(Görüntülü) TAKEV'li olmak ayrıcalıktır

Özel Samsun TAKEV Anadolu Lisesi, başarılı, uluslararası düzeyde öğrenciler yetiştirmesinin yanı sıra Almanya’da üniversite okuma şansı sunarak hem Samsun'da hem de Türkiye'de fark yaratıyor.

10 Eylül 2019 Salı 11:20
banner223

Özel Samsun TAKEV Anadolu Lisesi, her öğrencinin özelliklerinin değerli olduğunu hissettiren, meraklı, araştıran ve sorgulayan bireyler yetiştiren, yaşam boyu kişisel gelişime önem veren, insan ilişkileri güçlü, yabancı dil eğitimini bilen, yaratıcı, yenilikçi ve mutlu bireyleri geleceğin liderleri olarak hayata hazırlıyor. Öte yandan okul bünyesinde yürütülen Erasmus programlarıyla birlikte öğrenciler, yurtdışında farklı kültürler tanıyıp yabancı dillerini geliştirme fırsatı buluyor.

GÜÇLÜ KADRO 
BAŞARIYI GETİRİYOR
TAKEV’in, İzmir’de 17 yıl önce kurulmuş birinci dili Almanca, ikinci dili İngilizce, akademik dili Türkçe olan bir Anadolu lisesi olduğunu belirten Ondokuz Mayıs Üniversitesi Nükleer Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve TAKEV Lisesi Kurucu ortaklarından Doç. Dr. Oktay Yapıcı, "Bu sene öğrencilerimiz üniversite sınavına hazırlanıyor. Okulumuzda, oldukça güçlü bir akademik kadro da oluştu. 11 ve 12. sınıf öğrencilerimizi, hafta sonu da çalıştırarak, üniversiteye hazırlayacağız. Buradan mezun olan öğrenciler iki dille mezun olacaklar. Almanca bilen bir öğrenci Alman Hükümeti'nin dil sınavını geçerse Almanya'da üniversite hakkı kazanıyor. Öğrencilerimizi 10. sınıfta 'B2' düzeyine getirmeye hedefledik ve birçok öğrencimiz şu anda 'B2', 'C1' sınavlarına girmek üzereler. Sıfırdan başlayan bir öğrenci burada iyi derecede Almanca öğrenebiliyor. Akademik olarak da eğitimin Türkçe olması çok önemli, öğrencilerimize fizik, kimya, biyoloji ve matematik derslerini Türkçe anlatıyoruz. İyi öğretmenler ve iyi bir sistemle başarıya ulaşacağımızı düşünüyorum" dedi.

BAŞARI SEVGİDEN GELİR 
Hazırlık sınıflarının bir hafta önceden okula gelerek TAKEV Okulları’nın kurallarını öğrendiklerini ifade eden Oktay Yapıcı, “Öğretmenler dersleri tanıtarak, öğrencilerin nasıl ders çalışması gerektiğini anlattılar. İngilizce seviye tespit sınavı yapılarak öğrenciler seviyelerine göre eğitim alacaklar. Bizim için 9. sınıftan itibaren üniversite hazırlık süreci başlıyor. Öğrencilere bir korku ve kaygı yaratmamamız gerekiyor. Ne yapacaklarsa kendileri için yapacaklar ve isteyerek yapmalarını sağlamamız gerekiyor. Bizim öğrencilerimizi motive ederek, severek ve isteyerek öğrenmelerini sağlamamız lazım. O zaman gerçek başarı ortaya çıkıyor" diye konuştu.

ÖĞRETMENLERİMİZİN 
GÖZETİMİNDELER
Özel Samsun TAKEV Anadolu Lisesi öğrencilerinin, öğretmenlerin birebir markajında olduğunu ve destek olduklarını belirten Yapıcı, "Avantajlarımızdan biri de küçük bir okul olmamız. Öğrencilerimiz öğretmenlerine kolayca ulaşabiliyorlar ve istediği soruyu sorabiliyor. En son iş öğrenci de bitiyor. Öğrenci kendi üzerine düşen görevi yaptığı sürece istediği başarıya rahat bir şekilde ulaşır" ifadelerini kullandı.

