Samsun Aile Hekimleri Derneği Başkanı: ‘Yasa Çıkmalı’

Samsun Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Orhan Aydoğdu “Kendisine şifa dağıtmaya çalışan insana karşı uygulanan şiddet hiçbir şekilde kabul edilebilir değil. Sağlıkta şiddetle ilgili yasa çıkmalı” dedi

Samsun Aile Hekimleri Derneği Başkanı: ‘Yasa Çıkmalı’

Samsun Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Orhan Aydoğdu “Kendisine şifa dağıtmaya çalışan insana karşı uygulanan şiddet hiçbir şekilde kabul edilebilir değil. Sağlıkta şiddetle ilgili yasa çıkmalı” dedi

14 Kasım 2017 Salı 16:26

Samsun Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Orhan Aydoğdu, EXE Medya Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bozkurt’un hazırlayıp sunduğu Uyan Samsun programına konuk oldu. Aydoğdu, Aile Hekimlerinin sorunları ve sağlıkta yaşanan şiddet ile ilgili açıklamalarda bulundu.

YASA ÇIKMALI!
Aile Hekimlerinin Türkiye’nin sağlık sistemi açısından oldukça önemli olduğunu belirten Aydoğdu,“Ülkenin çok temel sağlık sorunları olan tansiyon ve şeker hastalığı gibi hastalıkların tanısını koyabilecek, tedavisini verebilecek hekimlerdir. Vatandaşlarımızın bu anlamda aile hekimlerini daha çok ilaç yazdırmak, ya da birtakım idari işlemler için kullanıyor olması aslında çok doğru değil. Aile hekimlerini güçlendirmemiz gerek. Sağlıkta şiddeti son günlerde sıkça medyada sıkça duyuyoruz. Gerçekten bizim şevkimizi ve motivasyonumuzu kıran, bizim verdiğimiz hizmeti geriye götüren çok ciddi bir problem. 2013 yılında Ankara’da yapılan bir çalışma var. 1 yıl içinde Türkiye’deki sağlık merkezlerinde 10 binden fazla adli olay olmuş. Bunların çoğu fiziksel şiddet. Sözlü şiddeti işin içine katarsak yüz binlerce kez bu muameleye maruz kalıyor. Bunu kimse hak etmiyor. Bununla ilgili bizim bağlı bulunduğumuz Aile Hekimleri Federasyonunun birtakım çözüm önerileri var. Temel olarak burada bizim gittiğimiz nokta sağlıkta şiddetle ilgili bir yasanın çıkması. Bu yasa mevcut Türk ceza kanununda olan şiddetle ilgili yaptırımların katlamalı olarak ceza verilmesini istiyoruz. Kendisine şifa dağıtmaya çalışan insana karşı uygulanan şiddet hiçbir şekilde kabul edilebilir değil. Onun için bizim sağlık okuryazarlığını artırmamız gerekiyor” dedi.

YILLIK 10 BİN HASTA 
2016 yılında Aile Hekimlerine 220 milyon başvuru olduğunu ifade eden Aydoğdu, “Türkiye’de 23 bin civarında aile hekimi var. Aile hekimi başına düşen poliklinik sayısı 1 yılda yaklaşık 10 bin. Avrupa ülkelerine oranlarsak oradaki arkadaşlarımız bizden 6 kat daha az hasta bakıyor. Onlar yıllık bin 500 civarı hasta bakarken biz yıllık 10 bin hasta bakıyoruz. Vatandaş bizde istiyor ki ilacını yazalım, raporunu verelim ama Sağlık Bakanlığı’nın bizden istediği şey çok daha farklı. Biz muayene, aşı, gebe tespiti, izlem, 15-49 yaş arası kadın nüfusumuza yönelik birtakım takipler, kanser taramaları, görme taramaları, yeni doğan çocuklarda kalça çıkığı taraması gibi birçok işlem yapıyoruz. Bütün bu işleri dört dörtlük yaptığımızı söylersek çok doğru bir yaklaşım olmaz ama tabi ki dört dörtlük yapılması gerekir” diye konuştu.

HASTANELERDEKİ YIĞILMALAR ÖNLENEBİLİR
Aile Hekimlerinin kişiyi bir bütün olarak değerlendirdiğini belirten Aydoğdu, “Sağlık hizmeti verirken aile sağlığı merkezlerini, laboratuvar, görüntüleme hizmetlerini güçlendirebilirsek vatandaşın daha çok aile hekimlerini tercih etmesini sağlayabilirsek, acil olmayan poliklinikte halledilebilecek sağlık problemleri için bizi tercih etmelerini sağlayabilirsek hastanelerde yığılmalar da büyük ölçüde önlenecektir. Vatandaşlar bize her şey için gelebilirler. Ondan sonra nereye gitmeleri gerektiğini çözelim. Aile Hekimleri kişiyi bir bütün olarak değerlendirir. Bu nedenle ben bir göz uzmanı kadar anlamasam da gözünde de bakarım, bir kulak burun boğazcı kadar anlamasam d kulağına da bakarım. Ama siz bir göz doktoruna gidip kalbinizi dinletemezsiniz. Aile Hekimlerinin sayısının artırılması lazım. Bizim şu an da kişi başına düşen 3 bin 500 hastamız var. Gelişmiş ülkelerde bu sayı yaklaşık bin 500 civarında. Sayı buraya indiğinde ve poliklinik sayısı azaldığında zaten bizim kişi başına ayırdığımız zaman miktarı da artacak. Bizim de hekimler olarak hizmet içi eğitimlerle kendimizi güçlendirmemiz lazım” dedi. 

Haber: Mine ŞEN
 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.