İlkadım Eğitim'de büyük değişim ve dönüşüm

İlkadım İlçe Milli Eğitim Müdürü Davut Numanoğlu, 'tam gün' eğitim, etüt merkezlerinin yerine açılacak kurslar ve merkezden taşınacak okullarla ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu

İlkadım Eğitim'de büyük değişim ve dönüşüm

İlkadım İlçe Milli Eğitim Müdürü Davut Numanoğlu, 'tam gün' eğitim, etüt merkezlerinin yerine açılacak kurslar ve merkezden taşınacak okullarla ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu

11 Ağustos 2017 Cuma 10:22

Samsun İlkadım İlçe Milli Eğitim Müdürü Davut Numanoğlu, 2017-2018 eğitim öğretim yılında İlkadım İlçesi'nde  yaşanması muhtemel değişiklikler konusunda Samsun Canlı Haber TV ve Samsun Gazetesi'ne önemli açıklamalarda bulundu. Davut Numanoğlu, "İlkadım ilçemizde eğitim öğretim faaliyetleriyle ilgili çalışmalar 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılına hazırlık noktasında tüm hızıyla devam etmektedir" dedi.

ETÜT MERKEZLERİ NE OLDU?
Öğrencilerin geleceğe hazırlanmasında, bir üst öğrenim kurumlarına yerleşmesinde okulların yanısıra özel öğretim kursları ve etüt merkezlerinin 'destekleyici' unsurlar olarak önemli görevler üstlendiğine dikkati çeken Davut Numanoğlu, "687 sayılı KHK ile etüt merkezlerinin 1 Temmuz 2017 tarihi itibariyle faaliyetlerine son verildi. Bakanlığımızın talimatıyla ilçemizde 16 etüt merkezinin dönüşümü için 29 Temmuz'a kadar etüt merkezlerimize süre verildi. Etüt merkezleri farklı ad altında eğitim kurumlarına dönüştü. 16 etüt merkezinden 2'si kendi isteğiyle faaliyetlerini sonlandırdı. Diğer etüt merkezlerimiz ise Milli Eğitim Bakanlığı'nın çatısı altında kişisel gelişim kursu, anaokulu, yabancı dil kursu gibi değişik eğitim kurumlarına dönüştürüldü. 8 etüt merkezinin de dönüşüm işlemleri devam ediyor" açıklamasında bulundu.

ÜCRETSİZ DESTEKLEME VE YETİŞTİRME KURSLARI
Davut Numanoğlu, dersane ve etüt merkezlerinin kapatılmasıyla birlikte öğrencilerin mağduriyet yaşamaması için Milli Eğitim Bakanlığı'nın öğrencilere daha iyi eğitim ve öğretim verebilmek adına başlattığı Ücretsiz Destekleme ve Yetiştirme Kursları hakkında şu bilgileri verdi:
 
"Bakanlığımız, öğrencilerimizin hazırlığı noktasında bu alandaki boşluğu doldurmaya yönelik hareketle 3 yıldır okullarımızda, Destekleme ve Yetiştirme Kursları şeklinde öğrencilerimize kaliteli bir eğitim ortamı sunmaya çalışıyor. Bu yıl da Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğümüz koordinesinde yürütülen bu kurslarda toplamda 40 okulda 176 öğretmenle birlikte, ortaokullarda TEOG hazırlıklarında ve liselerde YGS ve LYS hazırlıklarında öğrencilerimiz için destekleme yaz kurslarımızı açtık. 3024 öğrencimiz bu kurslarda şu anda eğitim-öğretim faaliyetlerine devam ediyor ve yıl boyunca da devam edecek. Destekleme ve Yetiştirme Kursları genellikle başarılı öğretmenlerimizin görev aldığı, öğrencilerimizin istediği öğretmenden ders alabilme imkanını sağladığı bir sistem. Bu sistem 3 yıldır başarıyla uygulanıyor ve her yıl bu kurslara ilgi artarak devam ediyor. Velilerimiz mahallelerinde, ulaşımı kolay, her türlü materyal desteğiyle de çocuklarını gerek liseye gerek üniversiteye hazırlanmaları için bu kurslara ücretsiz bir şekilde gönderebilirler."       

İLKADIM'DA TAM GÜN EĞİTİME GEÇİŞ BAŞLIYOR
Tam gün eğitime geçişin öğrenciler için çok daha faydalı ve verimli olacağını belirten Numanoğlu, şunları söyledi:

"Herşeyden önce eğitimin tam gün yoluyla yapılması noktasında gerek akademik gerekse uygulayıcılar olarak bizler hemfikiriz. Bakanlığımızın da talimatları doğrultusunda 2019 yılında tüm Türkiye'de olduğu gibi ilçemizde de tam güne geçilme zorunluluğu var. Dolayısıyla bu zorunluluktan yola çıkarak biz 2019 yılınının eğitim öğretimine hazırlık noktasında bu yıldan itibaren bir çalışma başlattık. Yaptığımız çalışmayla, ilçemizde 12 ilkokul ve ortaokulumuzda ikili eğitim vardı. Bu durum öğrencilerimizi çok erken saatlerde uyanmak zorunda kaldığı, çoğu öğrencilerimizin kahvaltı bile yapamadan okula gittiği, servisler yoluyla da bir hayli hırpalandığı bir eğitim sistemi vardı. Öğrencilerimiz sosyal etkinliklere zaman ayıramıyorlardı çünkü mekanlar sabahın erken saatlerinden itibaren akşam saatlerine kadar eğitim öğretim faaliyetleriyle meşguldü. Tam gün eğitime geçilmesi halinde öğrencilerimiz sabah uykularını almış bir şekilde uyanarak, beslenmelerini aksatmadan okula gelebildiği ve öğleden sonra sosyal ve sportif etkinliklere zaman ayırabildiği bir eğitim takvimi ve süresiyle öğrencilerimizi buluşturacağız. 