SAĞLIKLI BESLENME ÖNEMLİ
TAKEV Anadolu Lisesi öğrencilerine sağlıklı beslenme kurallarını da öğrettiklerini belirten Yapıcı, "Öğrencilerimize bu sene düzenli olarak ceviz ikramımız olacak. Ceviz çok önemli ve Omega 3 açısından zengin bir besin. Eğitim ve teknolojide dünya devi olan Japonya, ilkokul çağından itibaren öğrencilere ceviz tükettiriyor. Aynı zamanda şekerli gıdaların satışını da kantinimizde minimuma indirmek istiyoruz" dedi.

AVRUPA’YA GİTME FIRSATI
Özel Samsun TAKEV Anadolu Lisesi’nde dört tane Erasmus projesinin yürütüldüğünün altını çizen Yapıcı, "Bu Samsun’da, hatta Türkiye tarihinde bir ilk olabilir. Biz bu konuda şanslıyız ve öğretmenlerimiz de çok aktif çalışıyor. Onlar sayesinde bu projelere başladık. Öğrencilerimiz yurt dışına giderek ve yurt dışından öğrenciler okulumuza gelerek, bilgi ve kültür alışverişinde bulunuyorlar. Öğrencilerin ufku açılıyor, yabancı dilleri gelişiyor. Okuldaki öğrencilerimizin yarısı Erasmus ile Avrupa’ya gitme fırsatı yakaladı" diye konuştu.

21. YÜZYILDA YER BULMAK
Yeni eğitim-öğretim yılının hayırlı olması temennisinde bulunan Özel Samsun TAKEV Anadolu Lisesi Müdürü Vildan Doğruer, "TAKEV'li olmak bir ayrıcalıktır, iki dilde kendisini ifade edebilmek, farklı kültürleri tanımak, kendi kültürümüzü ve değerlerimizi dünyaya tanıtmak, araştırmak ve çalışarak başarılı olmaktır. Öte yandan TAKEV’li olmak 21 yüzyıl dünyasında kendisine yer bulmak demektir" diye konuştu.

Özel Samsun TAKEV Anadolu Lisesi öğretmenleri ise okulun öğrencilere eşsiz fırsat sunduğunu belirterek, şunları söyledi:

ÖĞRENCİLERİMİZİN 
UFKU AÇILIYOR
TAKEV Anadolu Lisesi Erasmus Koordinatörü ve Almanca Öğretmeni Funda BAYRAMOĞLU: Erasmus projelerimizi yaparken hep farklı konuları baz alıyoruz. Erasmus, öğrencilerimiz için çok büyük bir deneyim. Bizim kültürümüzün çok daha farklı olduğunu görüyorlar ve değerini anlıyorlar. Bir tiyatro projemiz var. Öğrencilerimiz 2020’de mayıs ayında Avrupa turnesine çıkarak farklı ülkelerde sahne alacaklar. Öte yandan ekim ayında Brüksel’e gideceğiz, Avrupa Parlemantosu’nda bir görüşmemiz olacak. Burada amaç; hem öğrencilerin ufkunu açmak hem de topluma bilinç katabilmek. Erasmus programlarıyla birlikte, öğrenciler yabancı dillerini aktif olarak kullanabiliyorlar, başka kültürler öğreniyorlar. 

ANADİL SEVİYESİNDE İNGİLİZCE 
İngilizce Bölüm Başkanı Ayşenur ALTAN: Öncelikle yeni gelen öğrencilerimizin seviyelerini belirleyerek kurlara ayırıyorum ve kur sistemiyle eğitim yapıyoruz. Hedefimiz, öğrencilerimizi anadil seviyesinde mezun etmek. Yeterli öğrencilerimiz de TOEFL, IELTS gibi sınavlardan geçerli belgeleri aldırarak mezun etmek. 

