Samsun'un Saklı Cenneti'nde en büyük sorun:Yol ve Su

Samsun'un Saklı Cenneti olarak lanse edilen ve doğal güzellikleri ile göz kamaştıran Ayvacık'ta yaşayan vatandaşlar yol ve su sorunlarının bir an önce çözüme kavuşturulmasını istiyor

Samsun'un Saklı Cenneti'nde en büyük sorun:Yol ve Su

Samsun'un Saklı Cenneti olarak lanse edilen ve doğal güzellikleri ile göz kamaştıran Ayvacık'ta yaşayan vatandaşlar yol ve su sorunlarının bir an önce çözüme kavuşturulmasını istiyor

22 Kasım 2017 Çarşamba 10:41

Samsun Canlı Haber TV, ilçelerde halkın sorunlarını dinlemeye devam ediyor. Ayvacık halkına mikrofon uzatan ekiplerimiz ilçe halkının en büyük sorunları arasında yol ve su sorunun olduğunu gözlemledi.

Vatandaşlar Ayvacık Belediyesi'nin çalışmalarından genel anlamda memnun kalırken, Büyükşehir'e ait yol ve su ile ilgili sıkıntıları sıkça dile getiriyor.

'HER KIŞ KABUS YAŞIYORUZ'
Ayvacık'ın kırsal kesimlerinde yaşayan vatandaşlar özellikle yollar için hala bir çalışma yapılmamasından şikayetçi. Yol problemin Ayvacık'ın kaderi olduğunu dile getiren vatandaşlar, "Artık mahrumiyet bölgesi olarak anılmak istemiyoruz. Yol sorunumuz öncelikli olarak çözülmeli, her kış kabus yaşıyoruz. Çocuklarımızı okula bile göndermiyoruz. Yollardan eşek bile çıkamıyor." dediler.

İşte Ayvacıklıların yaşadığı sorunlar:
--------------------------

HAKSIZLIK YAPILIYOR
Eda AKDAĞ: "Yollarımız fazla düzgün sayılmaz. Bazı yerler beton, bazı yerler yapılmamış. Haksızlık yapılıyor bazı yerlerde. Su sıkıntımız yok ama yol sıkıntımız var."
YOLLARDAN EŞEK ZOR GEÇİYOR
Aycan GÜMÜŞ: "Ben köyde yaşıyorum. Yollardan eşek zor geçiyor. Hiç memnun değilim. Oy zamanı kapımıza geliyorlar ama konu hizmete gelince yoklar. Köyde hasta olan olsa, ambulans çıkamaz kapıma. Ben kendi imkanlarımla yaptırdım yolumu. Suyumuzdan memnunuz ama yollar iyi değil. Yollarımız beton yol olması lazım. 
PROBLEMİMİZ YOK
Ali SARIOĞLU: "Yol, su, çöp hizmetlerimiz güzel. Yollarımız idare ediyor. Bir problemimiz yok."
OKUL SERVİSİ GELMİYOR
Fadime ŞAHİN: "Bizim köyde yolumuz yok, neden memnun olayım ki? Yollarımızı yapmıyorlar. Servis gelmediği için çocuk okutamıyoruz. Hizmet yok. Karda yollar kapanıyor, açmıyorlar. Su ve çöp hizmetlerinden memnunum."    
EN BÜYÜK SORUN YOL
Sabri AKKUŞ: "Başalan'da oturuyorum, yolumuz yok. Yollarımıza hizmet yok. Çöp ve su hizmetlerimiz iyi." 
HİZMETLERDEN MEMNUNUZ
Ali ŞAHİNER : "Ben yollardan memnunum. Geçmişi gören birisi olarak konuşuyorum. Yaklaşık 20 yıldır Ayvacık'dayım. Yollar gayet iyi. Bundan daha iyi yol yoktur bence. Su, temizlik de gayet yerinde." 
YÜRÜYEREK DAHİ GİDEMİYORUZ
Mehmet AKKUŞ : "Belediye'nin vermiş olduğu hizmetlerden yol haricinde memnunum. Yalnız Ayvacık'a 30 senedir kim geldiyse geldi Ayvacık, Kaplanboğazı arası yolu ve bağlantılı köy yolları hiçbir zaman yapılmadı. Köy yoluna asfalt dökemiyorlar madem en azından kepçe ile düzelsin. İnsanlar yürüyerek de gidemiyor. Ne belediye ne muhtarlar buna çözüm bulamıyor. 4 tane taşeron değiştirdik diyorlar. Hepsi kaçtı diyorlar. Başlarına bir yetkili koysalar kaçmaz. Bu her sene dile getiriliyor. Her sene de yapılacak deniliyor ama bu gidişle benim torunuma dahi nasip olmayacak gibi."   
YOLLAR YAPILMIYOR
Faruk TAŞKIR: "Ayvacık'ta bir türlü yollar yapılmıyor. Mesela çok virajlı yollar. Tünel yapılacağı söylenmişti ama hala bir gelişme yok. Su ve temizlikle alakalı bir problem yok. Belediye Başkanı çalışıyor."  
CAMİMİZ YARIM KALDI
Ahmet ÖZKÜR : "Yollarımız iyi oldu. Yapıldı. Ama cami yapılıyordu o yarıda kaldı. Onu da yaparlarsa çok iyi olur. Sularımız da geldi. Daha ne olsun. Belediye Başkanının çalışmalarından memnunuz. Sağolsun." 
AYVACIK MAHRUMİYET BÖLGESİ
Mustafa AKKIVANÇ: "Yollarımız yavaş yavaş yapılıyor. Belediyenin gücü yettiği kadar tabi. Ayvacık bir mahrumiyet bölgesi sanki. Eskiye göre fena değil. Şu an su sıkıntımız var. Sularımız yok. Biz buraya geldiğimizden beri kaynak sularından içiyoruz. O kaynak sularından da kuraklıktan dolayı bir azalma var. Yusuf Ziya Yılmaz yapacağını söyledi bakalım. Sular yetmiyor. Nüfus arttıkça sıkıntı oluyor. Mustafa Belur gücü yettikçe çalışıyor. Belediyenin bütçesi olduğu kadar bize sahip çıkıyor."  
YOLLARIMIZ DÜZGÜN DEĞİL
Fikri GENÇ: "Yollarımız düzgün değil. Karşıdöngel Mahallesi’nde oturuyorum. Ayvacık’a 10 kilometre. Yollarımıza bakım yapılmıyor. Her tarafa asfalt döktüler. Şu ana kadar hiçbir şey yapılmadı. Suları oradan buradan alıyoruz. Yeni yapılmaya başladı. Herkes çöpünü dereye atıyor. Temizlik de yapılmıyor."
BÜYÜKŞEHİRE BAĞLANALI YAVAŞLADI
İsmail BAŞDURAK: "Eskiye göre çok iyi. Bu hükümet sayesinde iyi yalan yok. Her şey dört dörtlük olamaz tabi problem olan yerler de var. Asfalt döküyorlar, dökülmeyen yerler var. Yukarı köylerde su yok ama Devlet Su İşleri el attı. Çalışıyorlar şu an. Büyükşehir’e bağlanalı belediyeler biraz yavaşladı."
BELUR'DAN MEMNUNUZ
Salim YILMAZ: "Şu anda bir sıkıntımız yok. Yollarımızın iyi olan yeri de var kötü olan yeri de. Sel geldiği zaman yıkılıyor. Sularımız iyi, çöplerimiz toplanıyor. Mustafa Belur’un çalışmaları güzel. Ondan daha iyisi olmaz."
YOLLARIMIZ BERBAT DURUMDA
Adem DUYSAL: "Çökekli Mahallesi’nde oturuyorum. Yol sorunumuz var. Yollarımız çok berbat durumda. Kış geldiği zaman gidemiyoruz.  Çamur oluyor. Çöp için gelen olmuyor. Köylere çöp kovası konulmadı. Mustafa Belur iyi güzel çalışıyor ama köylere gelmiyor"
ÇÖPLERİMİZİ YAKIYORUZ
