Samsun

Başkan Özman’dan Taslak Eleştirisi

Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman, Ticaret Bakanlığı'nın hazırlamış olduğu 'Yetki Belgesi Şartı' taslağına tepki gösterdi

Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman, Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘Kuyum Ticareti Hakkında Yönetmelik’ taslağını eleştirdi. Başkan Özman, “İtiraz ettiğimiz birçok nokta var. Bu taslak kuyumcu esnafına verilmiş bir cezadır” dedi.

BELGE ZORUNLULUĞU VAR
Ticaret Bakanlığı, kuyumcuların kuruluşuna ve faaliyetine ilişkin yeni bir düzenleme getiriyor. Kuyumcu açmak isteyenlerin kamu bankalarına beş yüz gram altın teminatı yatırması zorunlu olacak.Taslağa göre, kuyum ticareti ile uğraşmak için yetki belgesi alınması zorunlu olacak. Belgesiz kuyumculuk yapanlara idari para cezası uygulanacak. Yetki Belgesi Ticaret İl Müdürlüğü tarafından verilecek.

“İTİRAMIZ VAR”
Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman, taslağa itiraz ettikleri birçok nokta olduğunu belirterek,”Diğer meslek erbablarında böyle bir zorunluluk yok. Kanunun bize özel olması gerekirken, 2’nci el araç satıcılarına yapılan kanun kopyalanıp yapıştırılmış. Kuyumcu dükkanı açacak olan kişilere lise mezunu olma zorunluluğu getirilmiş. Anayasının eşitlik ilkesine aykırı bir durum” diye konuştu.

O ALTINI NASIL VERSİN ?
Merkez Bankası, kuyumcu mesleğini icra edecek olanların, mevcutlar da dahil olmak üzere yıl sonuna kadar 500 gram altını hazine nezlinde teminat vermesi zorunluluğunu eleştiren Başkan Özman, “500 gram altını veremeyecek olan birçok esnaf var. Hiçbirinin vermemesi gerektiği düşüncesindeyim. Peki envanterinde 1 kilo olan esnaf 500 gram altını nasıl versin? Esnafın ticaretini kısıtlıyorsunuz. Bu taslak kuyumcu esnafına verilmiş bir cezadır. Esnafın ticaretini kısıtlıyorsunuz” diye konuştu.

Emre ÖNCEL

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
× Whatsapp İhbar Hattı