Samsun

O Sistem Samsun’da Koronavirüsle Mücadele 24 SAAT Devrede!

Samsun İl Sağlık Müdürlüğü tarafından kurulan Kovid-19 Bilgi Danışma Hattı, vatandaşın aklındaki soru işaretlerini ortadan kaldırmaya devam ediyor

Samsun Valiliği İl Sağlık Müdürlüğü, koronavirüs hastalığıyla mücadele kapsamında hizmetlerine hız kesmeden devam ediyor. Kovid-19 Bilgi Danışma Hattı, vatandaşın merak ettiği tüm soruları cevaplamak adına 24 saat boyunca hizmet veriyor.

KESİNTİSİZ HİZMET
Samsun’da da 17 Mart’tan itibaren hizmete giren Kovid-19 Bilgi Danışma Hattı, 107 çalışanı ve 3 uzman hekimiyle, vatandaşların kafasındaki soru işaretlerini gidermeye yardımcı oluyor. Danışma hattının yanı sıra Aralık ayından itibaren uygulamaya konulan Whatsapp İletişim Hattı ise, yazarak iletişime geçmek isteyen vatandaşlara olanak sağlıyor. Kovid-19 Bilgi Danışma Hattı 24 saat hizmet verirken, Whatsapp İletişim Hattı ise sabah 9, akşam 17 saatleri arasında bilgi almak isteyen vatandaşlara hizmet sunuyor.

60 BİN ARAMA KARŞILADIK
Kurulduğu günden bu yana 60 bin aramaya cevap verdiklerini söyleyen İl Sağlık Müdürlüğü Kovid-19 Bilgi Danışma Hattı Sorumlusu Özer Özen, ”Vatandaşımızın artan talebini karşılayabilmek adına sadece çağrı hattını değil, aralık ayından itibaren de Whatsapp İletişim Hattı’nı devreye soktuk. Amacımız vatandaşlarımızın bize her şekilde en hızlı yolla ulaşabilmesini sağlamak. Whatsapp Bilgi Hattı’ndan da çok sayıda yazan vatandaşımız oluyor. İhtiyaç halinde telefonla da iletişime geçiyoruz” diye konuştu.

BİLGİLENDİRME YAPIYORUZ
Vatandaşların çeşitli konularda kendilerinden bilgi talep ettiklerini belirten Özen, ”Vatandaşlarımız koronavirüs hastalığı veya kendisinde gelişen yeni semptomların koronavirüs hastalığı olup olmadığı konusuyla ilgili bizlerden bilgi talep ediyorlar.Bu çerçeve de burada görev yapan hekim arkadaşlarımız, vatandaşların sağlık ihtiyacını, koronavirüs hastası olup olmadığı ve bu hastalığın ciddiyeti konusunda gerekli yönlendirmeyi yaparak kişilerin uygun sağlık hizmeti almasına yardımcı oluyorlar” ifadelerini kullandı.

ÇAĞRILARINI BEKLİYORUZ
Özellikle ilaç kullanımı konusunda vatandaşların akıllarına takılan veya tereddütte kaldıkları konularda mutlaka bilgi alınması gerektiğini kaydeden Özen sözlerine şu şekilde devam etti, ”İlaçların kullanımı konusunda yapılan çalışmalarda, ilaç kullanımının erken dönemde başlaması halinde hastaneye yatış ve yoğun bakıma sevk oranlarının kişilerde daha az rastlandığı şeklinde bilimsel çalışmalar var. O yüzden kişilerin semptomları, kişideki şikayetler hafif bile olsa erken dönemde ilaç kullanmalarını tavsiye ediyoruz. Biz kendilerine, gerekli teknik ve bilgileri verecek donanımdayız. Kendilerinde bir tereddüt olursa çağrılarını bekleriz.”
Emre ÖNCEL, Mustafa İNAN

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu