten Kılıç, “Erken kayıt indirimlerimiz olur. Sporcu, sanatçı burslarımız var. Bunların yüzdelik dilimleri var. Senelik ve sürekli olanı var. Bunun dışında çocuğun başarısını ödüllendiren bir kurumuz. Ama bir kalite standardımız var. Burslu öğrenci alabilmek içinde sınavlarımız var. Sınavlarımız genelde mart, nisan aylarında yapılır. Orada yüzdelerine göre öğrenci alırız. Şehrin ortasında bilinen bir okuluz. Bu gerekçeyle de çok kayıt sıkıntısı yaşamıyoruz. Ama velilerimizle görüşürken de çeşitli kategorilerde fiyatlarımız var. Peşin ödeme, şu kadar sürede öderse gibi… Herkese eşit davranmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

KONUŞMAYA ODAKLI İNGİLİZCE EĞİTİMİ!

Okulda yabancı dile çok önem verdiklerini belirten Genel Müdür Sezen Kılıç, “Dille çocuk ne kadar erken karşılaşır, dile maruz kalırsa öğrenme oranında o kadar yükseliyor. Bir dil bir insan, iki dil iki insan her zaman için geçerlidir. Anaokulumuzda 10 saat İngilizce veriyoruz. Bizim çocuklarımız önce dile maruz kalıyor, dili seviyor. Daha sonra İngilizceyi günlük yaşamına katıyor. İngilizce olarak basit ihtiyaçlarını giderebiliyor. Ancak 4. sınıftan sonra grameri fark ettirebiliyoruz. Dolayısıyla konuşmaya odaklı bir İngilizce. 2. yabancı dil olarak da Almanca var. Almanca ve İngilizce dil grubu birbirine yakın olduğu için birbirlerinin gelişimini destekliyorlar. Ama İngilizcede son derece iddialıyız. Biz bütün dersleri devlet okulundan ikişer saat fazla yapıyoruz. İngilizceyi’de pilot okullar kadar yoğun veriyoruz. 5. sınıfta 12 saat İngilizce dersi veriyoruz. Aynı zamanda öğrencimizin takibini de yapıyoruz her dersten. Her ders sonrası sınav analizi yapılır, sınav analizini önce kendi ders öğretmeni yapar. Çocuğun yapamadığı soruların konuları anlatılır. 2. takibi yapan ise çocuğun lider öğretmenidir” dedi.

Haber: Mine ŞEN

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.