Samsun şehir hastanesinin bedeli kente çok ağır olur

Türk Tabipler Birliği Genel Başkanı Prof. Dr. Raşit Tükel, Samsun'a kurulması planlanan şehir hastanesinde açılacak yatak kadar, kamu hastanelerinin kapatılacağını belirterek, "25 yıl boyunca o hastaneyi kuran şirketlere hasta garantisi altında büyük bedeller ödenecek" dedi

26 Ekim 2017 Perşembe 12:40
banner223


Türk Tabipler Birliği Genel Başkanı Prof. Dr. Raşit Tükel, şehir hastanesinin bedelinin Samsunlulara ağır olacağını söyledi.
Türk Tabipler Birliği Genel Başkanı Prof. Dr. Raşit Tükel ve Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Murat Erkan, Türk-İş'te yapılan konferans öncesinde Samsun Gazetesi ve Samsun Canlı Haber TV'yi ziyaret etti. Tükel, ziyarette yerel medyanın yerinin ayrı olduğunu belirterek, "Yerel Medya'nın ayrı bir önemi var. Yayın hayatında önemli görev gerçekleştiriyorsunuz. Yerelde yaşayan insanların haber ihtiyacını karşıladığı için ben önemli görüyorum. İnternet haberciliği açısından çok güzel bir stüdyo yapılmış" diye konuştu.

CİDDİ MALİYETLER VAR 
Şehir hastaneleriyle ilgili Türk Tabipleri Birliği olarak eleştirileri olduğunu belirten Tükel, "Kamuya çok ciddi maliyet getiriyor. Bu maliyetler hem kira bedelleri, hem hizmet bedelleri olarak şirketlere 25 yıl boyunca yüksek miktarlarda para ödenmek durumunda ayrıca yüzde yetmiş doluluk garantisi veriliyor, bu ayrı bir sıkıntı. Çok büyük hastaneler yapılıyor, halbuki bütün uluslararası araştırmalar, çalışmalar gösteriyor ki; 300-600 arasında hasta yatağına sahip, şehir içinde kolay ulaşılabilen hastaneler her zaman için tercih ediliyor. Daha verimli, daha etkin olarak kabul ediliyor. Halbuki bu hastanelerin hepsini bir arada düşündüğünüzde, bir şehir hastanesi başına düşen yatak sayısı 1400. Bunun 3000'i geçen hastaneler de var. Böyle büyük hastanelerin  sağlık hizmeti vermek açısından dezavantajları var. Şehir dışında olması ulaşmaya ilişkin zorluklar oluşturuyor. Birde ciddi kira ve hizmet bedelleriyle kamu maliyesine ciddi bir yük getiriyor" dedi.


KAMU HASTANELERİ 
KAPATILACAK
Prof. Dr. Tükel, şehir hastanesinin sadece Samsun için değil bütün Türkiye için gerekliliğinin çok tartışılmalı olduğunu belirterek şunları söyledi: "Çünkü şehir hastaneleri, Başbakanlığa bağlı yüksek planlama kurulunun kararıyla açılıyor, sözleşmesi ondan sonra yapılıyor. Ve yüksek kurulunun kararına göre hasta yatağı azaltılarak yani mevcut korunarak şehir hastanesi açılıyor. Ne kadar hasta yatağı ek olarak sağlanıyorsa o kadar hastane kapatılmış oluyor, o kadar yatak azaltılmış oluyor. O yüzden şehrin sağlık hizmetlerine ek bir avantaj getirmiyor. Şöyle bir örnek vereyim size; Ankara'da Etlik ve Bilkent Şehir Hastaneleri açıldığı zaman 12 tane hastane kapanacak. 40 bin yataktan söz ediyoruz. Şu anda Türkiye'de 210 bin yatak var. 40 bin yatak açıldığı zaman, 40 bin yatak da kapatılmış olacak. Bu sağlık hizmetinin yatak sayısını arttırarak, niteliğini arttırmak anlamına gelmiyor. AVM benzeri büyük binalar, hastaların içinde bile hizmete ulaşmakta zorlandığı, büyük bloklar arasındaki geçişlerin oldukça zor olduğu, hizmetlerinin zor verildiği ve masrafı çok olan elektriği, suyu çok geniş alanlara yapıldığı için çok masraflı ve kamunun 25 yıl boyunca borçlandığı binalar. O yüzden bizim kendi tespitlerimiz, mevcut hastanelerin benzerlerini yapılması, mevcut hastanelerin iyileştirilmesi, desteklenmesi daha uygun politika gibi duruyor. En son Adana'da şehir hastanesi açıldı. 3 bin yatak mevcut olacak. Yani yatak sayısı değişmiyor. Aynısı Samsun için de geçerli olacaktır. Ne kadar hasta yatağı yapılıyorsa o kadar hasta yatağı azaltılacak ya da hastane kapanacaktır. Bir de yüzde 70 doluluk garantisi veriliyor. Bu bir sağlık politikası değildir. Hasta garantisi vermektir" dedi.

BİRLEŞİK KRALLIĞI
ÇÖKERTEN SİSTEM
Türk Tabipler Birliği Genel Başkanı Prof. Dr. Raşit Tükel, Türk-iş Eğitim Merkezi'nde şehir hastanelerine ilişkin konferansta da konuştu. Türkel, "Bu konuda bizim çok ciddi eleştirilerimiz var. Birleşik Krallık’tan getirilen bu sistemin, İngiliz Sağlık Sistemini çökerttiğine tanık oluyoruz" dedi. 

Haber : Emine ÇATAL- Emre ÖNCEL

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner227

banner226