İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Samsun'da: Bölge Seçim toplantısı gerçekleştiriliyor

Samsun’da konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, seçim günü 532 bin güvenlik görevlisinin çalışacağını belirterek, "Görev alacak personellere hizmet içi eğitim verilecek. Basın sürekli bilgilendirilecek" dedi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Samsun'da: Bölge Seçim toplantısı gerçekleştiriliyor

Samsun’da konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, seçim günü 532 bin güvenlik görevlisinin çalışacağını belirterek, "Görev alacak personellere hizmet içi eğitim verilecek. Basın sürekli bilgilendirilecek" dedi

10 Mayıs 2018 Perşembe 09:51

Bakan Süleyman Soylu, Seçim Bölge Güvenlik Toplantısı için Samsun’a geldi. Amasya, Artvin, Bayburt, Giresun, Gümüşhane, Kastamonu, Ordu, Rize, Sinop, Trabzon ve Samsun illerindeki valiler, güvenlik kolları ve idarecilerle toplantı gerçekleştiren Bakan Soylu, seçimde değişen kanunlar ve kurallar hakkında bilgiler verdi. Geçmişte yapılan seçimlerdeki kanunlardan birçok değişiklik olduğunun altını çizen Soylu, yeni kanunlar ve yapılması gerekenlerle alakalı önemli açıklamalarda bulundu. 

VALİ KAYMAK: SEÇİM GÜVENLİK GEÇECEK
Programın açılış konuşmasını yapan Samsun Valisi Osman Kaymak,  seçimin güvenliğine değinerek, “Bu toplantılar seçimin güvenliği için çok önemli. Son 4-5 yıldır toplumumuzda ve kurumlarda çok iyi bir seçim kültürü oluştu. Bu seçimlerinde ülkemizde huzurlu olacağını inanıyorum. Bölgemizde son yıllarda seçimlerde ciddi bir olay olmadı. Güneydoğu seçimlerde çok önemli. Oradaki tecrübelerimizden de yola çıkarak artık orada seçimi etkileyecek bir irade olmadığını düşünüyorum. Seçimlerin güvenli bir şekilde geçeceğini ümit ediyorum” dedi. 

TEDBİRİ ELDEN BIRAKMAMALIYIZ
Tedbiri elden bırakmamayı vurgulayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “16 Nisan Referandumu münasebetiyle, yine bu konuda ülkemizin belirli bölgelerinde bir dizi toplantı gerçekleştirmiştik. Bu sene de bu toplantı serisini yeniden yapmanın yararlı olacağını düşündük. Bu hafta sonuna kadar da toplantıları bitirmiş olacağız. İçişleri Bakanlığı olarak bizim görevimiz, vatandaşımızın özgür iradesini sağlıklı bir şekilde, herhangi bir aksiliğe ve güvenlik zafiyetine meydan vermeden, sandığa yansıtabileceği ortamı temin edebilmektir. Bilgimiz ve tecrübemiz ne seviyede olursa olsun, tedbiri elden bırakmamalıyız” dedi.

532 BİN GÜVENLİK PERSONELİ SEÇİM GÜNÜ ÇALIŞACAK
Seçimlerde 532 bin güvenlik personelinin çalışacağını söyleyen Soylu, "264 bin 526 emniyet personeli, 195 bin 695 jandarma, 50 bin 793 güvenlik korucumuz ve 19 bin 993 korucumuzla birlikte toplam 532 bin personelimiz seçim günü görev başında olacaklar. Bütün güvenlik sistemlerimiz seçim günü anlık izleme yaparak güvenliği gerçekleştirecek. Hassas kişi ve yerlerin kullanılması ve enerji alt yapısına dair önem arz eden önemli yerlerin korunması için tam kapasite ile görev başında olacağız. Görev alacak personellere hizmet içi eğitim verilecek. Basın sürekli bilgilendirilecek. SKM’de YSK’nın tamimlerini sürekli olarak göndereceğiz” diye konuştu.

