Canlı Yayın
Kapat

Samsun'da 'Başarı'ya odaklanmış bir eğitim kurumu Final Okulları!

‘Hem yaşam hem sınav başarısı için’ sloganıyla yola çıkan Final Okulları, Samsun'da 2007 yılında başladığı eğitim öğretim yolculuğuna ilkokul, ortaokul ve 2 lisesiyle devam ediyor

Samsun'da 'Başarı'ya odaklanmış bir eğitim kurumu Final Okulları!

‘Hem yaşam hem sınav başarısı için’ sloganıyla yola çıkan Final Okulları, Samsun'da 2007 yılında başladığı eğitim öğretim yolculuğuna ilkokul, ortaokul ve 2 lisesiyle devam ediyor

24 Ağustos 2017 Perşembe 10:04

Demokratik, çağdaş, bilimsel, laik ve karma bir eğitim özelliği taşıyan Final Okulları, Türk Milli Eğitim Sistemi’nin amaçları doğrultusunda, içinde bulunduğu toplumun refah ve mutluluğunu artırmak, milli birlik ve bütünlük içinde iktisadi, sosyal ve kültürel kalkınmayı desteklemek, hızlandırmak ve Türkiye’yi çağdaş uygarlığın yapıcı, yaratıcı ve seçkin bir ortağı yapmak amacıyla çıktığı yolculuğunu sürdürüyor.

HER ALANDA EN İYİSİ!..
2000 yılında Final Dergisi Dershanesi ile başlayan serüvenin 2007 yılında da Final Okulları olarak devam ettiğini belirten Final Okulları Kurucusu ve Genel Müdürü Cengiz Karaca, “Final Markası 1979 yılında Türk Milli Eğitimine, Türkiye’nin gençlerine çocuklarına hizmet etmek amacıyla kurulmuş bir kurum. Geçmişte bu işler dershanelerle başladı, yayınlarla, dergilerle devam eti. Ondan sonra da bir okullaşma süreci başladı. Öğrencilerimizi her alanda en iyisi yapmaya gayret eden bir anlayışa sahibiz. Tabi her öğrencinin kapasitesi farklıdır.  Gelen her öğrenciyi doktor, mühendis yapamazsınız. Her öğrencinin zirvesi farklıdır. Önemli olan kendi zirvesine çıkarabilmektir. Final olarak buna gayret ediyoruz. Bu anlamda Türkiye’nin deneyimli eğitimcileriyle çalışıyoruz. Bu kampüsün içerisinde ilkokul, ortaokul, anadolu lisesi ve fen lisesi olmak üzere 4 tane okul var. Toplan 970 kapasitemiz var. Şu anda bu kapasite yüzde 98-99 oranında doldu” dedi.

TÜRKİYE’NİN SAYILI OKULLARINDAN
Final Okulları olarak 10 eğitim öğretim sezonunu geride bıraktıklarınu belirten Karaca, “Bu anlamda Samsun’un en eski en tecrübeli okullarından bir tanesiyiz. Final Okulları olarak bizim sloganımız ‘hem yaşam başarısı, hem sınav başarısı’ydı. Dershanecilik geleneğinden geldiğimiz için sınav başarısı bizim en iyi bildiğimiz iş. Önemli olan yaşam başarısı dedik. Bu anlamda birçok çalışmamız oldu. Robot kulübümüz Türkiye’yi uluslararası alanda temsil etti. Öğrencilerimizi Güney Afrika Cumhuriyeti’ne gitti. Sportif anlamda okulumuzun açık kapalı birçok alanı var. 2 tane spor salonumuz, açık basketbol sahamız var. Basketbol alanında oldukça iddialıyız. 2 defa il birinciliği alıp Samsun’u Türkiye şampiyonasında temsil ettik. Okulumuzun bir diğer özelliği ise bina dışında 10 dönüm yeşil alanımız var. Sebze meyve bahçesi, hayvanat bahçesi, onun dışında çocukların gezip eğlenebileceği açık alanlar mevcut. Bu yanıyla da Türkiye’nin sayılı birkaç okulundan biriyiz. Şu an okullara baktığınızda beton yığınından başka bir şey değildir. Beton yığınında büyüyen çocuklar için bunun çok önemli olduğunu düşünüyorum. Resim sergilerimiz, öğrencileri, veliyi, öğretmeni eğitme noktasında getirdiğimiz uzmanlar da okulda yaptığımız aktiviteler arasında sayılabilir” diye konuştu.

GÜÇLÜ ÖĞRETMEN KADROSU...
Final Okulları’nın Türkiye’de geldiği noktanın tamamen öğretmenlerimizin eseri olduğunu ifade eden Cengiz  Karaca, şöyle devam etti: 

"Öğrenci veya veli, bir okulu tercih ederken öğretmen kadrosunu, rehberlik hizmetlerini, dil eğitimini fiziki şartları ve okulun marka değerini göz önünde bulundurmalı. Final Okulları, tanınan ve bilinen bir marka. Dolayısıyla bu bir güven unsurudur diye düşünüyorum. Çünkü yerel düzeyde yapılacak eksiklikleri, hataları giderecek merkezi olan bir okuluz. Biz Final olarak şu anlayıştayız; çok güzel bir marka isminiz, fiziki alanlarınız olabilir ama iyi bir öğretmen kadronuz yoksa bunların hiçbirinin bir anlamı yoktur. Öğretmenlerimiz bizim için çok önemlidir. Final Okulları’nın bugün Türkiye’de geldiği nokta tamamen öğretmenlerimizin eseridir. Çok güçlü bir öğretmen kadromuz var. 100’ün üzerinde öğretmenle çalışıyoruz.  Öğretmen başarılıysa, iyiyse, uyumluysa, fedakarsa kurum ileri gider. Başarısız olan, batan eğitim kurumlarını araştırırsanız öğretmenini dışlayan, değer vermeyen, maddi manevi öğretmenden kısan kurumlardır. Velilerin çocuklarını özel okullara gönderirken arzu ettikleri şeylerden biri de çocuklarının bir yabancı dil öğrenmesi. Belki bazı velilerin 1’inci önceliği bile olabiliyor. Dil eğitiminin öneminin farkındayız.  Öğrencilerin burada İngilizceyi anadili gibi konuşmasını hedefliyoruz. 2’nci yabancı dil olarak da Almanca var. Almancayı da derdini anlatacak kadar öğrensin istiyoruz."

SINAV BAŞARILARI!
Bu yıl hem liseye geçiş sınavında hem de üniversiteye geçiş sınavında çok büyük başarılar elde ettiklerini belirten Karaca, “TEOG’da 3 öğrencimiz hem 1 hem de 2’nci sınavda tam yaptı. Tüm Samsun’da 5 tane böyle tam yapan öğrenci var. 3’ü biz de.  19 öğrencimiz 2’nci sınavda tam yaptı. Üniversite sınavında ise 110 tane mezun öğrencimiz üniversiteye yerleşti. Bunların 24 tanesi tıp fakültesi. Bunların içinde Koç Üniversitesi’ni tam burslu olarak kazanan öğrencimiz var. 4 tanesi de devlet okullarında en yüksek puanlı olan Hacettepe Üniversitesi’ni kazandı. Bunun gibi Türkiye’nin saygın üniversitelerine giden birçok öğrencimiz var. Bu da başlı başına bir rekor diye düşünüyorum. Önümüzdeki yıllarda da aynı başarımızı artırarak devam edeceğiz” dedi.

Röportaj: Mine ŞEN - Emine ÇATAL

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.