Canlı Yayın
Kapat

'İmam Hatip'lere artık engel yok'

SAMİMDER Başkanı Mehmet İrfan Yetik, “İmam Hatiplerin önünde artık hiçbir engel yok. Gerek polis okulları olsun gerek askeri liseler olsun bütün okullara imam hatip öğrencilerimiz gidebiliyor” dedi

'İmam Hatip'lere artık engel yok'

SAMİMDER Başkanı Mehmet İrfan Yetik, “İmam Hatiplerin önünde artık hiçbir engel yok. Gerek polis okulları olsun gerek askeri liseler olsun bütün okullara imam hatip öğrencilerimiz gidebiliyor” dedi

23 Eylül 2017 Cumartesi 10:59

EXE Medya Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bozkurt’un hazırlayıp sunduğu Samsun Canlı Haber TV’deki Uyan Samsun programına katılan Samsun İmam Hatipliler Mezunlar ve Mensuplar Derneği (SAMİMDER) ve ÖNDER İmam Hatipliler Derneği Samsun Şubesi Başkanı Mehmet İrfan Yetik, imam hatip okullarıyla ilgili merak edilenleri anlattı.

‘MİLLET İMAM HATİPLERE SAHİP ÇIKTI!’
İmam Hatiplerin kuruluş sürecinden bahseden SAMİMDER Başkanı Mehmet İrfan Yetik, “İmam Hatip deyince orta ve lise bölümleri olan, normal müfredata ek dini eğitim veren mesleğe ve üniversiteye hazırlayan okullar aklımıza gelmeli. Milli eğitim kurumları tarafından denetlenen resmi bir kurumdur. Tevhid-i Tedrisat Kanunu ile birlikte medreseler kapatıldı ve dini alanda bir ihtiyaç doğdu. 1924 yılında İmam Hatip Mektepleri adı altında 29 tane mektep kuruldu. Fakat bu okullar dini eğitimden çok yabancı dil ve diğer bilimlerin eğitimini vermekteydi. Dolayısıyla halk bunlara rağbet göstermedi ve bu sayı 2’ye düştü. 1930 yılında öğrenci yetersizliğinden kapatıldı. 1950 yılında 7 tane İmam Hatip Ortaokulu açıldı. Milletin beklediği okullar aslında bu okullardı Millet bunlara sahip çıktı. Cenazeleri kaldıracak ve namaz kıldıracak imam bulunamadığı için kuruldu bu okullar. Milletin sahiplenmesiyle de büyüdü” dedi.

‘HER YER İMAM HATİP, ALGISI BOŞ!’
Toplumda oluşturulan her yer İmam Hatip algısının çok boş olduğunu ifade eden Yetik, “Samsun genelinde 46 İmam Hatip Ortaokulu 25 İmam Hatip Lisesi bulunmaktadır. Bu oran lise ve ortaokullarda yüzde 20 civarında. Toplumda oluşturulmaya çalışılan her taraf imam hatip oluyor algısıyla bu oran bağdaşmamaktadır. 80 oranına karşı yüzde 20… Örneğin Atakum İlçesi’nde 12 liseden sadece 2 tanesi İmam Hatip Lisesi ve 30 Ortaokuldan 3 tanesi İmam Hatip ortaokulu, İlkadım İlçesi’nde 23 ortaokuldan 6 tanesi İmam Hatip ortaokulu, 24 liseden sadece 4 tanesi İmam Hatip Lisesi, Canik İlçesi’nde 22 ortaokuldan 5 tanesi İmam Hatip ortaokulu, 6 liseden sadece 1 tanesi İmam Hatip Lisesi, İlkadım İlçesi’nde 18 ortaokuldan 2 tanesi İmam Hatip ortaokulu,8 liseden sadece 2 tanesi İmam Hatip Lisesi. 28 Şubat’ta biliyorsunuz ki İmam Hatiplerin önü kesildi. 3 tane temel problem oldu orada. Düşük kat sayısı uygulandı, başörtü yasağı getirildi, imam hatiplerin ortaokulları kapatıldı. Dolayısıyla bu yasaklar Cumhurbaşkanımızın girişimiyle kaldırıldı. Talep olmaya başladı ve bu talepler doğrultusunda okullar açıldı. Herkes istediği okula gitsin fakat çocuğunu İmam Hatip’e göndermek isteyen veliye kimse engel olmasın” diye konuştu.

LİSE MEZUNU DA MEMUR OLABİLİYOR
Halka ve hakka hizmet eden nesiller yetiştirmeye çaba gösterdiklerini belirten Yetik “Normal ortaokulda 35 saat ders var, imam hatipte 36 saat ders var. Sadece farklı olarak Kuran-ı Kerim ve Arapça dersi görüyorlar. Dolayısıyla çok farklı dersler görmüyorlar. İlimizde proje okulları da açıldı. Fen lisesi ve Sosyal Bilimler Lisesi ayarında iki tane proje okulumuz var. İmam hatiplerin bir artısı da lise mezunu olup memur olma şansı var. İmam Hatiplerin önünde artık hiçbir engel yok. Gerek polis okulları olsun gerek askeri liseler olsun bütün okullara imam hatip öğrencilerimiz gidebiliyor. Erbakan Hocamızın bir sözü var ‘Bir ülkenin asıl gücü tankı, tüfeği, topu değil imanlı gençlidir.’ Biz bunu 15 Temmuz’da da gördük. Dini ve bilimsel eğitimle vatanını ve milletini seven halka ve hakka hizmet eden nesiller yetiştirmeye çaba sarf ediyoruz” dedi.

KAMU YARARINA KURULAN BİR DERNEK
Denek faaliyetlerinden bahseden Yetik “SAMİMDER 2000 yılında kuruldu. 12 kişilik bir yönetim kurulumuz var. Aynı zamanda Önder İmam Hatipler Derneği Türkiye çapında çatı bir kuruluş. 1951 yılında İmam hatip ortaokulları kurulduğu zaman İstanbul’daki ilk mezunlar 1958 yılında mezun derneği olarak kurdular. Kamu yararına çalışan bir dernek. Biz dernek olarak okullarımızda okuyan öğrencilerin kültürel ve sportif gelişimleri için konferans ve paneller düzenliyoruz. Bu kapsamda Gençlik ve Spor Bakanlığımız tarafından kabul edilen ‘Biz Kardeşiz’ diye bir projemiz var. Öğrencilerimizi Bosna Hersek’e götürüp oradaki kardeşlerimizle birlikte Çanakkale’de bir program yapacağız. Köklerimize dönüş yapıp onları ata topraklarıyla buluşturacağız. Öğretmenlerimizin mesleki gelişimleri için de programlar düzenliyoruz” şeklinde konuştu.

Mine ŞEN

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.