Mustafa Demir, ilk kez Samsun Canlı Haber'e açıkladı! 'Raylı Sistem' yeraltına alınacak

Samsun Medya Grubu’na bağlı Samsun Canlı Haber TV’de yayımlanan ‘Mart 2019 Seçime Doğru’ programının konuğu olan AK Parti Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Demir, özel açıklamalarda bulundu. Samsun’da yapacağı projelerden bahseden Demir, “Raylı sistemi Atakum’da yeraltına alacağız. O bulvarı da yeniden inşa edeceğiz” dedi

Mustafa Demir, ilk kez Samsun Canlı Haber'e açıkladı! 'Raylı Sistem' yeraltına alınacak

Samsun Medya Grubu’na bağlı Samsun Canlı Haber TV’de yayımlanan ‘Mart 2019 Seçime Doğru’ programının konuğu olan AK Parti Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Demir, özel açıklamalarda bulundu. Samsun’da yapacağı projelerden bahseden Demir, “Raylı sistemi Atakum’da yeraltına alacağız. O bulvarı da yeniden inşa edeceğiz” dedi

04 Şubat 2019 Pazartesi 21:53
Mustafa Demir, ilk kez Samsun Canlı Haber'e açıkladı!  'Raylı Sistem' yeraltına alınacak
banner223

AK Parti Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Demir, Samsun Medya Grubu’na bağlı Samsun Canlı Haber TV’de yayımlanan ‘Mart 2019 Seçime Doğru’ programının konuğu olarak projeleri ile ilgili ilk kez özel açıklamalarda bulundu. 

CANLI YAYIN KONUĞU

Mustafa Demir, Samsun Canlı Haber TV Genel Yayın Yönetmeni Mahmut Erdoğan'ın yönettiği programda, Samsun Medya Grubu Yayın Kurulu Başkanı Necdet Uzun, Samsun Medya Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Erdal Bozkurt ve ORA Araştırma Şirketi Genel Koordinatörü Barış İpek'in sorularını yanıtlayıp projelerinden bahsetti.

RAYLI SİSTEM YERALTINA 

Atakum İlçesi'ndeki tramvay projesi ile ilgili açıklama yapan Demir, tramvayı yer altına alacaklarını belirterek, “Bunu ilk kez açıklıyorum. Atakum’da raylı sistemin geçtiği güzergah 60 metrelik bulvar. Dikey yollarda sorun var ve 2 yıl sonra daha da sorun olacak. Raylı sistemin olduğu gibi yeraltına alacağız. Üstünü bulvar olarak yeniden inşa edeceğiz. Türkiye’de eşi benzeri olmayan bir bulvar yapacağız. Üniversiteyi de Taflan tarafına doğru tünelle geçeceğiz. Havaalanına da raylı sistemi uzatacağız” dedi.
 

3 TÜNEL VE VİYADÜK 

Doğu ve batı çevre yolları projelerinin olduğunu da ifade eden Demir, Ankara yolu üzerinden Canik İlçe sırtlarına doğru yeni bir yol yapacaklarını ve güzergahta 3 tünel ile 7 kilometrelik viyadük olacağını söyledi. Demir, “Belediyeevleri'ndeki viyadük projesi ile ilgili o şehir içi yol çalışması transit geçiş yolu değil. Kamulaştırma olduğu için bu da yüksek miktar tutuyor. Bakanlık buna girmiyor. Seçimlerden sonra imar planı yaparak batı çevre yolunu ile ilgili çalışma başlatacağız. Doğu çevre yolu ile ilgili çalışmalar Ankara yolundan Canik ilçesi arkasına 3 tünel ve 7 kilometrelik viyadük olacak. O yol transit yol, şehir içi yol değil. Direkt geçecek olanı doğu Karadeniz’e aktaran bir yok. Samsun’da Tekkeköy istikametine giden yolda o yapıyı kaldıralım sonra ne olacak. Yapılmamış olsaydı Tekkeköy tarafına kimse 1 saatten önce gidemez ve dönemezdi. 80 milyon TL ödenekle yaptırdık. Dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım bey ‘yapmayalım tepki olur’ dedi. Ben de ‘yapalım yoksa o yoldan geçilmez’ dedim. Biz bunları yaşadık. ‘Anlaşabiliriz’ dedim. 80 milyonun 40 milyonu Bafra 40’ını da Kavak yolu için gönderirseniz anlaşırız’ dedim. Dağıttık ve yollar bitti. Para aktarılınca projeyi büyüttük ve havaalanı yolunu da dahil ettik ve 200 milyon TL’nin üzerindeki yatırımı Samsun’a kazandırdık.  O yapıyı yapmadan o trafiği sağlamak mümkün değil. O yol da bize yetmeyecek, güzergah tespitini ben yaptırmıştım. Alt yoldan OSB’nin altından gidecek ve havaalanına giden bir yol daha yapacağız” diye konuştu.


YENİ MERKEZ OSB PROJESİ

Samsun’a yeni bir merkez Organize Sanayi Bölgesi (OSB) kazandıracaklarını söyleyen Mustafa Demir, “Samsun bugün kamu yatırımlarında AK Parti’de en fazla yatırım alan bir kent. Yerel yönetimlerde de Yusuf Ziya Yılmaz’ın AK Parti çatısı altında yaptığı çalışmalar büyük bir ivme kazandırdı. Samsun kuzeyin merkezinde, insan kaynaklarında avantajlı bir şehir. Geleceğe bakış açıları refah beklentileri olan ve göç alan bir kent. İhracatta, bilgi teknolojilerinde, hayvansal üreticilikle bölgenin lokomotifliğini üstlenerek bölgenin başkenti. Merkez OSB’nin olduğu alan bin 500 dönüm. Bu alanla bu şehri kalkındıramazsınız. Yatırımcıların güç alacağı yerler yerel yönetimlerdir. Beklemekte olan çok ciddi yatırımlar var ve hayata geçirilemiyor. 3 bin 5oo dönümlük yeni OSB yapacağız. Geçmiş 40 yılda yapılan OSB’nin çok çok üstünde. Planlama yapıp tahsisse başladığımızda 2,5 yılda bitecek. 3 bin 500 dönüm yerele büyük bir sanayi alanı olacak. Ekonomisine bir bakmak lazım. Sabit yatırımlara bakmak lazım. İstihdamın oluşturacak olduğu Samsun’a sağlayacağı katma değere bakmak lazım. 40 yılda ekonomik alanda bugünkü Samsun 5 yılda 2 kat olacak. 80 yılda olacak iş 5 yılda gerçekleşecek. Bunun vakti geldi ve geçiyor. Bu büyük bir heyecan yaratıyor” şeklinde konuştu.

KENEVİR VE OVA YATIRIMLARI
Kenevir üretimi ve ova yatırımlarından da bahseden Demir, “Özellikle Bafra, Çarşamba, Vezirköprü ve Terme ovamız var. Vezirköprü büyük bir ova ve kaliteli toprakları var. Cumhurbaşkanımız kenevirin üretilmesinde Vezirköprü pilot bölge dedi. Kenevir üretimini sadece geliştirerek buna dayalı sanayi yapabilirsek çok iyi işler olur. Sanayi, yalıtım ve inşaat sanayide kullanılabilecek bir ürün. Tohum atıyorsunuz toprak fışkırıyor. Çarşamba OSB’nin imzası çıktı kesinleşti. Vezirköprü’de yeni bir tane daha kurulacak. Terme’ye de OSB yapacağız. Bafra’da ise mevcut OSB’ye ek yapacağız. Bunlarla sadece Samsun’un merkezi istihdam alanı değil diğer ilçeleri de kalkındıracağız. Bu Samsun ve tüm ilçeleri için çok önemli. Marka ilçeleri oluşturmayı planlıyoruz. Benim mesleğim mimarlık, bunu Türkiye’de ilk biz hayata geçireceğiz. Samsun, hem ülke hem de uluslararası alanda iyi bir yerde olacak. Baktığımızda birçok yönüyle tarımsal üretimde, sanayide, ticarette, turizmde, kültür konularında ön planda olacak. Sağlık ve spor kenti olarak Samsun çok önemli bir kent. Samsun bu konuda enfes bir duruma sahiptir. Önümüzdeki 5 yılda inşallah daha da iyiyi yaşatacağız” Dedi.

9 REFERANDUM YAPILACAK
Samsun’da Çiftlik Caddesi’nin trafiğe açılması ve Anakent İş Merkezi’nin yıkılması gibi bazı projelerle ilgili referandum yapacaklarını söyleyen Mustafa Demir, “Vatandaşın ayağına gidecek bir belediye hizmeti yapacağız. 5 yıl içerisinde 9 referandum yapmayı düşünüyoruz. Mesela Anakent iş merkezini yıkım kararı, yapılacak olan projeyi yani otoparkı yapalım mı diye halkımıza soracağız. Gönül belediyeciliği kavramında vatandaşı mağdur etmeyeceğiz. Mülkiyet sahipleri görüşüp bedeli neyse vereceğiz ikna edeceğiz ve mağdur etmeyeceğiz. 9 referanduma gideceğiz. Çiftliği trafiğe açmayı planlıyoruz. Yolun açılmasını esnaf istiyor ama halka da sormak lazım.  Samsun Çiftlik caddesi olmadan olmaz. Mecidiye'yi daha etkin ve daha iyi konuma taşıyamadan biz Samsun’u ihya edemeyiz. Samsun demek Çiftlik, Saathane, eski Fuar, Mecidiye caddesi demek. Biz buraları işleyerek dokuları geri kazandıracağız. Seçimlerden sonra referandumu ilan edeceğiz. Fuar alanı ile ilgili hangi projeyi uygulamayı halkımıza soracağız” diye konuştu.

GÖREV YAPMAYANI ADAY GÖSTERMEZLER

Bakanlığı ve milletvekilliği döneminde yaptıklarını da anlatan Mustafa Demir, şunları söyledi: 

“Ben adaylığım açıklandığında 'ne yapacak' sözü akıllara geldi. Samsun’da kamu yatırımlarında eksik ne onu söylesinler? Samsun daha önce çok geriydi. Duble yol var mıydı? Samsun en önce bitiren kenttir. Nasıl oldu bu? Barajlar şehir geçişleri, doğalgazı kim getirdi? Adliye sarayları örnektir. Bunu ifade edenler bizim çok iyi performans gösterdiğimizi biliyorlar. Herkes tapu müdürlüğüne gidiyor. Bahşiş vardı? Biz öyle bir engellemelere rağmen öyle bir sistem kurduk. Dünyanın en gelişmiş sistemini kurduk. Bu dünyanın hiçbir yerinde yok. Karayolu yolcu taşıma kanunu, cep telefonlarındaki faturalar geniş bant interneti kullanıyoruz. Böyle bir ucuz kullanım başka bit ülke yok. Kanunla biz bunu geliştirdik. AK Parti dünyanın en sistemli, en güçlü siyasi bir partisi. Görev yapmayan bir insanı Türkiye’nin en önemli kentlerinden Samsun’da aday göstermezler” diye konuştu.

Haber:Hakan AKGÜN

Son Güncelleme: 05.02.2019 09:14
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner227

banner226