Hasan DEMİRKIRAN: "Çökekli Mahallesi’nde oturuyorum. Çöplerimizi yakıyoruz. Çöp için gelen olmuyor. Yollarımıza asfalt yapılması gerekiyor. Kışın çok zorlanıyoruz. Su yönünden problemimiz yok"
YOLLAR HEP BOZUK
Mustafa AKGÜL: “Yol hizmeti diye bir şey yok. Yollar hep bozuk. Çamalan Mahallesi’nde oturuyorum. İki araba yan yana gidemiyor. Bizim yollarımıza Ayvacık Belediyesi bakıyor. O da ilgilenmedi."
SEÇİMDEN SONRA GÖRMEDİK
Efrahim KESKİN: "Merkezde ve köylerde bir sıkıntı yok fakat belediye başkanını göremiyoruz hiç. Seçimden sonra bu caddede hiç görmedim kendisini. Ben burada esnafım. Dükkana gelenler birtakım yerlerde sıkıntılar olduğunu söylüyorlar."
PİYASADA YOKLAR
Abdullah DUMAN: "Su sorunumuz var. Yolumuz kötü. Kış geldiğinde kalıyoruz öylece. Karşıdöngel Mahallesi’nde oturuyorum. Bir belediye başkanı var ama piyasada yok kendisi. Köyde görmüş değilim hiç"
TOZDAN ÖLÜYORUZ
Mehmet ÇAKIR : "Bizim köyümüze yol yapılmıyor. Bekliyoruz çoktandır. Tozdan ölüyoruz. Evlerimiz toz içinde. Yollar ham yol. Önceden asfalttı. Sonra iş makinaları bozdu yolu. Su, temizlik onlarla ilgili problemimiz yok."
AYVACIK'IN KADERİNDE VAR
Ersin ALTUNTAŞ: "Yolla alakalı ilçemizde çok büyük sıkıntı var. Hala daha aşılmıyor. Ayvacık’ın kaderinde mi var bilmiyorum ama bu yol konusunu biz bir türlü çözemedik. Yapılıyor diyorlar. Müteahhit geliyor sonra kayboluyor. Taşova yolu yılan hikayesine döndü. Mustafa Belur biraz daha halkla iç içe olabilir."
SUYUMUZ YOK
İhsan MUTLU: "Köylerimizde su yok. Ayvacık Terice Köyün'de yaşıyorum. Gelip bakabilirler su yok. Tuvaletlerde alt yapı yok. Pislikler derelere akıyor. Yolumuz az, çok idare ediyor. Ama yollarda kanal yok. Yağmur yağınca su akıp gidemiyor. Şimdi köylerde sular hep kurudu. İmkanları var ama bize sahip çıkmıyorlar. Belediye başkanının çalışmalarından memnunuz. İmkanı oldukça yardım ediyor. İnşallah bize suyu da getirecek."
YOLDA KALIYORUZ
Zekiye KIZILDAĞ: "Yollarımız yapılmadı. Yapılacak yerler var. Yollar asfalt değil. Hep çamur oluyor. Yağış olduğunda araba çıkmıyor. Yolda kalıyor. Muhtarımız belediyeye söyledi ama sahip çıkan olmadı. Hastamız olsa hastanelere gidemiyor. Yolda kalıyor. Sularımız yaz geldiğinde olmuyor. Kuruyor. Mustafa Belur çalışsa yollar yapılır, su gelir. Ama ne yol var ne su." 
ÖNCEDEN PİSLİKTEN YÜRÜYEMİYORDUK
Emine ÇAKIR : "Belediyeden Allah razı olsun. Önceden bu ilçe merkezinde çamurdan, pislikten yürüyemiyorduk. Hayvan pislikleri vardı. Şimdi piknik yapacağımız, oturup çay içeceğimiz yerlerimiz var." 
ULAŞIM ÇOK ZOR
Turan AKAN : "Örencik'te oturuyorum ben. Yollarımız köy, ham yol. Asfalt yok. Arada bir çakıllama yapıyorlar o kadar. Kışın kar yağdığında ulaşım çok zor oluyor. Sularımız yeni gelecek. Çalışmalar yapılıyor. Mustafa Belur'u da seçimden seçime görüyoruz. Başka da gördüğümüz yok."
YOL YOK   
İsmail KOCATAŞ : "Yollar köylerde yok. Örencik Mahallesi'ndeyim. Yollar dar, bakım yok, hepsi sıkıntı. Örencik'te su yok. Gelecek bekliyoruz. Şebekesi döşenmiş ama ortada bir şey yok. Mustafa Belur'un hizmetlerinden açıkcası memnun değiliz. Daha çok hizmet olması lazım." 
SASKİ İLE UĞRAŞIYORUZ
Mehmet SARIOĞLU : "Örenciğe bir yol yaptılar. Yolların suları hep milletin tarlalarına doluyor. Bakım yok. Yağmurdan sonra doluyor, temizlenmiyor. Ben normalde Eynel'de oturuyorum. İçme suyu yok. Ayvacık'ta SASKİ ile uğraşıyoruz. Yarım yamalak bir söz aldık, vermezseler suyu yandık. 
KÖYLERE HİZMET YOK
İsa ÇAKMAK : "Köylerimizde hiçbir hizmet yok. Ayvacık'ın içinde de yok. Benim evime servis aracı geliyor. Yollardan dolayı araçlar mahvoluyor. Yollarda hiçbir şekilde bakım yok. Çukur, yama.  2 senedir su gelecek dediler. O da yok. Mustafa Belur çalışmış olsa şu an benim köyümde yol olur. Ben Eynel Köyün'deyim. Ne yatırım var ne başka bir şey." 

Röportaj : Emine ÇATAL - Mustafa İNAN

Anahtar Kelimeler:
Samsun Canlı Haber
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Yaşar Semiz 2017-11-22 19:43:27

Hemşehrilerimiz yol genişlemelerine nasılda karşı çıktınlarını yol üzerindeki fınık bahçelerini temizleyip fındıkların dallalırını yollara kanallara attıklarını attıkları dalların yolların kanalını tıkadığını yol üzerinde işmakinalarına tarla kazıttırı...Daha Fazlasını Gör
BeğenDaha fazla ifade göster · Yanıtla · 1 dk.