(Görüntülü) Tabip Odası'ndan Samsun 'koronavirüs' raporu

Samsun Tabip Odası Başkanı Murat Erkan, Samsun'da kesin ya da şüpheli/olası Covid-19 tanısıyla yatırılarak izlenen ve tedavi edilen hasta sayısının 400'e yakın olduğunu açıkladı

31 Mart 2020 Salı 18:56
banner223

Samsun Tabip Odası Başkanı Murat Erkan, Samsun'daki  hastanelerde  kesin ya da şüpheli/olası Covid-19 tanısıyla yatırılarak izlenen/tedavi edilen sayısının  400'e yakın olduğunu tahmin ettiklerini açıkladı.

EN ÜST DÜZEYE ÇEKİLMELİ

Samsun Tabip Odası Başkanı Murat Erkan yaptığı açıklamada, dünya ile birlikte ülkemizde de görülen Korona virüs salgınının pek çok alanda etkisini gösterdiğini, bu alanlar içinde, ilk aşamada, görüldüğü üzere en önemli etkinin toplum sağlığı üzerine olduğunu vurguladı. Erkan bu nedenle, alınan önlemlerin sağlık alanında olanlarının, öncelikle ve en üst düzeye çekilmesi gerektiğini ifade etti.

ŞÜPHELİ VAKALAR YER ALMIYOR

En son 30 Mart 2020 itibarı ile Sağlık Bakanlığı web sitesinde; yapılan test sayısı 76 bin 981 toplam vaka sayısı 10 bin 827, toplam vefat sayısı 168, toplam yoğun bakımda yatan hasta sayısı 725, toplam entübe hasta sayısı 523, toplam iyileşen hasta sayısı 162 olarak açıklandğını hatırlatan Erkan, "Yapılan açıklamalarda sadece PCR testi pozitif çıkan “vaka”ların esas alındığını, hastanelerde yatan ya da ayaktan takip edilen “şüpheli/olası vaka” (klinik ve radyolojik olarak pozitif sayılanların) sayılarının yer almadığını söylememiz gerekiyor" dedi.

VERİLER ŞEFFAF DEĞİL

Salgının Samsun özelindeki değerlendirmesini ise, sahadan edindikleri bilgilere dayanarak yapılabildiğini kaydeden Murat Erkan, "Nitekim, Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen salgın yönetiminde, istenilen ve olması gereken  şeffaflıkta davranılmadığını gözlemlemekteyiz. Ülkemizde ilk vakanın çıkışından itibaren günlük tespit edilen vaka ve can kayıpları dışında neredeyse hiç bir veri paylaşımı yapılmamaktadır. Yine ülkemizde ve Samsun özelinde vakaların demografik dağılımları halen yapılmamakta, internet ortamında paylaşılan kaynağı şüpheli haritalar sağlık çalışanları başta olmak üzere pek çok kesimde kafa karışıklığı yaratmaktadır" bilgisini verdi.

400'E YAKIN VAKA VAR

Samsun Tabip Odası olarak 17 Mart itibarıyla  Salgın Takip Kriz Masası oluşturduklarını bildiren Murat Erkan, "En son değerlendirmemiz sonucunda Samsun'daki  hastanelerde  kesin ya da şüpheli/olası Covid-19 tanısıyla yatırılarak izlenen/tedavi edilen sayısı  400' e yakın olduğu tahmin edilmektedir" açıklaması yaptı.

15 SAĞLIK ÇALIŞANI KORONA

Yine kesin ya da şüpheli/olası Covid-19 tanısıyla yatırılan izlenen 5'i hekim olmak üzere toplam 15 sağlık çalışanı bulunduğu ifade eden Murat Erkan, "Samsun'da günlük yapılan test sayısıyla ilgili kesin bilgi alınamamaktadır. Ancak testlerin tek bir noktadan çalıştığı düşünüldüğünde; günlük en fazla 600 testin yapılabileceği öngörülmekte, Samsun içinse bu sayının  günlük bir kaç yüz  civarı olduğu tahmin edilmektedir. Alınan numunelerden ancak iki gün sonra sonuç alınabilmektedir. Salgın kontrolünde en önemli husus, vakaların tespiti ve hızlı ve etkin şekilde izole edilmesidir. Ancak böylelikle salgın zincirinin kırılması ve salgın hızının düşürülerek sağlık hizmetlerinde tıkanmanın önüne geçilebilecektir. Salgınla mücadelede en önemli  kriter olan test sayısı ne yazık ki arzu edilen sayıların çok altında seyretmektedir" diye konuştu.

HASTANELERDEKİ DURUM

Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin salgında hastaların ağırlıklı toplanma merkezi olarak görüldüğünü de ifade eden Murat Erkan, "Vakaların ağırlıklı olarak toplandığı bir diğer merkez OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesidir. İki merkez arasında Eğitim Araştırma Hastanesi daha hazırlıklı ve organize görüntü vermektedir. Covid-19 hastalığının ilk ortaya çıkışından hastaların görülmeye başlamasına kadar geçen iki buçuk aylık süreçte Samsun'daki bazı yataklı birimlerde ciddi bir hazırlık çalışması yapılmadığı  yine bu birimlerin  Covid-19 pandemisi sürecine  hazırlıksız yakalandığı anlaşılmaktadır. Bu hem personelin kendisi hem de çevresi için tehlike oluşturmaktadır" uyarısında bulundu.

YÜKSEK DOLULUK YAŞANIYOR

Gün itibarıyla,  Eğitim Araştırma Hastanesi'nin kapasitesinin,  kesin ya da şüpheli/olası Covid-19 tanısıyla yatırılan hastalardan dolayı yüksek doluluk yaşadığını  ifade eden Murat Erkan, "Aynı durumun OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi için de kısa süre içinde görüleceği aşikardır. İlerleyen günlerde dolulukla ilgili sürecin artarak devam edeceği düşünülmektedir. Hastane ortamlarında çalışan  hekim ve sağlık personeline test yapılmasında sorunlar yaşanmaktadır. Sağlık Bakanlığın değişen algoritmaları ve bunların uygulamaya sokulmasındaki gecikmeler nedeniyle zorluklar yaşanmakta, meslektaşlarımızın bu konudaki endişeleri bir türlü giderilememektedir" dedi.

İL PANDEMİ KURULU'NA ÇAĞRILMADIK

Bugüne kadar olan süreçte Samsun Tabip Odası'nın  İl Hıfzıssıhha toplantısına bir kere ve bir temsilciyle katılabildiğini de kaydeden Murat Erkan, "29 Mart'ta her ilde kurulmasına karar verilen İl Pandemi Kurulu'na odamız davet edilmemiştir. Halbuki, herkesin yaşam hakkının korunması için bu tür kurullarda işbirliği yapılması hukuksal düzenlemeler uyarınca gerekli ve zorunludur. Bu gerekliliğin hukuksal ifadesi Anayasanın 56. Maddesinde, 6023 sayılı Türk Tabipleri Birliği Kanununun 1. ve 4. Maddelerinde, 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanununun 3. Maddesinde, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununu hükümlerinde ve Danıştay kararlarında yer almaktadır. Meslek örgütlerinin, hazırlık ve uygulama sürecine dahil edilerek bu sorunla hep birlikte baş çıkacağımıza inanıyoruz" diye konuştu.

Gülsüm ATİK

Son Güncelleme: 31.03.2020 19:09
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner228

banner222