Samsunluların seçim vaatlerine karnı tok!

24 Haziran seçimleri adım adım yaklaşırken, partilerin ve adayların seçim vaatleri bir bir sıralanmaya başladı. Peki, Samsunlular seçim vaatlerine ne kadar inanıyor? Samsun Canlı Haber TV, sokakta bu sorunun cevabını aradı.

Samsunluların seçim vaatlerine karnı tok!

24 Haziran seçimleri adım adım yaklaşırken, partilerin ve adayların seçim vaatleri bir bir sıralanmaya başladı. Peki, Samsunlular seçim vaatlerine ne kadar inanıyor? Samsun Canlı Haber TV, sokakta bu sorunun cevabını aradı.

11 Mayıs 2018 Cuma 10:49
banner167

Siyasi partilerin verdiği vaatler, her seçimin vazgeçilmezi.  Peki, vatandaşlar bu zamana kadar verilen vaatlerin yerine getirildiğini düşünüyor mu? Samsun Canlı Haber TV olarak, Samsunlu vatandaşlara mikrofon uzattık. Samsunlular, "Bu zamana kadar verilen çoğu vaat gerçekleşmedi. Vatandaşlar da bu konuda artık bilinçlendi" yorumunda bulundu.

İşte Samsunluları vaatlerle ilgili yorumları:

PARTİLER SADECE KENDİNE ÇALIŞIYOR
Yusuf BEYLİ: “Ben 80 yaşına gelmiş bir insan olarak size verilen sözlerin tutulmadığını söyleyebilirim. Benim düşünceme göre partilerin sadece kendilerine çalıştığı var. Siyasi bir parti savunuyorsunuz. Vaatler veriyorsunuz fakat tutmuyorsunuz. Bu şekilde mi insanların güvenini kazanacaklar ben bilemiyorum. Sözlerin tutulmadığını söyleyebilirim. Mesela bir parti başkanı, diğer partinin başka ile tartışıyor. Daha sonra yeniden düzeliyorlar. Burada olan vatandaşa oluyor. Vatandaşı düşünerek hareket ettiklerini zannetmiyorum. Eğer vaatleri düşünerek vermiş olsalardı şimdi birçoğu gerçekleşirdi. Fakat ne yazık ki gözle görülür bir şey yok.”

‘SÖZÜNÜ TUTANA OY VERECEĞİM’
Birol GÜRBÜZ: Her siyasi parti çeşitli vaatlerde bulunuyorlar. Ben bunların arasından bir tek Ak Parti’nin verdiği vaatleri gerçekçi buluyorum. Çünkü işçiye, emekliye, memura verdikleri imkânlar aşikâr. Aynı zamanda sağlık hizmetinde verilen sözler fazlasıyla tutuldu. Bu yüzden ben diğer partilerin vaatlerinden ziyade sözünü tuttuğunu gördüğüm partiye güveniyorum. Çoğu insan parti seçiminde şahsi düşünüyor. Birçoğu menfaati uğrunda düşüncelerine yön veriyor. Fakat seçim yaparken genel düşünülmeli. Bu bir futbol takımı değil. Bu yüzden takım tutuyormuş gibi olursa hiçbir yere varamayız. Eğer menfaatlerden sıyrılıp, geniş açılı bakmayı başarırsa vatandaşlarımız, Ak Partinin verdiği vaatleri yerine getirdiğini görebilirler. 

VATANDAŞLARIN AĞZINA SADECE BAL ÇALIYORLAR 
Ahmet ŞAHİN: “Ben belirli bir yaşa ulaştım ve emekliyim. Bunca senedir partilerin verdiği vaatleri yerine getirdiğini görmedim. Bir zaman vatandaşların ağızlarına bal çalıyorlar. Tatlı tatlı konuşup nasıl ikna edebilirim düşüncesi ile dolu ya da boş konuşuyorlar. Sonra balları fazlasıyla geri alıyorlar. Halbuki gerçekçi vaatler verilse, vatandaşların daha çok ilgisini çeker. Birde verilen vaatler yerine getirilirse eğer işte o zaman vatandaş partisine güvenir ve savunur. Hiçbir parti verdiği vaatlerin hepsini tutmadı. Şimdi aklıma gelmeyen fakat bütün vatandaşların bildiği birçok vaat var. Yine vatandaşın bildiği üzere tutulmadığı da bir gerçek. Bunu herkesin bildiğini düşünüyorum.” 

‘VATANDAŞ DOYDU, VAATLERE TOKUZ’
Adnan ÖZÇAMLIBEL: “Partiler verdikleri vaatlerle insanları kendilerine güvendirmeye çalışmaktan çok kandırdıklarını anlatıyor. Çünkü vatandaş artık doydu ve o dönemler geçti. Herkesin karnı vaatlere tok. Herkes, her şeyin farkında. İnsanları kandırmazlar. Bizler üzerimize düşen görevleri, vergi gibi ödemelerle yapıyoruz fakat bizler kendi ülkemizde üvey evlat muamelesi görüyoruz. Verilen vaatler yerine getirilmiyor. Ben Meral Akşener’e güveniyorum. Onun kazanmasını da gönülden istiyorum. Meral Akşener Hanımın verdiği vaatler gerçekleşebilir diye düşünüyorum. Bu konuda bir umudum var. Buna artık son vermek, dur demek gerekiyor.”

