Samsunlulardan çok önemli Ramazan uyarısı!

Samsunlular, yaklaşan Ramazan ayında dağıtılacak kumanyalar hakkında, "İhtiyaç sahiplerine dağıtan belediyeler var. Ama bazı yerlerde ihtiyaç sahiplerine değil, başka yerlere gidiyor. Buna dikkat lütfen dikkat edilsin" uyarısında bulundu

Samsunlulardan çok önemli Ramazan uyarısı!

Samsunlular, yaklaşan Ramazan ayında dağıtılacak kumanyalar hakkında, "İhtiyaç sahiplerine dağıtan belediyeler var. Ama bazı yerlerde ihtiyaç sahiplerine değil, başka yerlere gidiyor. Buna dikkat lütfen dikkat edilsin" uyarısında bulundu

12 Mayıs 2018 Cumartesi 10:51
banner167

Her Ramazan ayında sosyal devlet anlayışı kapsamında belediyeler tarafından ihtiyaç sahiplerine kumanya dağıtılıyor. Peki bu kumanyalar gerçek ihtiyaç sahiplerine gidiyor mu? Samsun Canlı Haber TV ekibi vatandaşlara mikrofonlarını uzattı ve bu sorunun yanıtını aradı.   Bakın vatandaşlar, dağıtılan kumanyaların gerekli yerlere ulaştığını düşünüyor mu?..

İHTİYAÇ SAHİBİNİN HAKKINI YİYENE HARAM OLSUN
Salih TABAN: Ramazan ayında belediyelerin dağıttığı kumanyaların bazıları, gerçekten ihtiyaç sahiplerine gidiyor. Fakat bazen de gitmediğini düşünüyorum. Ben haksızlık olmasını istemem. Eğer insanların ihtiyaçları gerçekten varsa, kumanya almasını isterim. O yüzden hak eden herkese kumanyalar helal olsun. Fakat hak etmeyip de alana, asıl ihtiyaç sahibinin hakkını yiyene haram olsun. Çünkü bir sürü insan Ramazan ayında ne yiyeceklerini ve nasıl oruç tutacaklarını düşünüyorlar. Kul hakkına girilmemeli. Önce ihtiyaç sahipleri tespit edilmedi daha sonra kumanyalar dağıtılmalı. İhtiyacı olmadığı halde kumanya yardımı alan vatandaşlarımız vardır mutlaka. Bu sebepten dolayı ihtiyaç sahiplerini düşünmeliler. 

BELEDİYELER DOĞRU TESPİT YAPSIN
Saniye ÖZEL: Ben Belediyelerin ihtiyaç sahibi olan her vatandaşa yardımcı olduğunu düşünmüyorum. Çünkü bunun en yakın örneği benim kızım. 2 sene öncesine kadar alıyordu fakat şimdi alamıyor. Neden alamadığını da bilemiyoruz. Kirada oturuyor ve 3 çocuk okutuyor. Şartlar eskiye göre daha zorlaştı. Aslında kumanya verseler çok güzel destek olunur ama vermiyorlar. İhtiyaç sahibi olduğu halde bir yardım almıyor. Fakat sonuçta ihtiyacı var. Kızımın kendisi de geçinmek için çocuk bakıyor. Asıl ihtiyaç sahibini mağdur edip, ihtiyaç sahibi olmayan insanlara kumanya verilmesini doğru bulmuyorum ben. Açıkçası bu yüzden ben belediyelerin gerçekten ihtiyaç sahibi mi yoksa değil mi gibi doğru tespit yaptığını düşünmüyorum. 

KUMANYALAR GEREKLİ KİŞİLERE ULAŞMIYOR
Cemile ÖZMEN: İhtiyaç sahibi olan herkese verildiğini düşünmüyorum. Çünkü benim kızıma verilmiyor. Bu konuda net bir şey söylemem de doğru olmaz diye düşünüyorum. Çünkü her ihtiyaç sahibi alıyor olmasa da alan kişiler var. Yine de bu kumanyaların tam olarak gerekli kişilere gittiğini düşünmüyorum. Belediyeler her Ramazan ayında mutlaka bu kumanyayı, ihtiyaç sahibi insanları tespit ederek dağıtıyorlar. Fakat kızım, ihtiyacı olduğunu söylediği halde artık vermiyorlar. Belediye tarafından gönderilen kumanya dağıtımı kesildi. Böyle olmasını istemezdik. Hak etmeyen bir sürü insan böyle bir konuda yararlanabilir. Hak eden asıl ihtiyaç sahipleri ise mağdur oluyor. Böyle olmaması gerekiyor aslında ama oluyor. Söyleyecek çokta bir şey maalesef yok. 

İHTİYACI OLANLARA DESTEK YAPILIYOR
Şaban BAYINDIR: Her Ramazan ayında olduğu gibi, bu Ramazan ayında da Belediyeler ihtiyaç sahibi olan vatandaşları tespit ediyor ve onlara kumanya yardımında bulunuyorlar. Bazen ise Belediye onları tespit etmeden önce, kişiler kendileri başvuru yapıyorlar ya da mahalle muhtarına söylüyorlar. Durumu olmayan insanlar için çok güzel bir yardım oluyor. Benim tanıdığım durumu olmayan ve gerçekten ihtiyaç sahibi olan insanlar var. Onlar bu yardımı alıyorlar. Ben bu yüzden Beledilerin yaptığı bu kumanya dağıtımını gerçekten destek olduğunu ve ihtiyaç sahibi olan insanlara gittiğini düşünüyorum. Benim ihtiyacım olmadığı için bana kumanya gelmiyor. İhtiyacı olan insanların başvuru yapması, kumanyayı alması doğru değil. Herkes hakkı olanı istemeli sadece diye düşünüyorum. 

TESPİT YAPIP İHTİYAÇ SAHİPLERİNE DAĞITIYORUZ
Nuh AKYÜZ: Bizimde mahallemizde de gariban insanlar var. Bende dâhil olmak üzere bu kardeşlerimizi tespit ediyorum. Muhtarımız ile birlikte tespiti yaptıktan sonra tüm ihtiyaç sahiplerine kumanyalar geliyor, dağıtıyoruz. Belediyelerin düzenlediği kumanya dağıtımı, ihtiyaç sahibinin tespitine göre dağıtılıyor. Tespiti yapanın neye göre tespit yaptığı çok önemli. Çünkü ihtiyacı olmadan da bu yardımdan yararlanmaya çalışan birçok vatandaşımız da olabiliyor. O yüzden bizler gerçekten ihtiyaç sahibine yardım etmek istediğimiz için Belediyeleri her zaman doğru yönlendirmeye çalışıyoruz. Sağ olsunlar Ramazan ayında yoksul ailelerin evlerinde yemekler pişiyor. İnsanlar rahat rahat oruçlarını tutabiliyorlar. Ben Ramazan ayında Belediyelerin dağıttı kumanyaların gerekli ihtiyaç sahiplerine kesinlikle gittiğini düşünüyorum. 

BELEDİYELERDEN ALLAH RAZI OLSUN 
Şehri ÇÜRÜKOĞLU: Her yıl Ramazan ayında belirli kişilere kumanya yardımı oluyor. Ben gerekli ihtiyaç sahiplerine gittiğini düşünüyorum fakat benimde ihtiyacım var. Ben dul bir kadınım. Nereye ve kimlere başvuru yapılacağı hakkında bir fikrim maalesef yok. Bu yüzden ben böyle bir kumanya yardımından yararlanamıyorum. O yüzden Belediyeler gerekli ihtiyaç sahiplerine verseler bile kimse senin de ihtiyacın var mı diye sormadığı ve gelmediği için ben alamıyorum. Fakat çevremde alan vatandaşlar var. Kız kardeşim Belediyenin dağıttığı kumanyadan alıyor. Kız kardeşimin gelininin 4 tane çocuğu var. Gelini de kumanya alıyor. O yüzden Belediyelerin yapmış olduğu desteklerden Allah razı olsun. Gerekli ihtiyaç sahiplerine yardımlarını yapıyorlar diye düşünüyorum. 

HAYIRSEVER BİR TOPLUMUZ
Yaşar USTAOĞLU: Biz Türk toplumu olarak genelde hayır işlemeyi severiz. Kumanya dağıtımı da hayır işidir. Bu yüzden Belediyelerin her sene dağıttığı kumanyaların gerekli ihtiyaç sahiplerine gittiğini tabi ki düşünüyorum. Çevremdeki insanları gördüğüm için ben gerçekten ihtiyacı olduğu için alan insanlara ve gerçekten ihtiyacı sahibi insanları tespit eden Belediyeye güveniyorum. Çok güzel ve çok hayırlı bir iş yapılıyor. Yakın çevremden ihtiyaç sahibi olan kişiler yok. Fakat genel olarak baktığımda hak edenin aldığını düşünüyorum. Her sene Ramazan ayında Belediye tarafından düzenlen kumanya yardımı kesinlikle gerçekten ihtiyacı olan vatandaşlara dağıtılıyordur diye düşünüyorum. 

