Samsunlulara 'ÖZEL OKULLAR VE EĞİTİM'i sorduk

Samsun Canlı Haber TV ekibi, sokağın nabzını tutmaya devam ediyor. “Özel okullarda ki eğitimi yeterli buluyor musunuz?" diye sorduğumuz Samsunlular, “Eğitim sistemi problemli, özel okul fiyatları da çok fazla, devlet okulları ise çok kalabalık” dedi

Samsunlulara 'ÖZEL OKULLAR VE EĞİTİM'i sorduk

Samsun Canlı Haber TV ekibi, sokağın nabzını tutmaya devam ediyor. “Özel okullarda ki eğitimi yeterli buluyor musunuz?" diye sorduğumuz Samsunlular, “Eğitim sistemi problemli, özel okul fiyatları da çok fazla, devlet okulları ise çok kalabalık” dedi

11 Ağustos 2018 Cumartesi 18:23
banner223

Dershanelerin kapatılmasının ardından daha çok talep edilmeye başlanan 'Özel Okullar', devlet desteğiyle birlikte ailelerin tercihleri arasında ilk sıralarda yer almaya başladı. Özel okulların eğitim konusunda ne kadar yeterli olduklarını sorduğumuz Samsunlu vatandaşlar Samsun Canlı Haber TV ve Samsun Gazetesi mikrofonlarına konuştu. 

İşte aldığımız cevaplar: 

ÖZEL OKULLAR DA SEÇİLMİŞ KİŞİLER VAR
Burak DEMİR: Yeterli olduğunu düşünüyorum. Çünkü özel okullar da seçilmiş kişiler, öğretmenler var. Parası olan kişiler var. Eğitim teknolojik olarak da devlet okullarına nazaran daha çok gelişmiş durumda. Durum böyle olunca özel okulların devlet okullarından daha yüksek seviyede eğitim verdiğini düşünüyorum.

DAHA İYİ EĞİTİM VERİYOR
Nihat ÜNGÜ:  Eğitim zaten yeterli değil şu anda eğitim tamamıyla saçma bir hal almaya başladı. Özel okullarda durum biraz daha farklı eğitimi daha iyi, çocuklarla birebir daha iyi ilgileniyorlar. Özel okullar daha iyi eğitim veriyorlar. Bunun sebebi de sonuçta insanlar büyük meblağlar da paralar ödeyerek çocuklarını özel okullara gönderiyorlar. Bunun da karşılığını aldıkları kesin. Bu yüzden özel okulların eğitimi daha iyi.

DEVLET OKULLARINDA 45-50 KİŞİ VAR
Kemal DAĞ: Özel okullar devlet okullarına bakarak daha iyi. Çünkü devlet okullarında 45-50 kişi var özel okullarda 15 kişi var. Sonra özel okullarda öğretmenlerle sözleşme yapılıyor, iyi çalışmazsa çıkartıp yerine daha iyi çalışacak bir görevli getiriyor. Devlet okulu öyle değil, öğretmen bir kere yerleşip kadro aldığı zaman çalışsa da para alıyor, çalışmasa da. Özelde böyle bir şey yok. Sözleşmesini yapıyor, eğer çalışmasını beğenirse devam edebiliyor, beğenmediğini çıkartıyor. Özel okullarda rekabet var, devlet okullarında yok. 

OKULUNA GÖRE DEĞİŞİYOR
Emine GÜL: Okuluna göre değişiyor aslında, isim yapmış okullar var. Bunların eğitimi iyi ama özelde de çok iyi bir eğitim olduğunu sanmıyorum. Tabi devlet okullarından daha iyi bir eğitim verdikleri bir gerçek. Devlet okullarından iyi olan yönleri birebir ilgilenmeleri, derslerde öğrenciye daha çok cevap hakkı tanınması gibi konular olabilir. Özellikle sosyal aktiviteler, devlet okulların da uygulanmayan çeşitli aktiviteler falan daha değerli olabilir özel okullar açısından.

HER VATANDAŞIN GÜCÜ YETMİYOR
Hasan AKKUZU: Özel okullarda ki eğitimi yeterli bulmadığım gibi, 14 senede 7 tane milli eğitim bakanı değişti. Tabi ki devlet okullarıyla kıyaslama yaptığımızda özel okulların eğitimi daha iyi. Ancak çocuğunu özel okula göndermeye her vatandaşın da gücü yetmiyor. Özel okullarda ayrımcılık yok, herhangi bir kutuplaşma yok, öğretmenler görevlerini iyi yapıyorlar. Devlet okullarının hepsi sıkıntılı.

ŞİŞİRME NOTLAR VERİLİYOR
Ercan MISIRCI: Özel okullarda eğitim bence yeterli değil. Daha çok şişirme notlar veriliyor, çocukların devamsızlık durumları takip edilmiyor, nasıl olsa para veriyoruz her türlü tolerans gösterilir şeklinde yürütüldüğü için eğitimin özel okullarda yetersiz olduğunu düşünüyorum. Tabi yeterli olanlar da vardır. Ayrılabilir bunlar yeterli ve yetersiz olarak hepsinin aynı olduğunu sanmıyorum.

PARAYA DAYALI BİR EĞİTİM
Engin KAYA: Bence yeterli değil. Tamamen paraya dayalı bir eğitim var özel okullar da. Çocukların başarısı pek de önemli değil. Genel sınavlar yapıldığı zaman zaten başarısızlık ortaya çıkıyor. Ben tercih etmiyorum çocuğumu özel okula göndermeyi. Özel okullar da göz boyamak için daha az öğrencinin olduğu sınıflar, daha fazla sosyal imkanlar var ancak dersler de pek de bir başarının olduğunu göremiyoruz.

BENİM TERCİHİM DEVLET OKULU
Nurettin KAYHAN: Özel okullardaki eğitim okuluna göre değişiyor. Bazı okullar güzel eğitim veriyor. Geneline baktığımızda benim tercihim özel okullardan yana değil. Devlet okullarını tercih ediyorum. Özel okullarda çocukların yönlendirildiğini düşünüyorum. FETÖ olaylarında olduğu gibi, biliyorsunuz özel okullar ne hale geldi bundan dolayı ben devlet okullarını tercih ediyorum. Devlet okulu daha garanti.

DEVLET OKULLARINDA EĞİTİM DAHA İYİ
Nurgül KAYA: Bence yeterli değil. Çünkü paraya endeksli bir sistemleri var, eğitim yeterince yok. Devlet okullarında eğitim daha yüksek seviyelerde. Çünkü Türkiye birincileri devlet okullarından çıkıyor. Özel okullardan çok nadir birinciler çıkıyor. Özel okullarda sadece kendi aralarındaki sınavlarda bir başarı görülüyor, Türkiye geneline baktığımızda çok nadir olduğunu görebiliyoruz.

EĞİTİM SIFIR
Hüseyin CİNAR: Bu Türkiye'nin şu an sanayide bulunduğu duruma bağlı. Eğer Türkiye sanayide güzel bir yerde bulunursa sadece özel okullar değil Türkiye geneli eğitim seviyesi artacaktır. Yani şuan ki durumda eğitim sıfır. Türkiye'nin daha iyi yerlere gelebilmesi için sanayinin gelişmesi lazım. Özel okullarda da eğitim çok iyi yerlerde değil. Özel okullarda eğitim seviyesinin devlet okullarından bir farkı yok, eğitimin daha  iyi olduğunu düşünmüyorum.

Röportaj: Emre ÖNCEL - Uğur ATICI

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner227

banner226