banner204

Asarcık’ın kaderi değişti

Asarcık Belediye Başkanı Şerif Kılağuz, “İş başına gelir gelmez, aslan yattığı yerden belli olur dedik. Kısa zamanda var gücümüzle çalışarak Asarcık ilçesinin kaderini değiştirdik. Halkımızın gurbete gidişini durdurmak istiyoruz.’’ dedi.

Asarcık’ın kaderi değişti

Asarcık Belediye Başkanı Şerif Kılağuz, “İş başına gelir gelmez, aslan yattığı yerden belli olur dedik. Kısa zamanda var gücümüzle çalışarak Asarcık ilçesinin kaderini değiştirdik. Halkımızın gurbete gidişini durdurmak istiyoruz.’’ dedi.

31 Ocak 2018 Çarşamba 10:28
banner206

Asarcık Belediye Başkanı Şerif Kılağuz Exe Medya Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bozkurt’un hazırlayıp sunduğu 2019’a Bir Kala Programı’nın konuğu oldu. Belediye Başkanı Şerif Kılağuz yapımı devam eden ilçe yollarından, son dört yılda gerçekleşen hizmetlere kadar birçok konuda açıklamalarda bulundu. 

“AĞAÇ SALLANDI ÇÜRÜK MEYVELER DÜŞTÜ”

Asarcık Belediye Başkanı Şerif Kılağuz, “Afrin Harekatı ile gurur duyuyoruz, tüm dünyaya gücümüzü gösterdik. Bu ülkenin gücünün üç-beş teröriste yetmeyeceğini zannedenler yanıldılar. Elbette savaşı, ölümü hiçbirimiz istemeyiz, ama gelin görün ki bıçak kemiğe dayandı artık. Bugün dört parçalı sözde Kürdistan’ın kurulmasından bahsediliyordu. Türk Ordusu zayıfladı deniliyordu. Neyin ne olduğunu herkes gördü. Üç beş bin tane hain FETÖ’cünün gücü ordumuzu milletimizi zayıflatmaya yetmedi. Şöyle diyebilirim ki, ağaç sallandı çürük meyveler düştü. Şimdi o ağaç daha diri daha sağlam bir ağaç. Eskisinden de güçlü bir ordumuz var artık.’’ dedi.

“DIŞARIYA VERDİĞİMİZ GÖÇÜ DURDURMAK İSTİYORUZ”

Göreve geldikleri dönemde Asarcık’ın ne kadar kötü bir durumda olduğundan bahseden Başkan Kılağuz, “Zor bir dönemde göreve geldik. Biz geldiğimizde Asarcık’ın 8 mahallesi vardı. Belediye iyice küçülmüştü 7-8 personeli ancak vardı. İki mahalleye sıkışmış bir Asarcık bulduk. İş başına gelir gelmez, aslan yattığı yerden belli olur dedik ve belediye hizmet binamızın restorasyonuna başladık. Hemen sonrasında hayvan pazarı meselesinde ciddi yol kat ettik ve ilçemize bir canlı hayvan pazarı kazandırdık. Bizim gibi, nüfusunun yüzde 75’i kırsalda yaşayan bir ilçe için en önemli konulardan birisi bu canlı hayvan pazarı konusuydu. Onu çözüme kavuşturmaktan dolayı mutluyum. Bizim en büyük hedefimiz Asarcık halkını Asarcık’ta tutabilmek. Dışarı verdiğimiz göçü durdurmak istiyoruz bunun için de Asarcık’ı yaşanılabilir bir hale getirmeye çalışıyoruz. Bunun için istihdam alanları da yaratıyoruz. İlçemizde çoğu kadın arkadaşlarımız olmak üzere 170 işçinin çalıştığı bir fabrikamız var. Yine kültür mantarcılığı konusunda da ciddi çalışmalarımız var. Biz halkımızın gurbete gidişini durdurmak istiyoruz.’’ dedi. 

