Samsun ekonomisinin geleceği bu sektörde!

Eski silah ustalarının cerrahi alet üretimine yönelmesinden 40 yıl sonra tıbbi cihaz ve cerrahi el aletleri sektöründe dünyanın 3. kümelenme merkezi haline Samsun, ülke ekonomisine büyük katkı sağlamaya devam ediyor

Samsun ekonomisinin geleceği bu sektörde!

Eski silah ustalarının cerrahi alet üretimine yönelmesinden 40 yıl sonra tıbbi cihaz ve cerrahi el aletleri sektöründe dünyanın 3. kümelenme merkezi haline Samsun, ülke ekonomisine büyük katkı sağlamaya devam ediyor

08 Ağustos 2017 Salı 10:10

Samsun’da 2011 yılında faaliyete geçen Medikal Sanayi Kümelenme Derneği (MEDİKÜM), bölgede ve ülkedeki tıbbi malzeme üreticileri ve tıbbi malzeme  satıcılarının kümelenmesi için çalışıyor.
 
MEDİKÜM Derneği’nin çalışmaları hakkında Samsun Canlı Haber TV’ye bilgiler veren MEDİKÜM Başkanı Dr. Ahmet Aydemir,  “Samsun’un Türkiye ve dünyada önemli tıbbi malzeme üretim ve satış merkezlerinden biri olma özelliğinin geliştirilerek sürdürülmesi için kurulan MEDİKÜM , tıbbi malzeme üretici ve satıcı işletmeler arasında kümelenme ve işbirliği kültürünün geliştirilmesi, üyeleri arasındaki işbirliğini artırmak ve ortak projeler yürütülmesi için altyapı oluşturmak, amacıyla kuruldu” dedi.

MEDİKÜM'ÜN SAMSUN İÇİN ÖNEMİ
Ülke içeride üretiğinin içeride tükettiği takdirde bu sektör daha ileriye gidecek diyen MEDİKÜM Başkanı Op. Dr. Ahmet Aydemir, “MEDİKÜM Samsun’da yaklaşık 40 civarında tıbbi cihaz üretici firmanın bir araya gelerek oluşturduğu bir dernektir.  Yine 40 yıldır Samsun’da tıbbi cihaz üretimi yapan bir geleneğin bundan sonraki faaliyetlerini,  tanıtımını ve Samsun’a bu anlamda yatırım ortamının iyileştirilmesini amaç edinmiş bir dernektir" diye konuştu.

İMPİLANTLAR, SEDYELER, KUVÖZLER
AMELİYATHANE TERLİKLERİ...
Bölgede medikal alet üretiminin, silah ustalarının tıbbi cihaza yönelimiyle ortaya çıktığına dikkati çeken Ahmet Aydemir, "Başta cerrahi aletlerle başlayan bu üretim şu an da ortopedik impilantlar, gaz sistemleri, işitme cihazları yine sterilizasyon kutuları ve hastanede ameliyathane terlikleri, sedyeler, kuvözler şeklinde birçok dalda devam etmektedir. Buradaki firmalarımızın yaklaşık yüzde 60 ile 80 ihracat yapma durumu vardır. Ürettiğimiz ürünlerin anca yüzde 20 ile 40’ını iç piyasaya verebiliyoruz. Ülkemiz içeride üretileni içeride tükettiği takdirde bu sektör daha ileriye gidecek.  Daha fazla istihdam sağlayacaktır. Bölge bu anlamda daha bilinir hale getirecektir. Bunun için bayağı bir yol kat ettik" dedi.

'SAMSUN BU İŞİ YÜREKTEN İSTİYOR'
Sektörü, şehrin ekonomisini daha fazla canlandıracak bir statüye sokma gayretinde olduklarını söyleyen Ahmet Aydemir, "Ürettiğimiz ürünlerin tek alıcısı Sağlık Bakanlığı’dır. Dolayısıyla hükümetten beklentilerimiz ülke ihtiyaçlarını planlayarak, üreticileri de yönlendirmesi. Bu yolla kamu alım maliyetlerini de aşağı çekmesi hem de firmalarımıza destek vermek suretiyle ithalatın azalması yönünde taleplerimiz var. Bununla ilgili milletvekilimiz Çiğdem Karaaslan’ın çok ciddi gayretleri var. Bakanlarımız ve milletvekillerimizle birlikte yaklaşık 1.5 ay önce Ankara’da bir toplantı yaptık. Samsun artık bu işi yürekten, gönülden istiyor” diye konuştu.

YERLİ ÜRETİME DESTEK!
Hükümetin ciddi anlamda yerli üretime tüm alanlarda destek verdiğini ifade eden Aydemir, “Türkiye’nin ilk Medikal İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Bafra’da kuruldu. Bu bölgede alt yapı çalışmaları sürmekte.  Yakın zamanda yatırıma hazır hale gelecek ama sadece yerle bu işleri sürdürmemiz çok mümkün değil.  Neticede ihtiyacın yurt içinde tüketilmesi önemli. Ülkede üretim varsa yurt dışından ithalat yaparaktan ticari açığı artırmak anlamlı değil. Şu an da hükümetinizin ciddi anlamda yerli üretime tüm alanlarda destek verdiğini görüyoruz. Samsun’a ve Türkiye’ye ciddi katkılar sağlayacak bu sektörün önü açılacaktır” dedi.

