Başkan Yusuf Ziya Yılmaz'a çok sert tepki

Samsun'da dolmuş ve minibüs esnafı, kendileri için, 'Kontak kapatırlarsa kapatsınlar, ne olmuş?' diyen Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'a ateş püskürdü

Başkan Yusuf Ziya Yılmaz'a çok sert tepki

Samsun'da dolmuş ve minibüs esnafı, kendileri için, 'Kontak kapatırlarsa kapatsınlar, ne olmuş?' diyen Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'a ateş püskürdü

Mustafa İnan
Mustafa İnan
11 Ocak 2018 Perşembe 11:33

Yeni yılın ilk Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısı sonrası muhabirimiz Merve İlhan, Başkan Yusuf Ziya Yılmaz'a, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Odası Genel Başkanı Fevzi Apaydın ile Samsun'daki dolmuş ve minibüsçülerin eleştirilerine yönelik görüşünü almak istedi. Başkan Yılmaz ilk olarak, muhabirimizin, "Şoför esnafı kontak kapatma noktasına geldik, diyor. Bu konuda ne söylemek istersiniz?" sorusuna öfkeli bir şekilde, "Kapatsınlar bana ne?" yanıtını verdi. 

Samsun Gazetesi ve Samsun Canlı Haber TV ekibi, bu sözler üzerine şoför esnafına bir kez daha mikrofon uzattı. Minibüs ve dolmuş esnafı, Başkan Yılmaz'ın özellikle, 'Kontak kapatırlarsa kapatsınlar, ne olmuş?' sözlerine sert tepki gösterdi.

PADİŞAHIN HUZURUNA ÇIKMAK GİBİ...
Ondokuzmayıs Üniversitesi Minibüsçüler Başkanı Mustafa Bircan: “Öncelikle size çok teşekkür ediyorum. Maalesef 10 yıldır çektiğimiz sıkıntılar bunlar. Sayın Yusuf Ziya Yılmaz başkan olduğunda hep beraberdik ve yanındaydık. Bize olan düşünceleri o kadar netmiş ki raylı sistem çalışmaya başladığından beri bizi huzuruna hiç kabul etmedi. Padişahın huzuruna çıkmak kadar bizi zorladı. 

İŞ SAHASI AÇMADI
Bugüne gelince, Yusuf Ziya Yılmaz elindeki 106 tane otobüsü özelleştirdi. Sayın Fevzi Apaydın'la beraber biz kendisine yardımcı olduk. Esnafımıza araçları dağıttık ve sattık. Raylı sistem devreye girdikten sonra ilk etapta minibüsleri kısıtlamaya başladılar. Bizi kısıtladıktan sonra Samsun'a 41 tane otobüs aldılar. 70 otobüsü devreye sokacaklar ama şu anda 40 tane otobüs devrede. Kendisi başkanlık yaptığı süreç içerisinde hiçbir zaman halka bir fabrika veya iş sahası açmadı. 

ANAHTARLARI BAKAN'A VERECEĞİZ
Onun şu anda orman dediği camiada 15 bin insan ekmek yiyor. Büyükşehir'in başkanlığını yapan kişiyi, o şehrin abisi, babası veya büyüğüdür diye biliyorduk. Ama 8-10 senedir bizi biraz daha eziyor. Niyetimiz ciddi ve bunu toplantılarda da kendi aramızda konuşuyoruz. Anahtarlarımızı da Büyükşehir Belediyesi'ne değil İçişleri Bakanlığı'na bırakmayı düşünüyoruz.” 

BİZİMLE GÖRÜŞMEYİ KABUL ETMİYOR
Ondokuz Mayıs Üniversitesi Minibüsçüler Başkan Yardımcısı Mehmet YILMAZ: “Samsun Büyükşehir Başkanı kapatsın diyor. Zaten 2009-2010'dan beri birçok arkadaşımızı bu sebepten dolayı kaybettik. Biz 44 yıldır üniversiteye çalışan araçlarız. Büyükşehir Belediye Başkanı dolmuş lafını bile duymak istemiyor. Böyle bir zihniyet yok. Bu insanlar buna ne yaptı kimse bilmiyor. Siz orada soru soruyorsunuz, kapatsınlar diyor. Bir Büyükşehir Belediye Başkanı o şehrin babası sayılır. İnsanlara ekmek vermek yerine mağdur ediyor. Hiçbir şekilde bizimle görüşmeyi ve masada oturmayı kabul etmiyor. 