YARDIMLAŞMA ADI ALTINDA KUMANYA DAĞITIMI
Kasım KOÇ: Ramazan ayında Belediyelerin dağıttığı kumanyaların bazen gerçekten ihtiyaç sahiplerine gittiğini ama bazen de ihtiyaç sahibi olmadığı halde dağıtıldığını düşünüyorum. Bizim insanlarımız yardımlaşmayı bir Türk vatandaşı olarak sever. Ben yoksulda olsa, varlıklıda olsa kumanyadan herkesin yararlanabildiğini düşünüyorum. Yardımlaşma adı altında Ramazan ayında herkes birbirine ya da Belediyeler vatandaşlara böyle yardımlarda bulunuyorlar diye düşünüyorum. İnsan olarak, yardım etmeyi seviyoruz. Kumanya dağıtımı Ramazan ayına özel olduğu için tabi ki öncelikle ihtiyaç sahiplerinin yararlanması taraftarıyım. O yüzden dağıtılan kumanyaların gerekli kişilere dağıtıldığını düşünüyorum. 

GEREKLİ KİŞİLERDEN ZİYADE GEREKSİZ KİŞİLERE YARDIM EDİLİYOR
Nezaket Çalış: Ramazan ayında dağıtılan kumanyaların gerekli ihtiyaç sahiplerine gitmediğini söyleyebilirim. Belediyenin yakınları bazen ihtiyaç sahibiyiz diyerek yardımdan yararlanıyorlar. Belediyeler de ya araştırıp veriyorlar ya da hiç araştırmadan veriyorlar bunu kesin bir şekilde net olarak söylemem. Fakat biliyorum ki durumu iyi olduğu halde Belediyeden kumanya alabiliyorlar. Ben yaşadığım şeylere dayanarak bunları söylüyorum. Kumanyaların gerçekten ihtiyaç sahibi kişilere gitmediğini düşünüyorum. Binde bir yerini buluyor fakat diğer geriye kalanlar mağdur. O yüzden ben gerekli kişilerden ziyade gereksiz kişilerin kumanya yardımı aldığını söyleyebilirim. Bu durumu kendimde yaşadım ve çevremden de görüyorum. Kumanyaların mutlaka iyi tespitler ile birlikte dağıtılması gerekiyor. 

İYİ TESPİT OLURSA KUMANYA HAKSIZLIĞI OLMAZ
Kerime AKÇAM: Açıkçası özellikle kumanyalar gerçekten ihtiyacı olan insanlara mı gidiyor yoksa ihtiyacı olmayan insanlara da dağıtılıyor mu bilmiyorum. Fakat duyduğum kadarıyla söyleyebilirim ki gerçekten ihtiyaç sahibi olan insanlar kumanyalardan yararlanamayabiliyorlar. Yani kumanya dağıtımını bazen hak etmeyen insanlarda alabiliyor diye düşünüyorum. İnsanlar ihtiyacı olamadığı halde alırken asıl ihtiyaç sahiplerini düşünmelidirler. Ayrıca Belediyelerde kumanya dağıtırken güzel tespit etmeli diye düşünüyorum. Böylece haksızlık olmaz ve Ramazan ayında her evde yemekler pişer. Takip edilmesi ve bu takibin devamlı sürdürülmesi gerektiğini düşünüyorum. 

KUMANYA İHTİYACI OLANLAR YARARLANIYOR 
Ömer BALCI: Ben kesinlikle Belediyelerin kumanya dağıtımlarının gerekli ihtiyaç sahibi kişilere dağıttığını düşünüyorum. Çünkü benim oturduğum mahallede veya tanıdığım tanımadığım, çevremde gördüğüm ve bildiğim kadarıyla gerçekten ihtiyacı olduğu için Ramazan ayında dağıtılan kumanyadan aldıklarını biliyorum. Fakat çok nadirde olsa ihtiyacı olmadığı halde kumaya alan vatandaşlarda var. Bunlara bir şey söylemek istemem ama ihtiyacı olduğu için alan vatandaşlara böyle güzel yardımlar, Ramazan ayında çok güzel destek oluyor. Beledilerin düzenlediği yardımlaşma adı altında yapılan her şey çok güzel. O yüzden ben çoğunlukla, gerekli ihtiyaç sahiplerinin bu kumanyalardan yararlandığını düşünüyorum. 

Röportaj: Caner AKYÜZ - Hande ONAT

Anahtar Kelimeler:
SamsunRamazan
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner165

banner163

banner171