'BİR GECEDE SİLAH ÜRETİMİNE GEÇEBİLİRİZ!..'
Medikal sektörle ilgili hükümetten beklentilerinin olduğunu belirten Dr. Aydemir, “Sağlık Bakanınımız Ahmet Demircan, başından beri faaliyetlerimizi biliyor. Bakanlar Kurulu toplantısında da kendisi o zaman Bakan değildi ama hazır bulundu. Dolayısıyla bizi bildiği için isteklerimizi de biliyor. Bizim istediğimiz ülke ihtiyaçlarının içeriden temin edilmesi. Buna yönelik kanuni düzenlemelerin Bakanlar Kurulu kararıyla çıkarılması. Bu tip uygulamalar savunma sanayisinde geçmişte yapıldı. Savunma Sanayi bu sayede ülke üretiminin yüzde 65-70’ine kadar üretim yapmaya başladı. Bizim sektörümüz savunma sanayisine benzer bir sektördür. Biz bir gecede ham madde ve tasarımlarımızı değiştirerek bu makinalarla silah üretimine geçebiliriz" diye konuştu.

'YURT DIŞI BAĞIMLILIMIZ AZALMALI...'
Savunma Sanayisi'nin kritik önemine değinen Ahmet Aydemir, "Kritiktir çünkü içinde bulunduğumuz coğrafyadaki dış hadiseleri her gün izleyebiliyoruz.  Suriye’nin durumu ortada. Irak ve Libya’da aynı şekilde. Küresel güçler Türkiye’nin üzerinde bir takım oyunlar oynamaya çalışıyorlar. Dolayısıyla yurt dışına bağımlılığımız ne kadar azalırsa bize yapılacak yaptırılacak ambargolara karşı gücümüz ve yaptırımımız o kadar sert olacaktır. Bu açıdan beklentimiz bütün sanayi kuruluşları dahil olmak üzere devletin ihtiyaçlarını içeriden karşılaması, devletle oturup planlar yapılması, planlamalar neticesinde neleri üretebileceğimizi devletin de gözleyip kanaat getirmesi, eksikleri iç piyasadan tedarik etmesi… Bu işletmelerimizi büyüteceği gibi yeni yatırım da getirecektir. Eş zamanlı olarak ihracat gelirleri de artacaktır. Dolayısıyla cari açık artacaktır. Stratejik bir sektördür. Yani savunma sanayisine de destek verebilecek bir sektördür. Dolayısıyla muhafaza edilmesi, desteklenmesi gereken bir sektördür” dedi.

'BU MİLLİ BİR MESELEDİR...'
Devlet desteği olmadan küresel olunmayacağını ifade eden Aydemir, “Biz birçok toplantıda dile getiriyoruz. Bizler gelip geçiciyiz ama bu firmalar devletimiz var olduğu müddetçe yaşaması gerekir. Dolayısıyla devletin bu firmalar içinde yer almasını da talep ediyoruz. Devletimizin tüm özel sektörü koruyucu, kollayıcı gerekirse içinde yer alacağı mekanizmaları geliştirmesi lazım. Ülkemizin kendi sanayileşme modelini ortaya koyması lazım. Hiçbir firma devlet desteği olmadan küresel olamaz. Bu bir şahsi mesele değil, bu bir milli meseledir” ifadelerini kullandı.

'KAMU POLİTİKASI HALİNE GETİRİLMELİ'
MEDİKÜM’ün 6 yıldır epeyce bir yol kat ettiğini belirten Aydemir,“Bütün şehir, bürokratı, sanayicisi, sivil toplum örgütleri, belediyeler artık bu işi sahiplenmiş durumda. Dolayısıyla kısa vadede hedeflediğimiz sonuçlara varmamız hem bölge hem ülke menfaatinedir. Şurası aşikar ki; bedel ödemeden ne Alman’ın ne Amerikalının ne de Çini’nin malını kullanamazsınız. Bizim üretken bir toplum haline gelmemiz lazım üretmek için gerekli sebeplerin oluşması lazım. Üretim ancak talep varsa yapılacak bir hadisedir. Devletin artık bunu kamu politikası haline getirmesi lazım. Bütün bunlar toplumsal suç oranlarını da azaltacaktır. Çünkü insanlar boşluktan enerjilerini negatif işlere harcıyorlar. Eğitim de çok önemli tabi. Eğitimle alakalı olarak Tekkeköy İlçesi'nde Tıbbi Cihaz Teknolojileri Anadolu Meslek Lisesi kuruldu. Bunu çok önemsiyoruz” dedi.

Haber: Mine ŞEN – Onur Erol

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.