Ve nihayet yıllardır "ha bugün ha yarın" diye beklenen yasa tasarısı TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmeye başlandı...

Yeni düzenleme kamuoyunda "af" gibi kabul edilse de ciddi anlamda iyileştirmeleri gözden kaçırmamak gerekir...

Açık cezaevlerinden 75 bin, kapalı cezaevlerinden de 20 bin olmak üzere 100 bine yakın mahkumu evlerine gönderecek olan infaz yasası teklifinde, gençler için ilginç düzenlemeler var...

12-15 yaş arasındaki gençlerin 1 gün yattığı, 3 gün sayılacak. 15-18 yaş arası olanların ise cezaevindeki bir günü 2 gün kabul edilecek. Çocukların 2 ayda bir olan anne, baba, kardeşleriyle yüz yüze özel odada görüşme hakkı ayda bire ve süresi de 3 saatten 24 saate kadar çıkacak. Çocuk mahkumun yaş günü gibi özel günlerini ailesiyle kutlaması ve hafta sonunu çocuk evinde geçirmesi hakları tanınacak.

Bir başka yenilik de, mevcut infaz sisteminde özel uygulama olan hafta sonu hapsinin kapsamı ve dönemi genişletiliyor. Kasıtlı suçlarda 6 ay veya daha az süreli cezalarda tanınan bu hakkın üst sınırı 1.5 yıla çıkarılacak. En fazla 1.5 yıl hapis cezası alan hükümlü, part-time hapis hakkından yararlanacak. Ölümlü olmayan taksirli suçlarda ise 3 yıla kadar ceza alanlar bu hakkı kullanabilecek. Bu hükümlüler, cuma günü saat 19.00’da cezaevine girip, pazar günü saat 19.00’da çıkacak. İstenirse hafta içi gece hapsi tercih edebilecek. Bu durumda hafta içi saat 19.00’da cezaevine giren hükümlü ertesi gün saat 07.00’de çıkacak.

Doğum yapan kadınlar ve yaşlılar için ev hapsinin yanı sıra infaz ertelemeleri de 6 aydan bir yıla çıkarılacak...

Ayrıca, infaz sırasında veya denetimli serbestlikle hükümlü bir kamu kuruluşunda çalıştırılıyorsa, kurumun barınma tesisinde kalabilecek. Bu uygulamanın daha çok orman teşkilatında çalışan ve özellikle yangın kulelerinde görev alan cezalılar için kullanılması hedefleniyor. Teklif, mükerrer denilen suç tekrarında yatar miktarında hassas bir ayar getiriyor. Koşullu salıverme döneminde yeniden suç işleyen eski mahkum, önceden kalan cezasının tamamını yatmayacak. Bunun yerine sonraki suç için verilen hapis cezasının iki katı yatacak.

Elbette, kolaylaştırıcılığı olan yasanın, zorlaştırıcı maddeleri de var. Buna göre Türk Ceza Yasası’nda suç işlemek için örgüt kurma olarak tarif edilen mafyaya verilecek cezanın alt sınırı 2 yıldan 4 yıla, üst sınırı 6 yıldan 8 yıla çıkacak. Cezanın alt sınırı 1 yıldan 2 yıla, üst sınırı 2 yıldan 4 yıla yükselecek. Mafya, tefecilik yapıyorsa verilecek cezanın alt sınırı 6 yıldan az olmayacak.

TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmeye başlanan infaz düzenlemesinde, toplum vicdanını yaralayan cinsel suçlar, uyuşturucu madde suçları, kasten adam öldürme suçu, kadına karşı suçlar ve terör suçları bu kapsamın dışında tutuluyor...

Ne varki, süreç içinde gelen tekliflerle partiler arasında bir görüş birliğine varılırsa, bu düzenlemenin kapsamında değişiklikler de olabilir...

Kamuoyu uzun zamandan beri bu düzenlemeyi bekliyordu...

Hatta mahkum ve yakınları da bu bekleyişten yorulmuştu...

Her türlü imkanlara rağmen koronavirüs vakası yüzünden kendi evlerimize kapandık, rahat edebildik mi?..

Bunu en iyi orada yatanlar bilir!..

Allah, ne onları ne de bir başkasını cezaevine düşürmesin!..

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner228

banner222