FİZİK MİNİBÜSÜ FARK YARATACAK
Fizik Öğretmeni Atalay SOLMAZ:  Öğrencilerin en büyük sıkıntısı fizik dersi. Yapan bile yapamıyorum diyor. Biz de bununla ilgili olarak fizik minibüsü projesi geliştirdik. Belirlediğimiz gün ve saatlerde belirli noktalarda Samsun’daki öğrencilerinin sorularını gönüllerini olarak çözeceğim. Öte yandan aracın arkasında bir kütüphane oluşturacağız ve isteyen herkes bu kütüphaneden istediği kitabı alıp gidebilecek. Soru bankası, hikaye kitapları, ansiklopediler gibi tüm yasal kitap bağışlarını da vatandaşlarımızdan bekliyoruz. 

ÖĞRENCİLERİMİZİ DESTEKLİYORUZ
Edebiyat Öğretmeni Aslıhan Akgül DİNÇ: Sınav sürecinde öğrencilerimize TYT ve AYT’ye yönelik bilgiler veriyoruz. 11. Sınıfta tüm TYT konularını bitiriyoruz ki 12. Sınıfta zorlanmasınlar. Sorularla, etütlerde öğrencilerimizi desteklemeye çalışıyoruz.

ANADİL BİLİNCİNİN ÖNEMİ 
Hazırlık Sınıfı Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Fatma BAYRAKTAR: Öğrencilerimizle, lise giriş sınavlarına hazırlık sürecinde çalıştıkları konular üzerinden tekrarlar yapıyoruz. 9, 10, 11 ve 12. Sınıfta daha başarılı olmaları için destek veriyoruz. Anadil bilincinin önemi üzerinde çok duruyoruz. Eleştirel güce sahip, sunum yapabilecek yetenekli öğrencileri ortaya çıkarmaya çalışıyoruz.

Özel Samsun TAKEV Anadolu Lisesi öğrencileri ise ,okul hakkında düşüncelerini şu şekilde dile getirdi: 

EĞİTİM VE SOSYAL AÇIDAN 
İremsu KAHRAMANTÜRK: Okulumuzda başlatılan Erasmus projesi kapsamında Fransa ve İspanya’ya gittim. Projeyle ilgili olarak dans, tiyatro, mimik eğitimi aldım. TAKEV, eğitim ve sosyal açıdan çok iyi bir okul. Butik bir okul olmasından dolayı öğretmenlerimiz ve arkadaşlarımızla iç içeyiz. 

FARKLI KÜLTÜRLER TANIDIM
Bengisu ŞAHİN: Erasmus Projesiyle Portekiz’e gittim ve farklı kültürler tanıyabilmek ve yeni arkadaşlıklar edinebilmek adına çok güzel bir fırsattı. Yabancı dilimi aktif kullanabildim ve geliştirebildim. TAKEV, hem eğitim açısından hem de arkadaşlıklar açısından çok iyi okul. Okulumuzun bize yeni fırsatlar tanıdığı için çok mutluyum.

İYİ SEVİYEDE ALMANCA 
KONUŞTUĞUMU FARK ETTİM
Egemen ÇİL: Erasmus projesiyle Frankfurt'a gitme fırsatı yakaladım. Almanya’daki Türklerin uyum sıkıntılarını öğrendik. Politik konularda kendimi geliştirdiğimi düşünüyorum. Almancayı iyi bir şekilde konuştuğumu fark ettim. TAKEV’de çok mutluyum ve sosyalleşmemiz zaman almıyor okulumuzda. 

İMKANLARIMIZ ÇOK FAZLA
Ebrunur ÖZYÜREK: Okulumuz bize çok fazla imkan sunuyor. Öğretmenlerimize güvenimiz tam. Bizi çok rahatlatıyorlar ve alanında uzman oldukları için güven veriyorlar. Bizler de onların yönlendirmeleri doğrultusunda çalışıyoruz. Ben moleküler biyoloji ya da tıp okumak istiyorum. Bu konuda da okulda geçirdiğim zaman içinde kendimi çok iyi geliştirdiğime inanıyorum. Almanya’da okuma imkanımız var ve Alman Hükümeti’nin dil sınavlarına girerek başarılı olduğumuz takdirde Alman Hükümeti maddi anlamda tüm imkanlarımızı karşılıyor.

Anahtar Kelimeler:
SamsunTAKEV
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner224

banner226