SEÇİMİ SABOTE ETMEK İSTEYENLER
Seçim için alınacak önlemleri bir bir anlatan Soylu, güvenliğin en üst düzeyde olması gerektiğine dikkat çekti. Soylu, “Bilmenizi isteriz ki; bir kongreye ya da bir seçime dahi gidecek olsak, bütün kurallarını ve ilkelerini yukarıdan aşağı tek tek okumak ve tekrar kontrol etmek zorundayız. Daha önce de seçim kanununda birçok değişiklik oldu. Sizlerin de ilgili kural ve kanunları yukarıdan aşağı tekrar bakarak, yeni değişikliklere adapte olabilmek için, bunların nasıl uygulanabileceğini ortaya koymak için seçime fayda sağlamanızı isterim. Özellikler Ramazan ayında ve iftarlarda, miting ve propaganda çalışmalarının güvenliğinde, hassas yerlerin korunmasında ve yine özellikle okulların korunmasında, alınabilecek tüm güvenlik tedbirlerinin alınması çok önemli. Seçim öncesi alınacak tedbirleri gibi, seçim günü de alınabilecek tedbirler ve oy verme işlemi bittikten sonra alınacak önlemler de dâhil olmak üzere ve bundan sonra seçimi sabote etmek isteyenlere karşı alınacak önlemler de olmak üzere ilinizin yöneticileri olarak takip etmek durumundasınız” ifadelerini kullandı.

AMERİKA BİLE SEÇİMİ ELİNİ YÜZÜNE BULAŞTIRMIŞ BİR MEMLEKETTİR
Amerika’da yapılan seçimlerin hala tartışıldığını vurgulayan Soylu, “Seçim bir hukuktur. Yukarıdan aşağıya birlikte yürüyen bir bütündür. Seçim alışkanlığı ve demokrasisi konusu bizim ülkemizin en başarılı olduğu konulardan biridir. Hepimiz biliyoruz. Amerika bile seçimi eline yüzüne bulaştırmış bir memlekettir. Başkanlığı sürekli tartışılır. Bizde Pazar günü seçim yapılır, pazartesi herkes seçimi kabul eder ve ülke yoluna devam eder.  1946 seçimleri ve 1982 referandumu hariç bütün seçimler böyle olmuştur. Türkiye on yıllardır seçim yapmaktadır ve hiçbir sıkıntı olmamıştır. Eğer bugün Türkiye Cumhuriyeti demokrasisi ayaktaysa, parlamento ayaktaysa halkın özgür iradesiyle kullandığı oyların, seçim sonuçlarına tam tesir etmesinden dolayıdır” dedi.

GÜVENLİK ÖZGÜRLÜK DENGESİ OLUŞTURULMUŞ BİR LAFTIR
Ayrıca Soylu, “Seçim kritik bir iştir. Hepimizden kaynaklanan bir hata, seçimin başkaları tarafından vatandaşın hür iradesini sandığa yansıtamamasını ortaya koyar. Bu konuya çok dikkat etmeliyiz. Güvenlik, özgürlüğü sağlamak ve o ortamı sağlamak için vardır. Bizim yapmamız gereken, insanların başkalarının yaşam alanlarına müdahil olmayacağı, insanların seçimlerine ilişkin tercihleri özgürce yapabileceği güvenli bir ortam tesis etmektir. Güvenlik ve özgürlük dengesi oluşturulmuş bir laftır. Gerçekçi bir yaklaşım değildir. Güvenlikle özgürlüğün bir dengesi olmaz. Esas olan özgürlüğün kendisidir. Güvenlik, özgürlüğün çok daha iyi bir noktada yaşanabilmesi için vardır” sözleriyle konuşmasını tamamladı.
Bakan Soylu’nun açıklamalarının ardından toplantı basına kapalı devam etti. Soylu, Samsun’daki toplanın hemen ardından Gaziantep’te de Seçim Bölge Güvenlik Toplantısı gerçekleştirecek. 

Haber: Caner AKYÜZ- Mustafa TOGUR

Son Güncelleme: 10.05.2018 13:13
Anahtar Kelimeler:
SamsunSüleyman Soylu
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.