İŞTE 'TAM GÜN'E GEÇECEK OLAN OKULLAR
Bu yıl İlkadım İlçesi'nde bulunan 50. Yıl Ortaokulu, Kışla Yaşar Doğu İlkokulu, Kalkancı İlkokulu, İstiklal İlkokulu, Ticaret ve Sanayi Odası Ortaokulu, Yunus Emre Ortaokulu, Abdullah Paşa Ortaokulu'nu tam gün eğitime geçiriyoruz. Tam gün planlamasında okullarımızın fiziki şartlarını iyileştirmek, okullarımızın kayıt alanlarıyla ilgili yeni düzenlemeler yapmak ve özellikle kayıt alanı dışındaki öğrencilerin belli alandaki okullarda yığılmalarını önlemek için bir takım tedbirler aldık. Aldığımız bu tedbirler neticesinde şu ana kadar bakanlığımızın modulü üzerinden adrese dayalı bir sistemle yürümektedir."

İLKADIM'A YENİ OKULLARA BÜYÜK İLGİ
Numanoğlu, "Özellikle güzel mekanlarıyla, fiziki şartlarıyla, yönetici ve öğretmen kadrolarıyla açtığımız yeni okulllarımız çok ilgi gördü. Kalkanca, Baruthane ve Kara Samsun mahalleri eğitim öğretim alanında önemli bir ihtiyacını giderdik. Malazgirt İlkokulu, Meskenler Bölgesi'nin önemli bir ilkokul ihtiyacını ortadan kaldırdı. Okul öncesi eğitimini almış çocuklarımızın öğrenim hayatında başarılı olduğu gerçeğini unutmadık ve bu yönde de tedbirler alıyoruz. Dolayısıyla bağımsız bir anaokulu olan Subaşı Anaokulu'nu merkezi bir yerde faaliyete geçirdik. Özellikle proje imam hatip okullarının dönüşümünden sonra İlkadım İmam Hatip Kız Lisesi'ni açtık. İlkadım İlçesi'nde gelecek olan talepleri karşılamak üzere tüm öğrenim durumlarına uygun eğitim ortamlarını sağlamaya çalıştık" dedi.

EN İYİ OKUL, EVE EN YAKIN OKULDUR!
Davut Numanoğlu, "Özellikle en iyi okulun eve en yakın okul olduğunu unutmayalım. Özellikle ilkokul çağında çocuklarımızı mümkünse servisle uzak okullara değil mahallelerindeki okullara gönderme yoluna gidelim. Zaten kanuni zorunluluk ve kayıt sistemi de bunu gerektiriyor. Bizim tüm okullarımızda donanımlı, akademik ve pedagojik yönüyle öğrencilerimizin tüm ihtiyaçlarına cevap verecek alt yapı ve donanıma sahip öğretmen arkadaşlarımız var" diye konuştu. 

LİSELER TAŞINIYOR
Uzun zamandır Samsun'un gündemini meşgul eden liselerin taşınmasıyla ilgili de çok önemli açıklamalarda bulunan Davut Numanoğlu, şunları söyledi: 

"İlkadım İlçesi'nde yeni okul yapılabilecek arsalar problemi olması sebebiyle bir takım düzenlemeler yapıldı. Yıllardır konuşulan ve Samsun'un eğitiminin odağı haline gelmiş Çiftlik etrafındaki liselerimizin ana arter üzerinden çıkarılarak şehrin daha uygun yerlerine, yeni okul yapılabilecek alanlarına taşınmasıyla ilgili çok uzun yıllardır düşünülen, harekete geçirilmesi tasarlanan bir konuydu. Bu sene bu projeler sonuç vermeye başladı ve bizim çevre yolu diye tabir ettiğimiz Samsun-Trabzon istikametinde 24-32 derslikli, pansiyonlu lise inşaatlarımız tamamlanma noktasına geldi. 

NAMIK KEMAL, AHMET SARI İLE BİRLEŞTİ
Namık Kemal Anadolu Lisesi, Ahmet Sarı Anadolu Lisesi'yle birleşerek Kavacık Mahallesi'ndeki 32 derslikli yeni inşaatı tamamlanan binasına taşındı. 

İLKADIM GÜZEL SANATLAR, BADIRLI'YA...
İlkadım Güzel Sanatlar Lisesi, Badırlı mevkiinde kongre ve sergi salonunu bünyesinde barındıran pansiyonlu yeni binasına taşındı. 

AZİZ ATİK'İN YERİNE ATATÜRK ANADOLU!
Baruthane'de bulunan Köksal Ersayın Anadolu Lisesi, Kalkanca mevkiinde, Kalkanca Anadolu Lisesi olarak yapımı tamamlanan 24 derslikli binasına taşındı. Aziz Atik Fen Lisesi, Toybelen mevkiinde yapılan 24 derslikli binaya taşınacak ve boşalacak olan 18 derslikli binada Atatürk Anadolu Lisesi eğitim öğretime devam edecek.

Öğrencilerimiz 2017-2018 eğitim öğretim yılına daha güzel binalarda ve daha iyi şartlarda başlayacaklar. İlkadım'da eğitim daha uygun mekanlarda, daha donanımlı, fiziki şartlara uygun ortamlarda başarılı bir şekilde 2017-2018 eğitim öğretim yılında da devam edecek."

Haber: Merve İLHAN

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.