Samsun

Esnaf da Dertli, Vatandaş da…

Samsun'da esnaf ve vatandaşların birçoğu, pazar fiyatlarının yüksek olduğunu söyledi.

Samsun Canlı Haber TV mikrofonlarına konuşan pazarcı esnafı, haldeki satışların yükseldiğini bu sebeple de fiyatlarını yansıdığını, vatandaşlar ise fiyatlar böyleyken nasıl geçineceklerini bilmediklerini belirtti

HAL ÇOK PAHALI
Pazarcı esnafı İsmail Şeker: Üreticiden 1-1 buçuk liraya aldıkları meyve ve sebze halde 7-8 lira. Patlıcanın 3 buçuk lira olması lazımken 7 liraya satıyoruz. Gelen ürünlere çok fazla zam var. Alanya’dan Antalya’dan 1 liraya alıyorlar, bize gelince 7 liraya satıyorlar. Mandalina 3 lirayken şu anda 6 liraya kadar çıktı. Vatandaş bu fiyatlara ürün almıyor. Satılmayacağına bile bile geliyoruz çünkü mecburuz. Gelen soruyor ve almadan gidiyor. Sattığım üründen 50 kuruş kar ediyorum.

BAKIP GİDİYORLAR
Pazarcı esnafı Murat DÖNMEZKOL: Her şey çok pahalı. Yumurta ve süt satıyorum ve bu iki ürün fazlasıyla pahalılaştı. Vatandaş da biz de bu durumdan müzdaribiz. Biz elimizden geldiği kadar vatandaşa yardımcı olmaya çalışıyoruz ama yinede pahalı olduğunu söylüyorlar. Hal böyleyken satışlarımızda da düşüş meydana geldi. Vatandaş bakıp gidiyor.

PARA KAZANMAMIZ GEREKİYOR
Pazarcı esnafı Mustafa KARAŞABANOĞLU: Bu sözleri söylemeye gerek olmadığını düşünüyorum. Marketlerde yarım kilo peynir 50 lira. Köylünün bundan para kazanması gerekiyor. Para kazanmadığında nasıl pazarda ürün satsın. Kilosu 5 liradan limon satıyorum. Şu dönemde pahalı olduğunu düşünmüyorum.

HADDİNDEN FAZLA
Pazarcı esnafı Sinan CANKURT: Özellikle pandemi sürecinde haddinden fazla fiyat artışı var. Esnaf olarak biz de haklıyız, düşünüyorum vatandaş olarak olaya bakıyorum onlar da haklı. Enflasyonu yüzde 10 gösteriyorlar ama gerçek enflasyona baktığımızda yüzde 40’ları buluyor. Ahır inşaatına başlamıştım, basit bir çivinin kilo 6 liraydı. İnşaat 6 ay sürdü ve 6 ay içerisinde çivinin kilosu 10 liraya çıktı. Ortalık çok karışık, Allah yardımcımız olsun.

TOPTANCIDAN ZAM GELİYOR
Pazarcı esnafı Uğur CENGİZ: Aldığımız ürünlere toptancıda zam geliyor. Biz de normal olarak zam yapmak zorunda kalıyoruz, bu da vatandaşa yansıyor. Pandemi çoğu esnafı vurduğu gibi bizi de vurdu. Biz de zor zamanlardan geçiyoruz. Ucuza satmayı biz de isteriz ama bu mümkün değil. Zaten karımız belli bir de bundan vazgeçersek geçinemeyecek duruma geliriz.

ARTIŞ VAR
Ferit DEMİR: Pandemiden dolayı bir artış var. Zamanında ucuz olan her şey iki katına çıktı. Fiyatların bu sebepten dolayı çıktığını düşünüyorum. Bir de ürünün arz talep oranı da var. Fazla olan ürün ucuz, az olan ürün ise diğerlerinden daha pahalı olabiliyor.

PAHALI GELİYOR
Nurettin ÇOŞKUNOĞLU: Fiyatlar pahalı geliyor. Bu süreçte yaşamak çok zor. Hem vatandaş hem de esnaf geçimini sağlamaya çalışıyor. Nereye kadar böyle gidecek bilemiyorum. Devlet yetkililerinin bu duruma bir çözüm bulmasını bekliyorum. Ben bir vatandaş olarak bunu beklemekteyim.

PAZAR ÇOK PAHALI
Nazife SEYİT: Pazar fiyatları çok pahalı. Söylenecek çok da söz yok açıkçası. Aylığımıza yüzde 20 ama diğer her şeye yüzde 100 zam geliyor. Hiçbir şey alamadım. Alabilirsem patates ve soğan alacağım. 50 lira ayırabildim pazar alışverişim için. 750 lira faturalara yatırdım. Cebimde para kalmadı.

YAŞAMAK ÇOK ZOR
Hamide BAYKAL: Bu devirde yaşamak çok zor. Hangi meyveyi almaya kalksam kilosu 6-7 liradan başlıyor. İster al ister alma, açlıktan ölsen de kimsenin umurunda değil. Yapacak hiçbir şey yok. Cebimde 30 lira para var. Ne alabilirsem alacağım. Param yeterse soğan ve patates alacağım. Başka bir şey alabileceğimi düşünmüyorum.

NASIL GEÇİNECEĞİZ?
Gönül HINCALI: Çok pahalı, bu fiyatlarla nasıl geçineceğimizi bilmiyorum. Zor bir süreçten geçiyoruz, hayat çok kötü. Pazar için ayırdığım para ihtiyaçlarımı karşılamaya yetmiyor. Soğan, kocabaş ve turp aldım. Bunun dışında bir şey alamıyorum. Bunlarla yemek yapacağım. Gerisini siz düşünün.

Emre ÖNCEL, Mustafa İNAN

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu