(Görüntülü) Corona virüsünden nasıl korunuruz?

Corona virüsü belirtileri dünyada yaygınlık gösteren virüsün insan sağlığı üzerinde her geçen gün tehdit oluşturmasıyla beraber en fazla araştırılan konular arasında yer aldı. Sağlık Bakanlığı'nın yayımladığı, sıkça sorulan soruları Corona virüsü belirtileri hakkında bazı bilgiler kamuoyuna duyuruldu. Corona virüsü etkileri ve korunma yöntemleri hakkında detayları paylaşan Sağlık Bakanlığı, corona virüsünün nasıl bulaştığını ve etkilerini paylaştı. Peki, Corona virüsü belirtileri ve etkileri nelerdir? İşte, corona virüsü korunma rehberi ve virüsle ilgili merak edilen bilgiler.

07 Şubat 2020 Cuma 13:21
banner223

Corona virüsü tüm dünyada etkisini sürdürmeye devam ediyor. Etkileri ve belirtileri ile araştırılan Corona virüsü, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Sağlık Bakanlığı tarafından da geniş çaplı olarak ele alınmış ve raporlara yansıtılmıştır. Çin kaynaklı olarak ortaya çıkan Corona virüsü, bazı koşullar altında tanımlanabilmektedir. Peki, Corona virüsü belirtileri nelerdir ve nasıl önlem alınabilir? İşte, Corona virüsü hakkında sıkça sorulan sorular

CORONA VİRÜSÜ (2019-NCOV) NEDİR?

Yeni Corona virüsü (2019-nCoV), ilk olarak tarih Çin’in Vuhan Eyaleti’nde tespit edilen, solunum yolu hastalığı salgını nedeni olarak tanımlanan bir virüstür. Salgın başlangıçta bu bölgedeki deniz ürünleri ve hayvan pazarında bulunanlarda tespit edilmiştir.

CORONA VİRÜSÜ (2019-NCOV) NASIL BULAŞIR?

Hasta bireylerin öksürme, aksırma yolu ile ortama saçılan damlacıkların solunması ile bulaşır. Kirli ellerle dokunulan yüzeylerden de virüs alınabilir. Kirli ellerle göz burun ağıza temas etmek risklidir. Hayvanlarda da hastalık yapması nedeniyle enfeksiyon kaynağı hayvanlarla temas ta önemlidir.

TANISI NASIL KONULUR?

2019 Yeni CORONA VİRÜSÜ tanısı için gerekli moleküler testler ülkemizde mevcuttur. Tanı testi sadece Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Ulusal Viroloji Referans Laboratuvarında yapılmaktadır.

YENİ CORONA VİRÜSÜ (2019-NCOV) ENFEKSİYONUNU ÖNLEMEK VEYA TEDAVİ ETMEK İÇİN KULLANILABİLECEK ÖZGÜL BİR İLAÇ VAR MIDIR?

Hastalığa özel bilinen bir tedavisi yoktur, hastanın genel durumuna göre gerekli destek tedavisi uygulanmaktadır.

ANTİBİYOTİKLER YENİ CORONA VİRÜSÜ (2019-NCOV) ENFEKSİYONUNU ÖNLEYEBİLİR Mİ VEYA TEDAVİ EDEBİLİR Mİ?

Hayır, antibiyotikler virüslere etki etmez, sadece bakterilere etkilidir. Yeni CORONA VİRÜSÜ (2019-nCoV) bir virüstür ve bu nedenle enfeksiyonu önlemek veya tedavi etmek amacıyla antibiyotikler kullanılmamalıdır.

YENİ CORONA VİRÜSÜUN (2019-NCOV) KULUÇKA (İNKÜBASYON) SÜRESİ NE KADARDIR?

Virüsün kuluçka süresi 2-14 gündür.

YENİ CORONA VİRÜSÜUN (2019-NCOV) NEDEN OLDUĞU BELİRTİLER VE OLUŞTURDUĞU HASTALIKLAR NELERDİR?

Belirtisiz olgular olabileceği bildirilmekle birlikte, bunların oranı bilinmemektedir. En çok karşılaşılan belirtiler ateş, öksürük ve solunum sıkıntısıdır. Ancak şiddetli olgularda zatürre, ağır solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği ve ölüm gelişebilmektedir.

YENİ CORONA VİRÜSÜU (2019-NCOV) KİMLERİ DAHA FAZLA ETKİLER?

Elde edilen veriler doğrultusunda ileri yaş ve eşlik eden hastalığı (astım, diyabet, kalp hastalığı gibi) olanlarda, bu virüsün ağır hastalık oluşturma riski daha yüksektir.

TÜRKİYE’DEN BİLDİRİLEN ENFEKTE YENİ CORONA VİRÜSÜ (2019-NCOV) VAKASI MEVCUT MUDUR?

Hayır, ülkemizde Yeni CORONA VİRÜSÜ (2019-nCoV) hastalığı saptanmamıştır.

SAĞLIK BAKANLIĞI’NIN BU KONUDA YAPTIĞI ÇALIŞMALAR NELERDİR?

Bakanlığımız tarafından hastalıkla ilgili dünyadaki gelişmeler ve hastalığın uluslararası yayılımı yakından takip edilmektedir. Yeni CORONA VİRÜSÜ (2019-nCoV) Bilim Kurulu oluşturulmuştur.Yeni CORONA VİRÜSÜ (2019-nCoV) hastalığına yönelik Risk Değerlendirme ve Bilim Kurulu toplantıları yapılmıştır. Konunun tüm tarafları (THY, Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü, Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü, gibi tüm paydaşlar) sürece dahil ederek olay takip edilmeye ve toplantılar yapılmaya devam edilmektedir. 7/24 çalışma esasına göre ekip oluşturulmuştur. Ülkemizde, Dünya Sağlık Örgütünün önerileri ile paralel olarak gerekli önlemler alınmıştır. Havalimanları ve deniz giriş noktaları gibi Ülkemizin giriş noktalarında riskli bölgelerden gelebilecek hasta yolcuların tespitine yönelik önlemler alınmış ve hastalık şüphesi varlığında yapılması gerekenler belirlenmiştir. Riskli bölgelere yapılmakta olan uçuşlarla ilgili kısıtlamalar getirilmiştir. Hastalığa yönelik tanı, olası vakada uygulanacak prosedürler, korunma ve kontrol önlemleri ile ilgili bir rehber hazırlanmıştır. Tespit edilen vakalara yönelik yönetim algoritmaları oluşturulmştur ve ilgili tarafların görev ve sorumlulukları tanımlanmıştır. Rehberde ayrıca vaka görülen ülkelere gidecek veya oralardan gelecek kişilerin yapması gerekenler de yer almaktadır. Sürekli güncellenen bu rehbere ve rehberle ilgili sunumlara, sık sorulan soruların cevaplarına, afiş ve broşürlere Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün resmi web sitesinden ulaşılabilmektedir. Ayrıca olası vaka tanımına uyan kişilerden solunum yolu numunesi alınarak numune sonucu çıkana kadar sağlık tesisi koşullarında izole edilmektedir.

YENİ CORONA VİRÜSÜ (2019-NCOV) AŞISI VAR MIDIR?

Hayır, henüz geliştirilmiş bir aşısı bulunmamaktadır.

HASTALIĞA YAKALANMAMAK İÇİN ÖNERİLER NELERDİR?

Akut solunum yolu enfeksiyonlarının genel bulaşma riskini azaltmak için önerilen temel ilkeler Yeni Corona virüsü (2019-nCoV) için de geçerlidir. Bunlar;

• El hijyenine dikkat edilmelidir. Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el dezenfektanı kullanılmalıdır. Antiseptik içeren sabun kullanmaya gerek yoktur, normal sabun yeterlidir.

• Eller yıkanmadan ağız, burun ve gözlerle temas edilmemelidir.

• Hasta insanlarla temastan kaçınmalıdır (mümkün ise en az 1 m uzakta bulunulmalı).

• Özellikle hasta insanlarla veya çevreleriyle doğrudan temas ettikten sonra eller sık sık yıkanmalıdır.

• Öksürme veya hapşırma sırasında burun ve ağızın tek kullanımlık kağıt mendil ile örtülmesi, kağıt mendilin bulunmadığı durumlarda ise dirsek içinin kullanılması, 

solunum hijyen önerilerine dikkat edilmesi, mümkünse kalabalık yerlere girilmemesi, eğer girmek zorunda kalınıyorsa ağız ve yüzün kapatması, mümkünse tıbbi maske 

kullanması önerilmektedir.

ÇİN GİBİ HASTA YOĞUNLUĞUNUN FAZLA OLDUĞU ÜLKELERE YOLCULUK YAPMAK ZORUNDA OLAN KİŞİLER HASTALIKTAN KORUNMAK İÇİN NELER YAPMALI?

Akut solunum yolu enfeksiyonlarının genel bulaşma riskini azaltmak için önerilen temel ilkeler Yeni Corona virüsü (2019-nCoV) için de geçerlidir. Bunlar;

• El hijyenine dikkat edilmelidir. Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el dezenfektanı kullanılmalıdır. 

Antiseptik içeren sabun kullanmaya gerek yoktur, normal sabun yeterlidir.

• Eller yıkanmadan ağız, burun ve gözlerle temas edilmemelidir.

• Hasta insanlarla temastan kaçınmalıdır (mümkün ise en az 1 m uzakta bulunulmalı).

• Özellikle hasta insanlarla veya çevreleriyle doğrudan temas ettikten sonra eller sık sık yıkanmalıdır.

• Hastaların yoğun olarak bulunması nedeniyle mümkün ise sağlık merkezlerine gidilmemeli, sağlık kuruluşuna gidilmesi gereken durumlarda diğer hastalarla temas en aza indirilmelidir.

• Öksürme veya hapşırma sırasında burun ve ağızın tek kullanımlık kağıt mendil ile örtülmesi, kağıt mendilin bulunmadığı durumlarda ise dirsek içinin kullanılması, solunum hijyen önerilerine dikkat edilmesi, mümkünse kalabalık yerlere girilmemesi, eğer girmek zorunda kalınıyorsa ağız ve yüzün kapatması, mümkünse tıbbi maske kullanması önerilmektedir.

• Çiğ veya az pişmiş hayvan ürünleri yemekten kaçınılmalıdır. İyi pişmiş yiyecekler tercih edilmelidir.

• Çiftlikler, canlı hayvan pazarları ve hayvanların kesilebileceği alanlar gibi yüksek riskli alanlardan kaçınılmalıdır.

• Seyahat sonrası herhangi bir solunum yolu semptomunuz olursa doktorunuza seyahat öykünüz hakkında bilgi veriniz.

Son Güncelleme: 07.02.2020 13:25
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner228

banner222