Cumhurbaşkanı Erdoğan:"Teröristlere bu Almanya Yataklık Yapıyor"

Erdoğan, İsmail Kahraman Kültür Merkezi'nde düzenlenen AK Parti Rize İl Başkanlığı 92. Genişletilmiş İl Danışma Meclisi Toplantısı'na katılarak partililere hitap etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan:"Teröristlere bu Almanya Yataklık Yapıyor"

Erdoğan, İsmail Kahraman Kültür Merkezi'nde düzenlenen AK Parti Rize İl Başkanlığı 92. Genişletilmiş İl Danışma Meclisi Toplantısı'na katılarak partililere hitap etti.

08 Ağustos 2017 Salı 13:18

Erdoğan, Rize İl Teşkilatında arkadaşlarıyla konuşurken yaylaların gündeme geldiğini belirtti.

"Şu anki Ayder Yaylası bizim temsilimiz olamaz. Allah'ın bize verdiği Ayder bambaşka ama biz Ayder'i kirlettik, rezil ettik. Başkan, öyle olur mu? Olmaz değil mi?" ifadesini kullanan Erdoğan, konuştuğu kişilerin kendisine bu konuda hak verdiğini aktardı.

Erdoğan, bu yerler üzerinde devlet olarak da özellikle duracaklarını, Ayder'i kentsel değişim ve dönüşümle hakikaten şanına yakışır bir hale getireceklerini bildirdi.

Aynı şekilde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Uzungöl'ü konuştuklarına değinen Erdoğan, aynı değişim ve dönüşümü Uzungöl'de yapmaları gerektiğini, buraların çekim alanı olduğunu, bu düzenlemeler yapıldığında buraya gelip gidenlerin sayısının çok daha fazla olacağını vurguladı.

- "Kazançlar uğruna güzelliklerin tahribine müsaade etmemeliyiz"

Rize'de henüz doğru dürüst bir otelin olmadığına dikkati çeken Erdoğan, şöyle devam etti:

"Buralara gelenler geliyor, nasıl kaçacağım diye düşünüyor. Şimdi bazı arkadaşlarımızı teşvik ediyoruz. Onlar bu otel olayına girmeleri halinde Rize biraz rahatlayacak. Bunu bir an önce yapmamız lazım. Bir taraftan milletvekillerimiz, bir taraftan biz sıkıştıracağız. İnşallah bu girişimcilerimiz, Rizeli hemşehrilerimiz bu adımı atarlarsa o zaman Rize daha çok turist çekecek. Tamahkarlığa kapılarak, anlık kazançlar uğruna güzelliklerin tahribine asla müsaade etmemeliyiz. Buna dikkat edelim. Aynı şekilde yine tamahkarlığa kapılarak misafirlerimizin gönüllerini kıracak hal ve hareketlere meyledilmemeli. Güveniyorum. Gençler, AK Parti teşkilatları olarak diğer kurumlarımızı, belediyelerimizi, müteşebbisleri sürekli murakabe ederek gereken durumlarda ilgili bakanlarımıza, hatta şahsıma bilgi vererek bu meseleye sahip çıkmanızı istiyorum."

Erdoğan, Rize'nin 16 Nisan halk oylamasında yüzde 76'lık "evet" oranıyla kendine yakışan bir netice ortaya koyduğunu ancak bunun yeterli olmadığını, 2019'a çok daha büyük bir gayretle girilmesi gerektiğini aktardı.

Partililere, "Şimdiden kapı kapı dolaşmaya kararlı mıyız?" diye soran Erdoğan, gençlerin "Yol ver yürüyelim, yüzde 90 alalım." tezahüratları üzerine, "Ya ben sizin yolunuzu tıkamadım ki yol açık. Gökten ne yağar ki yer kabul etmez." ifadesini kullandı.

- "Asıl imtihanımız 2019 Kasım'da"

Halk oylamasıyla birlikte geçilen yeni yönetim sistemiyle çıtanın yükseldiğine dikkati çeken Erdoğan, şu görüşlere yer verdi:

"Biliyorsunuz, Kasım 2002'deki seçimleri yüzde 34,4 ile kazanarak iktidara gelmiştik. Yeni sistemde başarı çıtası artık yüzde 50+1 oy. Şimdi kolay değil, daha zor. Çalışacağız. Siz Allah'ın izniyle zoru kolay kılacaksınız. Türkiye'nin karşı karşıya olduğu sıkıntıların üstesinden ancak böyle güçlü bir yönetimle gelinebileceğine inandığımız için bu sistemi getirdik. Aslında yüzde 34 ile yüzde 50 aralığındaki oy oranlarıyla defalarca iktidara gelmiş bir parti olarak başarı çıtasını yüzde 50'nin üzerine çıkarmaya hiçbir mecburiyetimiz yoktu. Peki niye yaptık bunu? Yeni yönetim sistemi ile kendimiz için değil ülkemiz için doğru olanı yaptık. Anlayışımız buydu. Yeni sistem, 2019 milletvekilliği ve cumhurbaşkanlığı seçimleri ile birlikte yürürlüğe giriyor. Onun öncesinde mahalli idareler seçimi var. Mart 2019. Bu seçimde çok iyi bir netice almamız gerekiyor ki 2019 Kasım'daki parlamento ve başkanlık seçimini de çok daha güçlü kılalım. Aksi takdirde aralarında hiçbir ilişki olmamasına rağmen milletvekilliği ve cumhurbaşkanlığı seçimleri için önümüze psikolojik bir bariyer çıkartılabilir. İşte görüyorsunuz şimdi. Asıl imtihanımız 2019 Kasım'da yapılacak seçimler olacaktır."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yüzde 50'nin üzerinde oy almanın ne kadar zor olduğunu 2014 seçiminde ve 16 Nisan halk oylamasında gördüklerini, geçmişte milletvekili seçimlerine ulaşabilen en yüksek oy yüzde 49,5 iken mahalli idareler seçimlerinde bunda da düşüş gördüklerini belirtti.

- "Metal yorgunluğu" uyarısı

AK Parti olarak 2019'a çok sıkı şekilde hazırlanmaları gerektiğine vurgu yapan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Teşkilatlarımızın bir kısmında metal yorgunluğu emareleri gördüğümü çeşitli defalar dile getirdim. Büyük kongre sürecimizi de fırsat bilerek teşkilatlarımızda kapsamlı bir değişim yapmak durumundayız. Genel Başkan olarak bu konuda kararlıyım. Milletimizin bizden beklentilerini karşılayabilecek donanıma ve dinamizme sahip arkadaşlarımızla yolumuza devam edeceğiz. Belde seçimlerinden başladık, şimdi ilçe ve il seçimleri var. Bununla ne anlatmak istiyorum. Kardeşlerim koltuklara getireceğimiz arkadaşların isimleri değil o isimlerin halkla iletişimi nasıl, aslolan bu. İl teşkilatımızdaki daraltılmış toplantıda da ifade ettim. Devleti biz yönetiyoruz, ben de Cumhurbaşkanı olarak hükümetimiz ile el ele bir gayretin içindeyiz. İstediğimiz kadar yollar yapalım, havalimanı yapalım, enerjide rekor üstüne rekorlar kıralım ki kırıyoruz, eğitimde, sağlıkta, adalette, emniyette, bu yatırımları cumhuriyet tarihinde hiçbir iktidar yapmadı. Bunları biz yaptık. Peki yeterli mi? Bunların hepsi gerekli ama yeterli olan ne? Gönülleri kazanmak." dedi

AA

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.