ESNAFI HOR VE KÜÇÜK GÖRÜYOR
Gerçekten kontak kapatacak duruma geldik. Amacı da zaten bu.  Sayın Yusuf Ziya Yılmaz, sırf Samsun'daki dolmuşları bitirmek için SAMULAŞ adına 70 tane daha otobüs aldı. Biz üst makamlara sesimizi duyurmak istiyoruz. Bunun bir sonu yok. Samsun'da mağdur etmediği bir tane esnaf kalmadı. Hor ve küçük görüyor. Bu konuda duyarlı olduğunuz için size çok teşekkür ediyorum. Raylı sistem üniversiteye çıkacak. 'Ben bunu üniversiteye çıkarırım siz de hiç bir şey alamazsınız' diyor. Halk otobüslerini ve minibüsleri kaldıracak, 65 bin kişiyi raylı sisteme mahkum edecek. Türkiye Şoförler Odası Başkanı'na randevu vermeyen belediye başkanı olur mu? Buradan üst makamlardaki herkese sesleniyorum. Hiçbir şekilde müdahale etmiyorlar. Biz onların yanına gidiyoruz. Başkana bir şey söyleyin diyoruz, bizim lafımız geçmiyor diyorlar.”

KİMSE BU YAPTIĞINI HOŞ KARŞILAMAZ
2. Hat Dolmuş Başkanı Şahap Yıldız : “Siz bize mikrofon uzattınız ve biz de eleştiriden çok istek söyledik. Sayın Yusuf Ziya Yılmaz Samsun Büyükşehir Belediye başkanıdır ve bu şehrin babasıdır. Biz onu asla eleştirmedik. Sadece çalışma zorlukları içeresindeki isteklerimizi sunmuştuk. Siz de bunu not aldınız gazetenizde bastınız. Başkana ilk gördüğünüz yerde Samsun’daki bütün dolmuşçular adına bu soruyu kendisine sordunuz. Biz isterdik ki orada 'kapatsınlar' diyene kadar, 'Hayırdır, ne sorun var, bir sorunları mı var, bir dertleri mi var? Gelsinler konuşalım' diyebilirdi veya 'Kapatmaları hoş değil, ben bu konuyla ilgileneceğim' diye bir cevap verseydi, hem sizler açısından iyi olurdu, istediğiniz sorunun cevabını almış olurdunuz hem de biz şoförler olarak, "Sağolsun Başkanımız bizimle ilgileniyor' derdik. Gazetecinin sorduğu soruya olumlu bir cevap veriyor diye makul karşılardık. Oradaki 'kapatırlarsa kapatsınlar' lafı bizi üzdüğü gibi, bugün Türkiye'nin her yanında gazeteciler günü kutlanırken bir gazeteci arkadaşımıza ve kameramana saldırmasını da hoş karşılamadık. Bunu Samsun halkı da, Samsun Gazetesi okuyucuları da, şoförler de, seçmen de, hoş karşılamaz. Umarım başkanımız en yakın zamanda hem Samsun'daki şoföre, hem de bütün gazetecilere açıklama yapar ve özrünü diler.”

BAŞKAN DEDİĞİN HALKI SAVUNUR
Şoför Hüseyin Arslan: “Büyük işler yapıyormuş gibi gözüküyor ama aslında kötü işlerle uğraşıyor. Bence Belediye Başkanı'na yakışmayan bir şey. Belediye Başkanı ne yapar? Halkı kollar ve savunur. Esnaf da bir vatandaş ve halktır ama neden esnafı unutuyor anlamış değilim. Bizi zora sokmanın peşinde, bu sebepten dolayı böyle şeyler söylüyor.”

OY VERDİK, YANLIŞ YAPMIŞIZ!..
Şoför Fatih Sarıoğlu: “Başkan olarak Yusuf Ziya 'kapatırlarsa kapatsınlar' dedikten sonra bize laf düşmüyor. Yanlış konuştu. Burada kaç tane ticari araç, dolmuş var. Kapatırlarsa kapatsınlar diyerek yanlış konuşuyor. AK Parti'de olduğu için biz ona kaç dönemdir oy veriyoruz ama yanlış yapıyormuş. Bundan sonra Büyükşehir'de AK Parti’ye oy yok.”

SİZ VERDİĞİNİZ SÖZÜ TUTTUNUZ
Şoför Nami Çelik :  “Siz bize söz verdiniz.  Verdiğiniz gibi sözünüzü tuttunuz ve sorunuzu sordunuz. Başkanın bu tavrını kınıyoruz. O şekilde tepki vermesi hem size hem bize bir hakaret. Bizi hiçe sayıyor. Bizden nasıl oy isteyecek, bize nasıl şartlar koşacak? Çok ayıp ediyor. Burada borcunu ödeyemeyenler var. Buna bir çare bulması lazım. Burada öğrenci okutan babalar var onlar ne olacak? O zaman kontakları kapatalım. Bize garezi ne, kini ne? Bizde esnafız, gerekli yerde aidat veriyoruz ve bu olanları kabul etmiyoruz.”

KİM TAŞIYACAK BU KADAR İNSANI?
Şoför Ünal Kuleil : “Siz ters bir yanıt aldınız ve bu Yusuf Ziya'nın her zaman ki hali. Atı alan Üsküdar'ı geçti ama onların partisinde böyle bir şey yok. Bende AK Partiliyim ama o partide Yusuf Ziya gibilere yer yok. Bundan sonra zaten oy alamaz. Vatandaşla oynuyor ama şansı açık olmayacak. Bizim dolmuşçular olarak kontak kapatmamız gerekiyor. 2-3 gün kontak kapatmalıyız. Onun önüne halkı dökmemiz gerek bunu istiyor ve bunu yapmamız lazım. Kapatalım kontakları 2 gün halk isyan etsin. Kim taşıyacak bu kadar insanı?”

GEREKENİ YAPACAĞIZ, KONTAKLARI KAPATACAĞIZ!
Ramazan SAYIN: "Yusuf Ziya başkanımız haklı konuşmuş. Ben kendi başkanlarıma da ikazda bulundum. Biz her zaman diyoruz. Gerekeni yapalım, dilekçelerimizi verelim, kontağımızı kapatalım, anahtarlarımızı teslim edelim. Biz sesimizi çıkarmadığımız için yapıyor. Ben başkanımla da görüşeceğim. 124 tane de aracımız var. Kapatalım kontaklarını, verelim anahtarlarını, baksın bizim evimize, ödemelerimizi yapsın. Bu kadar kişi sesini çıkarmadığı müddetçe bu adam istediği gibi at koşturuyor. Ben koyu AK Partiliyim ama böyle bir başkanı AK Parti’de görmek istemiyorum. Biz mağduruz ve sesimizi başbakanımıza, cumhurbaşkanımıza duyurmak istiyoruz.  Sayın Yusuf Ziya Yılmaz’ı görmek istemiyoruz. Gerekeni yapacağız ve kontakları kapatacağız bakalım ne olacak? Bileti erken kesilecek.”

HAYIR DUALARIMIZI ALSINLAR
Mustafa GÜL: "Büyüklerimizden rica ediyoruz ekmekleri azaltmasınlar, çoğaltsınlar. Derdimize çare bulsunlar. Biz bu arabalara çok vergi veriyoruz. Bırak vergileri, sanayiyi çocuklarımıza bakamaz hale geldik. Ekmeklerimizi çoğaltırlarsa biz de onlara Allah razı olsun deriz. Bugün bu dünya var ama yarın yok. Onun için hayır duamızı alırlarsa onlar için Allah katında çok makbul geçer. Ben büyüklerimden rica ediyorum lütfen ekmeğimizi çoğaltsınlar, bir çare bulsunlar biz de onlara çok dua edelim."

AK PARTİ BUNU DİKKATE ALSIN
Fazıl SERKİ: "Bütün minibüs hatları, halk otobüsleri hepsi mağdur. Samsun taşımacılığını yapan herkes mağdur. Burada tek adam var Yusuf Ziya, başka yok. AK Parti’nin bunu dikkate alması lazım. Yaptığı yanlış. Her yere otobüs sürüyor, onlara da yazık. Otobüslerde 4 kişi, 5 kişi oluyor. Bu paralar bizim cebimizden gidiyor.”

EKMEĞİMİZE KAN DOĞRADI
Soner KOL: "Öncelikle bir belediye başkanının böyle yapması iyi değil. Sonuçta seçilerek bir yerlere gelmiş belediye başkanımız ama böyle bir şey yapması hele ki bir bayan olarak size böyle bir şey yapması çok ayıp. Herkes bir ekmek için mücadele veriyor. Herkesin ekmeğine kan doğradı. Biz çalışanların, işçilerin ekmeğine kan doğradı. Otobüs de koyabilir, tramvay da koyabilir. Büyük bir şehiriz, Samsun'uz.  Ama insanlar ile alay edermiş gibi ‘kapatsın’ diyor. Kapatsın kelimesi çok yanlış ve Belediye başkanımızı kınıyorum. Suriyeliler olsun, İranlılar olsun hep kucak açtık. Cumhurbaşkanımız onlara kucak açtı. Peki, bizim Samsun Belediye Başkanımız bize nasıl kontak kapattırabilir ki? Böyle bir şey yok.”

Röportaj: Merve İLHAN – Mustafa İNAN

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Sezai bilir 2018-01-11 18:32:50

Parkomatlari kaldirin

Avatar
Sezai bilir 2018-01-11 18:33:47

Parkomatlari kaldirin