VAATLERİ İCRAATE GEÇİREMEDİLER
Tolgahan ÇELEBİ: “Hiçbir siyasi partinin verdiği vaatlere inanmıyorum. Hiçbir zaman inanmamıştım çünkü sözünü tutabilecek bir partiye güvenmiyorum. Bu zamana kadar hiçbir vaat yerine getirilmedi. İnsanlara sürekli söylediler, anlattılar. Fakat konular icraata hiçbir zaman geçemedi. O yüzden ben şimdide verilen vaatlerin yerine geleceğini düşünmüyorum. 2 tane bölüm bitirmiş bir öğretmen olarak hala atanamadım. Üstelik hala işsizim, çalışmıyorum. Benim bir güvencem yok. Kimse söylediği sözün arkasında durup bir mücadele vermiyor. Buna rağmen o veya bu diyerek bir parti söyleyemiyorum. Çünkü hiçbir parti verdiği vaatlerin arkasında durmadı, gerçekleştiremedi.” 

İNSANLAR ARTIK BİLİNÇLİ
İsmet DEMİRCİOĞU: “Bu zamana kadar birçok vaatler verildi. Her parti farklı farklı vaatler verdi. Biz vatandaş olarak her zaman umutla inanmayı seçtik. Birileri sözünü tutmadığında bile belki diğerini tutar gözüyle baktık. Fakat gördük ki kimsenin bir şey yaptığı yok. Hangi parti ne söyledi unutmuş. Kimse verdiği vaatleri gerçekleştirme taraftarı olmadı. İnsanların güvenlerini sarstılar. O yüzden ben artık partilerin verdiği vaatleri gerçekçi bulmuyorum. Eskisi gibi değil hiç kimse. İnsanlar eskiye göre daha çok bilinçli. İlerleyen zamanlarda neler olur ya da kimler hangi vaatleri gerçekleştirir bilemem. Fakat şimdi bildiğim ve gördüğüm kadarıyla hiç birisi gerçekçi değil. Eğer vatandaşa verilen sözler tutulsaydı, bu şekilde düşünüp böyle konuşmazdı hiçbir vatandaş diye düşünüyorum.” 

VATANDAŞI VAATLERLE GÜVENDİREMEZLER
Mehmet YILMAZ: “Siyasi partiler vaatleri yerine getiremediği gibi kötü bir hale de soktu vatandaşı. Her parti kendince konuşuyor ve kendilerine göre vaatler veriyorlar. Fakat hata yaptıklarının farkında değiller. Vatandaşı bu şekilde kendilerine güvendiremezler, yöneltemezler. Eğer bir yolda yürümek istiyorlarsa öncelikle o yolda ki düzenlemeleri yapmalıdırlar. Mesela parti olarak ben bunu yapacağım, ben şunu yapacağım dedikten sonra ben bunu yaptım, ben şunu yaptım diyebilmeliler. Fakat bunu diyemedikleri için ben de hiçbir partinin verdiği vaatleri artık gerçekçi bulamıyorum. Düzgün giden bir şey görmedim.  Bu zamana kadar vaat konusunda, dediyse yapacaktır diyebileceğim bir parti olmadı.  Bu zamandan sonra neler olur bilemiyorum.”
 
İŞSİZLİK VAATLERİNE ARTIK İNANMIYORUM
Bayram ÖZDAMAR: “Artık öyle bir zamana geldik ki bana her şey hikâye geliyor. Bir sürü vaatlere karşılık, gözle görülür hiçbir şey yok. Mesela işsizliğe çözüm gibi bir sürü vaatler verildi. Buna benzer yine bir sürü vaatler verildi. Fakat hala işsiz insan sayısı çok fazla. Hangisi verdiği vaatti yerine getirebilmiş ben bilemiyorum. İşsizlik gibi ciddi bir soruna bile hala çözüm gelemedi. Üstelik çalışma alanlarının iyice daraltıldığını düşünüyorum. Genç nüfusun ciddi bir şekilde düşünüldüğünü ben düşünmüyorum. Türkiye’nin asıl sıkıntısı işsizlik ve bu sıkıntıya hala bir çözüm getirilemedi. O yüzden ben hiçbir verilen vaatte artık inanmıyorum. Sözden çok icraat görmek istiyorum. Gelinen son noktanın burası olmaması gerekiyor.”

ÖNCE UMUTLANIYORUZ SONRA HÜZÜNLENİYORUZ
Yaşar BAYRAK: “Siyasi partilerin verdiği vaatlerin yüzde 60’ını gerçekçi bulmuyorum. Mesela Ak partinin vaatleri bana gerçekçi gelmiyor. Genellikle ulaşım, sağlık ve milli savunma gibi benzer konular hariç diğer bütün konuları zayıf gördüm. Ben partilerin vaatlerine inanmıyorum. Bizler vatandaş olarak seçimden 1 ay önce umutlanıyoruz, seçimden 1 ay sonra hüzünleniyoruz. Çünkü 1 ay öncesinde vatandaşlara söylenenler çok farklı oluyor. Seçimden 1 ay sonra yapılanlar çok daha farklı oluyor. Ben, siyaseti takip eden bir vatandaş olarak verilen vaatleri, yapılanlardan dolayı artık gerçekçi bulmuyorum. Fakat Meral Akşener’in başa gelmesini isterim. Çünkü ben onun sözünü tutabileceğini düşünüyorum. Meral Akşener’e karşı bir umudumuz, güvenimiz var.”

Caner AKYÜZ- Hande ONAT

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner165

banner163

banner171