“2019’DA YOLU OLMAYAN KÖY KALMAYACAK”

İlçenin spor yatırımlarınada değinen Kılağuz, "İlçemiz spor yatırımına doydu diyebiliriz, kapalı spor salonundan çim sahalarımıza kadar her şey şu an ilçe halkımızın hizmetinde. Bizim en temel eksikliğimiz bir Anadolu Lisemizin olmayışıydı. Şimdi onun da ihalesi yapılıyor. Bölgemizin en donanımlı İmam-Hatip okullarından bir tanesini açmak bizim ilçemize nasip oldu. Fiziki anlamda son derece modern bir yapıyı ilçemize kazandırdık. Bizim ilçemiz, nüfusu kırsal bölgede kümelenen bir ilçe olduğu için, eğitimde sorunlar yaşıyorduk. Biz de artık yüzde 80 oranında taşımalı eğitime geçtik. Çocuklarımız artık kendi yaş gruplarıyla eğitim alıyorlar artık. Hep söylediğim gibi bizim en büyük dezavantajımız ilçemizin coğrafi yapısı, arazi yapısı. Ama bu bize avantajlar da sağlıyor. Mesela Asarcık bugün en çok ilçeye sınırı olan bir ilçe. Bu bize ciddi bir artı değer katıyor. Bugün baktığımızda neredeyse tüm köylerimize ulaşımı sağladık. 120 km beton kilitli parke taşı yol, 80 km stabilize yol yaptık. 2019’da tüm köylerimize sati kaplama asfalt ile ulaşacağız. Baktığınızda tertemiz yollar göreceksiniz." diye konuştu.

İLÇENİN KADERİNİ DEĞİŞTİRECEL YOL

Başkan Kılağuz şöyle devam etti: "İlçemizin çarşısında dağınık dağınık şekilde duran küçük sanayi dükkanlarını bir sanayi bölgesi oluşturarak bir araya topladık. İlçemizi 2 mahalleye hapsolmaktan kurtarma çabasındayız. Emirmusaağa Mahallesi’ne çok güzel bir sosyal tesis yaptık ve çevre düzenlemesini de tamamladık. Yine Cumhuriyet Meydanı ve tören alanlarının düzenlemesini tamamladık. Bizim ilçemizin kaderi aslında iki adet yola bağlı. Bunlardan birincisi Kavak-Asarcık yolu, diğeri ise Canik- Asarcık yolu. Bu yollar tamamlandığında ilçemizin kaderi değişecek. Bambaşka bir Asarcık göreceğiz. Samsun’dan Kavak’a 40 km olan yolu halkımız çok rahat bir biçimde gelebiliyorken, Kavak-Asarcık arasındaki 20 km yolda çok büyük sıkıntılar yaşıyorlar. Bu yolun çalışması devam ediyor şu an. Burası bittiğinde ciddi bir kazanım elde etmiş olacağız. Bundan sonra umuyorum ki Canik üzerinden Samsun’a bağlanacağımız Canik-Asarcık yolunun yapımına başlanacak. Samsun’da yazın sıcak ve bunaltıcı günlerde insanlar arabalarına binip Asarcık’ın serin yaylalarına güzel doğasına 25-30 dakikada ulaşabilecekler.” 

“SUSUZ TEK BİR KÖY KALMAYACAK”

"Bizim ciddi imar sorunlarımız var, şöyle söyleyebilirim ki, belediyenin hiç arazisi yok; ama ilçede ortak olmadığı arazi de yok. Bunu bu saatten sonra değiştirme şansımız yok. Zamanında bu işlerle ilgilenen arkadaşlar neden böyle bir şey yapmış bilmiyoruz. Biz de bu sorunu yeni imar alanları açarak çözmeye çalışıyoruz.350 dönümlük bir alanda çalışmalarımız sürüyor. İlçemizin ciddi anlamda bir su problemi var, vatandaşlarımız konunun bizimle alakalı olduğunu sanıyor ama öyle değil. Konu Saski’nin ilgilenmesi gereken bir konu. Aldığımız bilgilere göre ilçemizin su sorunu 2019’da tamamen sona erecek. 2019’da suyu olmayan bir köy kalmayacak artık. Biz de bu işin takipçisiyiz belediye olarak. Bunun dışında mesela sağlık alanıyla alakalı bir problem yaşamıyoruz. Hastanemiz ve doktorlarımız gayet yeterli. İlçemizin kanayan yarası diyebileceğimi bir sorunumuz yok şu an için."

HUZURUN İLÇESİ ASARCIK

"Asarcık dışarıdan neredeyse hiç göç almamış bir ilçe herkesin herkesi tanıdığı, gelenek göreneğin hala yaşatıldığı bir ilçe. Mesela ben 17 bin nüfusun 13 binini isim isim birebir tanırım. Bu anlamda da güzel bir ilçeyiz. Yaylalarımız var, inanç turizmi için elverişli bir ilçeyiz. Kilise kalıntılarımızla, tarihi camilerimizle bir çekim noktası oluşturuyoruz. Diğer ilçelere çok yakın bir konumda bulunuyoruz. Mesela bizim ilçemizden Ladik Gölü’ne gitmek isteyen bir vatandaşımız 20 dakikada orada olabiliyor. Samsun’da en düşük suç oranı olan bir ilçeyiz, huzurun ilçesi Asarcık diyebiliriz. Soğuk kış günlerinin vazgeçilmezi olan Tirit’in de başkentiyiz bu arada. İlçemize gelenlerin dere kenarında balık yiyebileceği, daha sonrasında gezip dinlenebileceği tesislere de sahibiz."

GÜN BİRLİK GÜNÜDÜR

"Partimiz yarım aşırı devirmiş bir parti, Genel Başkanımız Devlet Bahçeli’nin de dediği gibi ‘Önce milletim, sonra partim, sonra ben’ diyebilen bir hareketiz. Bugün birlik zamanı, kimseyi gözünün üstünde kaşı var diye eleştirebileceğimiz bir zaman değil. Hep beraber 15 Temmuz gibi bir olay yaşadık, bunun öncesinde de Sayın Genel Başkanımızın uyarıları vardı. Biz bu uyarıların her zaman doğru çıktığını görüyoruz, bundan dolayı da gururluyuz. 2019’da Türkiye’nin tam anlamda güvenli bir hale gelebilmesi için mücadele veriyoruz. Bizim yaşayabileceğimiz tek bir Türkiye var, başka gidip yaşayabileceğimiz bir ülke yok. Vatanımıza sımsıkı sarılmalıyız.’’

SAMSUNSPOR’A KALICI BİR ÇÖZÜM GEREKİYOR

"Yıllar yılı Türkiye’de sanki Trabzon Samsun’dan daha büyük bir şehirmiş gibi bir algı oluştu. Bunun en temel sebebi de Trabzonspor’du. Trabzonspor çok başarılı olunca şehrin marka değerini de artırdı. Bizim de Samsunspor gibi bir markamız var am sahip çıkılmadı. Vali Bey’e teşekkür ediyorum. Başlattığı kampanya ile acil ihtiyaçlar karşılandı ve Samsunspor bir nebze olsun rahatladı; ama sorun bu şekilde kalıcı bir biçimde çözülmez. Bizler de belediyeler olarak elimizden geleni yapıyoruz ama bizlerle olacak iş değil. İş adamlarımızın elini taşın altına koyması gerekiyor. Umarım kalıcı bir çözüm bulunur."


Mustafa ARAN- Oğuzhan İNCE

 Başkan Kılağuz, "İlçemizde yıllardır özlemi duyulan kent meydanı çalışmamızı kısa sürede tamamlamış bulunmaktayız. Memleketine gelen gurbetçilerimize de bayram hediyesi oldu. Onların gözlerini şaşkınlık ve heyecan bizlerin başarısı ve mutluluğu oldu" 


 

Son Güncelleme: 31.01.2018 10:34
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mehmet 2018-07-19 00:34:57

Gençlerimiz ve orta yaşlı arkadaşlar gurbetçi ne işe gidiyoruz inşaat sektör ekmek parası için iş kazalar ölümler oldu sakat kalanlar oldu sikorta hep eksik yattı başkanımız bunu iyi bilir iş adamıdır belediyede çalışanlar bellidir bir söz yakınları yardımcı olurlar gerçekden gurbet'den kurtulması için büyük bir iş yeri yapılması gerekir ve arz ederim

banner205

banner163

banner171