(Görüntülü) Bilirkişi Mercek Altında

SAMÇEP Başkanı Mehmet Özdağ, Çarşamba biyokütle enerji santraline verilen 'ÇED gerekli değildir' kararını 'yerinde' bulan bilirkişi içindeki 3 ismin, Türkiye'deki bir çok çevre davasında hep şirketler lehine raporlar hazırlayan kişiler olduğunu belirtti. Özdağ, "Bilirkişi heyeti hakkında yasal süreç başlatacağız" dedi

18 Şubat 2020 Salı 18:32
banner223

Samsun'un Çarşamba ilçesinde inşaatı süren biyokütle enerji santraline bakanlıkça verilen 'ÇED gerekli değildir' raporuna açılan davada, kararın 'yerinde' olduğunu raporunu hazırlayan bilirkişi heyetinde yer alan isimler tartışma yarattı. Heyetteki isimlerden Turan Karadeniz'in, Kazdağlarında binlerce ağacın katledilmesi ile gündeme gelen Kirazlıtepe Madeni ile ilgili davada, bilirkişi raporundaki imzasının sahte olduğu iddiası gündeme gelmişti.

HEYETTEKİ ÜÇ İSİM TARTIŞMALI
Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali ÇED İptal Davası Bilirkişi Raporu'nun ciddiyetten uzak olduğunu belirten, Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP) üyeleri düzenledikleri basın toplantısında, hem bilirkişi raporuna hem de bilirkişi heyetinde yer alan isimlerin daha önce hazırladıkları raporlara dikkati çektiler. SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ, 5 kişilik bilirkişi heyetinde yer alan Turan Karadeniz (Ziraat Yük. Müh.), Salim Serkan Nas (İnşaat Yük. Müh. Hidrolog),  Dr. Öğretim üyesi Kemal Çelik'in (Harita Yüksek Müh.), Çanakkale, Ordu, Rize, Artvin, Erzurum gibi bir çok şehirde "açıklaması zor" bir şekilde birlikte ÇED davaları için raporlar hazırladıklarını belirtti.

ŞİRKETLER LEHİNE RAPOR
Bu isimlerin  Çanakkale’de Cengiz Enerji'ye ait olan CENAL termik santrali, Karaburun Termik Santrali, Kirazlıdere I ve II termik santalları, Kirazlıtepe Madeni ve bir çok çevre davasında hep şirketler lehine raporlar hazırladıklarına dikkati çeken Özdağ, "İçlerinden bir kısmı için, CENAL termik santrali, Karaburun Termik Santrali, Kirazlıdere I ve II termik santalları hakkında birbirinin aynısı raporları hazırladıkları ve gerçeğe aykırı beyanda bulundukları için suç duyurusunda bulunulmuştur" dedi.
 
SAHTE İMZA İDDİASI
Aynı heyet içerisindeki Turan Karadeniz'in daha önce Kazdağlarında binlerce ağacın katledilmesi ile gündeme gelen Kirazlıtepe Madeni davasında da heyette yer aldığına dikkati çeken Özdağ, "Turan Karadeniz'in bu davadaki bilirkişi raporundaki imzasının sahte olduğuna dair iddiayla gündeme gelmiştir"dedi.

YASAL SÜREÇ BAŞLATACAĞIZ
Bilirkişi heyeti hakkında yasal süreç başlatacaklarını da kaydeden Özdağ, "Eğercili ve çevre mahalleleri gezilip görülmeden gerçeğe aykırı, soyut ve afaki bir rapor tanzim edilmiştir. Bu yörenin kıymetli toprakları nedeniyle ve daha ziyade sınır davaları yüzünden onlarca cinayet işlenmiştir. Yakıt girdilerine göre, yanma sonucu oluşacak kimyasal kütle hesaplarının uzman kimyacı bilirkişilerce incelenmesi halinde, ortaya çıkacak çevre kirliliğinin insan, doğal hayat ve tarım arazileri üzerinde yaratacağı olumsuzluklar tek bir çırpıda görülecektir" diye konuştu.

