GenelSamsun

Cumhuriyet Meydanı esnafının rant endişesi

Samsun Cumhuriyet Meydanı’nın Kentsel Dönüşüm alanı ilan edildiği alanda işyerleri bulunan mülk ve işletme sahiplerinin bazıları yapılan projede rant olduğunu iddia etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla, Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Cumhuriyet Meydanı’nın kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanı ilan edilmesine karar verilen alanda işyerleri bulunan mülk ve işletme sahiplerinin bazısı mağdur edildiklerini söylerken bazısı ise yapılan projede rant olduğunu öne sürdü

MİLYONLAR HARCIYORLAR
Özcan KÖK: Zaten küçük esnaf koronavirüs sebebiyle çok zor durumda kaldı. Ne yapacağımızı bilmiyoruz, çaresiziz. Başka gidecek yerimiz yok. Evliyim, ve çoluk çocuğum var. Bu durumdan dolayı mağdur edileceğiz. İnsanların malına çöküyorlar. Burada rant dönüyor. Böyle saçma bir proje olamaz. Para yok diyorlar ama böylesine gereksiz bir proje için milyonlar harcıyorlar. Küçük esnafa destek çıkmadıkları gibi destek çıktıkları esnafların hepsi zengin insanlar.

RANTA KURBAN GİDİYOR
Tarık AKAN: Burası ranta kurban gidiyor. Yaklaşık 600 kişi buradan evine ekmek götürüyor. Burayı açık alan yapmanın bir mantığı yok. Yeterince işsiz insanımız var. Bunların içine bizi de ekleyecekler. İstihdam alanı oluşturacaklarına, istihdam alanını ortadan kaldırıyorlar.

15 BİN LİRA MASRAF ETTİM
Erkan GÜVEN: Dükkanıma daha yeni masraf ettim. Çok mağdur durumdayım. Yıkılmasının sebebi nedir? Bize bir yer gösterecekler mi? Herhangi bir bilgi vermediler. Kimse yanımıza gelip bizimle konuşmadı. Sahur vakti Kentsel Dönüşüm ilan edildiğini gördüm. 15 bin lira civarında masrafımız var. Bu masraflarımın hepsi boşa gidecek. Madem yıkacaklar, bizim mağduriyetimizi gidersinler. Elimizi kolumuzu bağladılar.

BİZİM İÇİN YIKIM
Mustafa ÖZEN: Elektrik parasını dahi ödeyemediğimiz bir süreçte böyle karar alınması bizim için yıkım demektir. Buradaki tüm esnaf böyle düşünüyor. Devlet nasıl bir gerekçeyle bize gelecek, bilmiyoruz. Bizimle temasa geçilmedi. ‘Kardeşim, biz buraları yıkacağız’ demekle olmuyor. Zor durumdayız. Buranın yıkılması bizim için kötü olur.

ÖNCELİĞİMİZ YIKILMAMASIDIR
Emine YATMAN: Tek önceliğimiz yıkılmamasıdır. Kiracılar olarak biz de mağdur durumdayız. Yeni bir düzen ve işyeri arama yoluna gireceğiz. İnşallah hakkımızda hayırlısı olur. Bize herhangi bir yol gösterilmedi. Sonucunun ne olacağını hep beraber göreceğiz.

Emre ÖNCEL

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu