GenelSamsun

Kemal Zeybek’ten fabrika çıkışı: Şekerin tadını kaçırdılar

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Çarşamba Şeker Fabrikası’nın derhal üretime başlaması gerektiğini, şeker pancarına ise gereken destek ve önemin verilmesi gerektiğini söyledi.

Kemal Zeybek'ten fabrika çıkışı: Şekerin tadını kaçırdılar - Genel

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Çarşamba Şeker Fabrikası’nın halen üretim faaliyetlerine başlamadığını belirterek, ilçede yıllara göre üretim alanları ile üretim yapan çiftçi sayısında azalma yaşanırken, üretim miktarlarında da düşüşlerin yaşandığı ifade etti.

ÇİFTÇİYE DESTEK İSTEDİ
Fabrikadaki çalışmaların bir an önce tamamlanarak çalıştırılması gerektiğini belirten Zeybek, “19 yıldır ülkemizi yöneten iktidarın öngörüsüz uygulamaları sonucunda 2011 yılında Çarşamba Şeker Fabrikası’nda üretim durdurulmuş, özelleştirilmesi düşünülmüş, sonrasında özelleştirme kapsamında çıkartılarak, üretime başlama kararı verilmiş, aradan geçen süreye rağmen üretim faaliyetine başlanamamıştır. Şekerin tadını kaçırdılar. Çarşamba Şeker Fabrikası; Ordu, Sinop, Amasya illeri arasında geniş bir alandaki üreticileri etkilemektedir. Fabrikanın kurulduğu alan civarında 2004 yılı öncesinde 110 bin dekar alanda pancar ekiliyordu, 2018 yılına bakıldığında aynı alanda pancar ekim alanı 12 bin dekara düşmüş durumda. Şeker pancarı üreten çiftçiler neden üretimden vazgeçmiştir? Öncelikle konunun araştırılması ve çiftçinin tekrar şeker pancarı üretmesi için gerekli destekler sağlanmalıdır” ifadelerini kullandı.

Kemal Zeybek'ten fabrika çıkışı: Şekerin tadını kaçırdılar - Genel

‘BORÇ BATAĞINA SOKULDU’
Ayrıca ÇAYKUR’un borç batağına sokulduğunu belirten Zeybek şunları söyledi, “Doğu Karadeniz Bölgesi’nde, Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin illerinde 200 bin aile tarafından çay üretimi yapılmaktadır. Ülkemiz ve Doğu Karadeniz Bölgesinin stratejik ürünü ‘çay’ bitkisinden yaklaşık bir milyonun üzerinde vatandaşımız geçimini sağlamaktadır. Çay-Kur 2017 yılına kadar sürekli kar eden kamu kurumu niteliğini taşırken 2017 yılında; Çaykur’un Türkiye Varlık Fonuna devir edilmesi ile sürekli zarar eden Kamu kurumu haline getirilmiştir. Çaykur’un sürekli zarar ettirilmesi ile özelleştirilmesi mi? Amaçlanmaktadır. Çay üretimi için destekler yükseltilmelidir.”

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Mademki şeker üretmiycekti fabrikayı neden kurdular bu millettin parası boşa gitti bunun hesabı verilmesi gerek hesapsız iş yapmanın cezası olması gerek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu