Albayrak: '21. YY. zor bir yüzyıl olacak'

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, "(FETÖ) Bu ihanet yapısı şu an itibarıyla artık dünyanın dört bir yerinde. Bu ülkeyi, bu milleti, bu dini karalamak için, ihanet etmek için iğrenç bir diaspora network'ü ile her gün zehrini ve ihanetini yurt dışında da akıtıyor." dedi.

Albayrak: '21. YY. zor bir yüzyıl olacak'

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, "(FETÖ) Bu ihanet yapısı şu an itibarıyla artık dünyanın dört bir yerinde. Bu ülkeyi, bu milleti, bu dini karalamak için, ihanet etmek için iğrenç bir diaspora network'ü ile her gün zehrini ve ihanetini yurt dışında da akıtıyor." dedi.

18 Ağustos 2017 Cuma 15:30

Albayrak, Milli Eğitim Bakanlığı Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından İstanbul'da düzenlenen "2023 Vizyonu Doğrultusunda Türkiye'nin Yetişmiş İnsan Gücü/Ülke-Bölge Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi Çalışmaları ve Değerlendirme Toplantısı"na katıldı.
Albayrak"Tarihi günlerden geçiyoruz. Dün Barcelona, birkaç hafta önce Paris, Londra, Türkiye... ABD'de neler oluyor görüyorsunuz, ilginç... 21. yüzyıl, birçok sosyal bilimcinin teşhis ve tespitinden öte, çok hızlı, travmatik ve çok büyük yarılmalara gebe bir süreçle başladı. Hele de bizim bulunduğumuz coğrafya... 15 sene önce dünya ekosistemi ne noktadaydı, bugün nasıl? Her çatışmanın, kavganın ve yaşanan problemin arkasında bazı duygusal sebepler oluyor. Mesela Orta Doğu krizi... Bölgeye ve dünyaya yayılan, her geçen gün ismi farklı koyulsa da, arkasında farklı sebepler olan krizlerle karşı karşıyayız. Dünya büyük bir güç ve zenginlik kayması yaşıyor. Bu kayma 500 yıldır ekosistemi elinde tutan Batı medeniyetinin artık yavaş yavaş doğuya doğru kaymaya başladığı bir resmi gözümüzün önüne koyuyor."dedi.

Gelecek 10-20 yıl içinde dünyadaki gelir dağılımı, GSMH dengesinde dünya sıkletinin doğuya doğru kayacağını, sadece Çin ve Hindistan'ın GSMH'ının G7 ülkelerinin toplamını geçeceğini belirten Albayrak, bu resmin, bugün ve bugünün ötesinde başka bir resmi ortaya koyduğunu, bu iki ülkede yaşanan ekonomik gelişmelerin önemli olduğunu, bursiyerlerin bu iki ülkeye özellikle önem vermesi gerektiğini ve bu ülkelere gitmesini tavsiye ettiğini anlattı.

Berat Albayrak, dünya ekonomisinde ve siyasetinde yaşanan gelişmelerin iyi takip edilmesi gerektiğini ifade ederek, "Şahsi kanaatim, önümüzdeki 10 yıl içinde çok büyük bir ekonomik çarpışma ile karşı karşıyayız. Bu bir siyasi, askeri çarpışma ve çatışmayı doğurur mu? İnşallah doğurmaz. 10 yıl içinde dünyadaki ağırlık merkezinin kaymasının doğuracağı sosyolojik ve ekonomik, buna bağlı politik krizlerle karşı karşıyayız." şeklinde konuştu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak, "21. yüzyıl zor bir yüzyıl olacak. Yeni yüzyılın kodlarını, sistematiğini, sosyolojik sahadaki etkilerini ve yeni gelen kuşakları, bireysel ve toplumsal okumalarını, bunun ekonomik, siyasi ve ticari yansımalarını çok yakından takip etmemiz gereken bir dönemdeyiz." dedi.

Son 10 yılda Türkiye'nin her yıl farklı şekilde tezahür eden krizlerle tasfiye edilmesi için uğraşıldığını, bu senaryoların 2006'da başladığını ve her yıl başka bir senaryoyla devam ettiğini belirten Albayrak, 15 Temmuz darbe girişimine değinirken, Türkiye'nin, tarihinde çok darbeler yaşadığını ancak 15 Temmuz'daki gibisini şimdiye dek görmediğini söyledi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.