BİLİM VE AKLA AYKIRI BİR RAPOR
'Bilirkişi Raporu kisvesi' altında İdare Mahkemesi Heyeti'ne bilim, akıl ve gerçek dışı rapor sunmanın, bilirkişilik etiğine ve yasanın amir hükümlerine açıkça aykırı olduğunu vurgulayan Özdağ, "Aynı zamanda bilirkişilerin yansızlık, tarafsızlık ve doğruluk ilkelerini ihlal ettiklerini göstermektedir. Bu kişilere bundan böyle bilirkişilik  yaptırılmaması için Samsun Bölge Bilirkişilik Kurul Başkanlığını göreve çağırıyoruz. Ayrıca gerçeğe aykırı rapor tanzim etmekten haklarında yasal süreç başlatacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız" dedi.

Toplantıda diğer SAMÇEP üyeleri de şu görüşleri dile getirdiler:

KAMUOYUNU AYDINLATACAĞIZ 
Osman Nuri Pilgir (Kimya Mühendisleri Odası Şube Başkanı): Firmanın proje dosyasında belirtilen rakamlardan bahsederek ortama ne kadar gaz attığının hesaplarını yaptık. Bir rapor haline getirdik. Bir insanın en doğal ihtiyacıdır temiz hava almak. Dolayısıyla siz bunu kirletiyorsanız bve helede bu kirletmeyi Türkiye'nin en önemli ovalarından birinde yapıyorsanız odamızda kamu yanında olacaktır. Gördüklerimizi ve bildiklerimizi kamu ile paylaşmak zorundayız.

PEŞKEŞ ÇEKİLMESİN
Hasan Çobancı (Ziraat Mühendisleri Odası Şube Başkanı): Oda olarak havamızın toprağımızın ve suyumuzun kirlenmesini istemiyoruz. Çarşamba Ovası çok değerlidir. Böyle bir ova enerji santrallerine peşkeş çekilmemelidir. Ovamız tamamen tarıma açılmalıdır.

SANTRALİ İSTEMİYORUZ 
Mehmet Kalebay (Eğercili Mahallesi Muhtarı): Mahallemizde santral ibtemiyoruz. Bunu bile bile mahkeme kararı çıkarıp, ruhsatsız santral yapıyorlar. Birlik olmamız gerekiyor. Eğer iz bir olursak bu santral ovamıza kurulmaz. Bu santralin bize zararı olacak. BES'e hayır diyoruz.

RAPORDA ÇELİŞKİLER VAR 
Sema Altürk (Avukat): Rapor ihtiyacı karşılamada eksik. Çelişkiler var. Bu eksikliklerin giderilmesi için aynı heyetten rapor talep edilebilir.Mahkeme soruların karşılanmaması halinde ise farklı bir heyetten rapor isteyebilir.  Bizim raporumuz bilimsel bir rapordur. Meslek odalarımız oldukça kapsamlı bir çalışma yaptı. Burada İdara Mahkemesi'nin davayı reddetmesi halinde bile umutsuz olmamız için bir sebep yok. Bölge İdare Mahkemesi'ne götürüp karara itiraz edebiliriz. Orada da olmazsa Danıştay'a gideriz. Bu memleketin vicdan, bilimsel sorumluluk taşıyan namuslu ve ahlaklı insanı çok.  Bu topluma borcumuz, her aydının sorumluluğu da var. Umutluyum.

TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ 
Ertan Avcı (Avukat): Gerek anayasanın gerekse Ziraat Odaları Birliği'nin kanunun bize yüklediği sorumluluk gereği devam eden dosyaya müdahillik talebinde bulunduk. Hem bu sürecin yakinen hem de hukuken takipçisi olacağız.

Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı ise davaya  müdahillik başvurusunu başlattıklarını söyledi.

Dilber BAHADIR 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner228

banner222